Miten siirtyä ensimmäiseen yövuoroon?

gsdfh

Olen menossa ensimmäistä kertaa yövuoroon. Vuoro alkaisi sunnuntaina klo 22. Kannattaako jotenkin kikkailla yöunien kanssa jo la yönä vai onko vain parempi vetää ihan normaalisti viikonloppu ja sitten su yönä valvotaan vain n. 8h pidempään? Huolettaa myös miten pystyn aamupäivällä edes nukkumaan tarpeeksi. Työnantaja kyllä varmasti vapauttaa yövuoroista jos ne ei vain sovi minulle, mutta niinkuin täällä muutkin maininneet että 3 vuorotyöstä kyse niin koen kyllä velvollisuudeksi kokeilla ainakin.

1

650

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UntaPalloonAamusta

      Ei yhtään vastausta? No miten meni? Olen tehnyt keskeytyvää 3- vuoroa vuodesta 1984 asti, eli jokunen yö on tullut valvottua. Itselleni sopii parhaiten sellainen yövuoron aloitus että, ei viinaa mielellään koko viikonloppuna, ei ainakaan lauantaina. Lauantaina voi valvoa normaalia myöhäisempään, mutta sunnuntaisin tulee noustua varsin aikaisin ja su iltapäivällä esim. klo. 16 jälkeen parin-kolmen tunnin tirsat. Yleensä ensimmäinenkin yö menee helposti. Aamulla heti kun pääsee kotiin, menen nukkumaan ja jos unta piisaa nukun 12-14 asti, jos sinne asti menee, ei mitään ongelmaa enkä nuku enää illasta. Mulle tuntuu sopivan se, että nukun aamusta mahdollisimman yhtäjaksoiseti sen mitä nukun, jos heräilee jatkuvasti, silloin ei oikein virkisty. Lyhet unet aamulla ja illalla lisää ei toimi mulla ollenkaan.
      Öitten valvominen ei kaikille kertakaikkiaan sovi, eikä se mitään herkkua liene kenellekkään. Omat vaihtoehdot on tehdä öitä tai ottaa loparit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1550
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      100
      758
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe