Kaupunki laittoi kyselyn kuntalaisilta, miten Kemin imagoa voidaan nostaa? Ilmoitettiin myös ettei yksityisen omistuksessa oleville kaupunki voi tehdä mitään. Mielestäni ränsistyneet rakennukset pitää purkaa, mutta jos ei tätä tehdä, eikö kiinteistön omistajalla ole velvollisuus kuitenkin pitää rakennus jollakin lailla siistissä kunnossa? Meillä on valitettavasti keskustassa paljon kohteita jotka rumentavat koko kaupungin. Mansikkanokalle tehdään pysyvä lumilinna, ja jos turistit edelleen tulevat Kemiin, mitä he näkevät ensimmäiseksi? Linja-auto kurvaa Etelärantakatua pitkin, jossa molemmin puolin katua hirveän näköisiä hökkeleitä, ainut poikkeus risteyksessä oleva uudehko kerrostalo. Saamani tiedon mukaan linja-autot kyllä on ohjeistuttu ajamaan Mansikkanokalle eri reittiä, mutta näin ei kuitenkaan tapahdu, on ilmeisesti helpompi oikaista. Liikennettä haittaa etelärantakadulla myös kadun ahtaus, vaikka parkkeeraus sallittu eri päivinä eri puolelle katua, mutta kuka sitä nyt noudattaa, onkin toinen juttu. Parkkeeratut autot kadun varressa ja iso linja-auto tukkii tien kiitettävästi. Sanoin henkilökohtaisesti tästä ongelmasta asianomaiselle kaupungin virkamiehelle, valitettavasti hän ei ottanut asiaan sen kummempaa kantaa. Jos Kemin kaupungin imagoa aiotaan kohottaa, se vaatii kyllä paljon toimenpiteitä myös yksityisiltä vanhojen talojen omistajilta. Kaupunki on kooltaan pieni ja kaikki mikä ei ole kaunista, korostuu näin pienessä kaupungissa.
Ruma Kemin kaupunki
11
232
Vastaukset
- EPPÄILIJÄ
Mitä helkkaria. Kemi on siisti demofraattienen, tasaarvoinen, viihtyisä kaupunki, kuten mikä tahansa lähiidän tai Afrikan kaupunki. Kulttuuria on runsaasti, elintaso on korkea, kaupunkiin muuttaa runsaasti muualta Suomesta ihmisiä. Mitä arvostella, kun olemme paratiisissa,kaikissa kaupungeissa ei ole näin ihastuttavaa.
Urhon (Kimara) rumilustakin sietävät ja väittävät se olevan toisen omaisuutta?
Höpö höpö, kyllä se on vuokrattu ruotsissa asuville "työnsankareille" jotka huomautuksista huolimatta eivät tee asialle mitään. Eivätkä tule tekemäänkään.
Veikkaanpa, että ovat jättäneet kiinteistöverot ja tontinvuokratkin maksamatta. Kyllä kaupungilla on oikeus sanoa vuokrasopimus irti tollaisilta ympäristörikollisilta ja ottaa kiinteisto haltuunsa ja purkaa pois ennen kuin sattuu jotain vakavampaa.
Kerrassaan säälittävää touhua, kuten miltei aina. Ei muu kiinnosta kuin rantabulevardit ja lumilinnan lasikopit.
PPP Loossi 67- ghghghgh
Todellakin ollaan vielä hukassa tuon matkailun kaahauksen kanssa.
- yuikjhgbnmguiuytghjkjhg
Etelärantakadulla alkupäässä varmaan vihreiden suojelukohde tien vasemmalla puolella heti vasemmalla. Päättelin siitä kun piipusta nousee koivu, jota kiinalaiset turistit kuvasivat innokkaasti viime kesänä. Onhan se todellakin nähtävyys ja varmaan suojelukohde.
- yuikjhnbhjkuiiuyhjkjhkjh
Kemissä on varmaan kaikki nämä ränsistyneet kohteet suojeltuja. Eikö näillä yksityisillä omistajilla ole mitään velvollisuutta pitää niitä kunnossa? Kun punaisessa Kemissä ollaan, niin tekisivät kuin Venäjällä kun jenkki presidentti tuli käymään, niin talojen julkisivut kunnostettiin siltä seinältä mistä autosaattue kulki? Näin voitaisiin tehdä ainakin etelärantakadulla josta turistien bussit ajavat suoraan Mansikkanokalle. Siinä kun on useampi ulkopuolista kunnostamista vaativa rakennus.
- suojelulla.kiire
Etelärantakadun talo, aita ja tontti ei ole suojeltu, mutta asialla olisi kiire. Ties koska sinne ilmestyy puskutraktorit. Vanhojen suojelusta kiinnostuneet, tehdään nyt yhdessä suojeluhakemus!
- 1.-.-.-
suojelulla.kiire kirjoitti:
Etelärantakadun talo, aita ja tontti ei ole suojeltu, mutta asialla olisi kiire. Ties koska sinne ilmestyy puskutraktorit. Vanhojen suojelusta kiinnostuneet, tehdään nyt yhdessä suojeluhakemus!
Etelärantakadun tontin haltija on kaikkien tiedossa, mutta kun asunnot ei mee kaupaksi.
http://www.mkurtti.com/uudet-asunnot/item/38-asunto-oy-kemin-etelarantakatu-2
Valitusta kaupungille, jotta Kurtti tekis jotain. - rumuus.ei.ainoa.haitta
1.-.-.- kirjoitti:
Etelärantakadun tontin haltija on kaikkien tiedossa, mutta kun asunnot ei mee kaupaksi.
http://www.mkurtti.com/uudet-asunnot/item/38-asunto-oy-kemin-etelarantakatu-2
Valitusta kaupungille, jotta Kurtti tekis jotain.Kuinkan on pian jalkakäytävän ja kadunreunan hoito? Noilla tienoin täytyy pomppia toiselta puolen tietä toiselle ja taas takasin toiselle, ja välissä on kohta jossa samalla kohtaa molemmin puolin hoitamatta, ei muuta kuin tarttua rollaattoriin ja koettaa sitä lykätä keskellä tietä.
- syvitsy
Ainakin sillä, että kouluissa on aikaan saavat rehtorit. Ei riitä, että "rehtori" vaatii oppilaita käyttäytymään " omalla tavallaan", häntä pitää kutsua tietyllä nimellä (sanoi vielä, ettei sillä lempinimellä saanut sanoa) , oppilaitten pitää nousta seisomaan rehtorin saapuessa luokkaan.
Kyllä kuultiin, kuinka eläkkeelle jäänyttä rehtoria kaikki kaipasi, Eipä tuo yliopisto koulu tuo kokemusta työelämään, eikä korkeakoulutus.
Vaikka omat lapset viettävät aikaansa koulun pihalla, "äidin" lopetettua työpäivänsä, ei tuo näköjään kokemusta työelämään.
Jotkut opettajatkin ajattelevat asioita oppilaittensa parhaaksi, kuin korkeakoulutettu "nykyinen rehtori"- Tuliko
väärään osastoon?
- Kaupukilainen
Lija_autoasemaalle olisi luoda tomivaksi asiakkatakin varten lipujen saaminen sitä varteen myös kylmien ja sadeiten sujaa ei tuulikaapin olisi kiini.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1117983Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4247122SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1855392Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1284341Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en764264Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954206Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103932Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03620Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132480Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema172076