Pitkän keskiarvon tilanne on tämä, viime vuosina ei liene päästy likikään tuota.
Porkkala, majakkka
24.01.
02.02.
02.04.
11.04.
63
Eikö 63 vuorokaudesta voisi selvitä pumpuilla? Kun ratkaisua kehittelisi, avuksi pystyisi ottamaan aurinkopaneelit, joilla kulutusta saisi jonkin verran alas.
Mitä haittaa siitä on, jos vene seisoo talven vedessä?
Olisiko innostuneita, jotka tahtoisivat alkaa järjestellä asiaa?
Voiko veneet säilyttää talven yli vedessä?
13
5225
Vastaukset
- Pilssirotta
Ruotsin Södertäljessa on satama missä veneet pidetään vedessä ympäri vuoden. Porukka myös asui veneissään ja kulki junalla Stokikseen töihin. Joessa on ilmeisesti niin kova virtaus, että satama pysyy lähes aina sulana. Ruotsissa ymmärtääkseni muitakin vastaavia liveboard satamia. Tälläinen mahdollisuus olisi todella hienoa Suomeenkin, mutta varmasti jokin asia senkin estään.
Kokemusta minulla ei ole, mutta eiköhän veneen jäissä säilytykseen riitä suojainen paikka ja jokin potkuri myllyttämään vettä. Vaihtoehtoisesti luulisi, että veneen lämmittäminen muutaman asteen plussan puolelle olisi jo riittävää. Silloinhan vesi ei jäätyisi aivan runkoon kiinni, vaan muutaman millin/sentin kauemman.
Veneen säilyttäminen talven vedessä helpottaisi touhuja suunnattomasti ja pidentäisi kauden melkein ympärivuotiseksi. - NilsJörgen
Norjassakin näitä ympärivuotisesti asuttuja satamia on. Pohjanmeren suolapitoisuus ja vuonojen ympärivuotinen laivaliikenne pitävät vedet sulina.
Ehkä se veneen talvisäilytys vedessä ei kuitenkkaan ihan "suunnattomasti" hommia helpota.
Pohja on aika ajoin huollettava ja kylkien putsaaminen ja vahaaminenkin onnistuu paremmin kun vene on ylhäällä. Kolmekin vuotta putkeen kelluneet veneet tuolla lämpimämmillä merialueilla näkee jo nuhjuisesta olemuksesta ja pinttyneen kylkilian määrästä.- Puoliplaanari
Norjan sulat vedet taitavat johtua enemmänkin golf-virrasta ja ehkä ison ja syvän meren jäähtymisen hitaudesta. Siellä tosiaan viritetään pressu puomin yli ja jätetään vene veteen talvehtimaan muuallakin kuin etelässä.
- nuurdikki
Kipparilehdessä testasivat veneen jäissä talvehtimista jokunen vuosi sitten. Lupputulos oli että voi säilyttää vedsääkin, mutta se on taatusti työläin tapa veneen talvisäilytykselle.
- sebvettel
Esimerkiksi Jyväskylän satamassa on 10-20 venettä myös talvisin. Tosin rautapaatteja kaikki.
LM - veneille vaan virtauksenkehitin veteen niin homma toimii. Mäkin olen pohtinut ensi talveksi yhden 9m kuidutetun puuveneen sailytystä venevajassa sillan kupeessa. Paikassa on virtausta ja siinä on maksimissaan 2 cm jäätä. Veneessä on yksi läpivienti, jonka saa hanalla suljettua, mutta millainenkohan riski on läpiviennin halkeaminen pakkasella? Jos vene sattuisi uppoamaan, olisi todellinen riesa saada se pois venevajasta. Tietysti voi vetäistä muutaman kymmmenen sentin eristeet läpiviennin päälle, jolloin kova pakkanen leudontuisi veden vaikutuksesta. Ja hätätilassa voisi pitää hytissä lämmintäkin.
- timppa01
Voi säilyttää mutta vaatii Suomessa isot systeemit pitämään veneen ympäristö auki jos lasikuituvenettä meinaa säilyttää vedessä. Tarkoituksiin myydään de-icer moottoreita jotka lasketaan köysien varassa veteen ja potkuri nostaa lämpimämpää vettä pohjasta pintaan. Muillakin systeemeillä kuten ilmaa puhaltavilla putkilla vou selvitä mutta eivät ole läheskään yhtä tehokkaita. Pidin jenkeissä yhden talven vedessä, alimmillaan lämpötila oli noin -10 C. Läpivienteihin tulee kaataa pakkasnestettä (punaista ) ja sulkea läpivienti kaataessa - tällöin venttiilin sisällekään ei jää vettä - muuten se saattaa haljeta. Vesijärjestelmä ja moottori pitää tietysti pakkassuojata myös.
Ei ole kovin helppo homma siis. - Vaihd5vuodenvälei
Eimuuta kuiauhausista5vuodentakuulla oleva uppopumppu veneen alle ja sähkölaiturista. Vesi virtaa ja vene ei jäädy kiinni.
https://www.bauhaus.fi/likavesipumppu-neptun-nsp-60i-600-w.html - Näin.ollen
Puumalan satamassa on sulaa melkein koko talven, kovilla pakkasilla voi tulla hetkeksi ohut jää joka sulaa ilman lämmettyä, olen pitänyt muutaman kesän satamassa.
Satama kamerasta joskus vilkaisen miltä tilanne näyttää, ei hyödytä pitää talvea siinä kun ei käyttöä. - landeskönäri
Hei aloittaja, mikäs toi sun kalenteri oikein oli?
- MaxVerstappen
Tilasto on jäätalvista vuosien 1960-1990 väliltä.
http://ilmatieteenlaitos.fi/jaatalvet-1961-1990- Järkijäässä
...toki aika harvat säilyttävät veneitään majakoilla. Mitä suojaisampi lahti, sitä pitempään jäät viihtyy.
- TurunTautiako
Kyllä veneitä jäissä voi hyvin säilytellä ilman mitään propulsiosysteemejä veden aukipitämiselle. Pikkupaattien kyseessä ollen se nyt ei vaan ole mitenkään järkevää kun on kaikista työläin ja kallein vaihtoehto. Jäissä säilyttäminen alkaa kannattaa vasta kun veneen paino on kymmeniä, ellei satoja tonneja.
Jäissä säilyttäminen vaatii suojaisan paikan, missä jää ei pääse juurikaan liikkumaan muutoin kuin ylös - alas. Veden syvyys pitää olla riittävä jottei vene pohjaa vaikka veden korkeus vaihtelisikin talven aikana. Lisäksi vene pitää kiinnittää ulos rannasta siis esimerkiksi kiinteistä laiturirakenteista semmoinen Suomessa tyypillisesti n. 4 - 6 m. Jos näin ei toimita, saattaa pelkkä tuulikuorma työntää jäälauttaa veneineen ja veneen napatessa kiinni kiinteään esteeseen vene rutistuu kuin munan kuori ja uppoaa ( tilannetta voi yrittää pelastaa leegiolla moottorisahamiehiä, mutta yleensä miehiä ja toimivia sahoja on liian vähän jotta mitään voitaisiin pelastaa ).
Lisäksi veneen sisällä pitää lämmittää siten, että lämpötila pysyy minimissään muutaman asteen plussalla. Tällä varmistetaan jottei jäätymisvaurioita synny ei läpivienneissä eikä muuallakaan esimerkiksi runkorakenteen huokosissa. Puupaateilla erityisesti tähän kannattaa kiinnittää huomiota.
Noin kustannusnäkökulmasta voisin heittää tähän kokemusperäistä referenssitietoa, jotta kun esimerkiksi 25 metrinen puulaiva talvehtii jäissä, pelkkää polttoöljyä lämmitykseen ( sisällä 5 astetta C ) kuluu pakkaskautena n. reilut 6000 litraa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091185
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1171004- 125906
- 94761
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten286713Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504