Eli menin näin alkusyksystä yhdellä ponilla kisoissa helppo c 2, josta ennen sitä saatiin 51%. Nyt musta tuntui, että mulla meni paremmin mutta saatiin vain 48%:( Ennen kisoissa oli lapsia, mutta nyt siellä oli vain aikuisia. Siellä oli siis sama tuomari. En enää samalla ponilla aijo mennä kisoihin, koska se alkaa olemaan mulle vähän pieni, ja sain nyt käyttööni yhden ihanan vanhan estekilpaponin jolla aijon mennä viimeistään kesällä kisoihin, ja varmaan saman he c tai (luultavasti en) kn special. Haluisin saada vinkkejä, miten saada parempia pisteitä helposti helppo c:stä tai kn specialista. Saatiin aika paljon miinusta varmaan siitä, että poni oli aika hidas, mutta nyt on tuo kuuma hepo alla niin se on helppo saada eteen:) Mutta ihan vaan olis kiva kuulla vähän, että miten noita luokkia arvostellaan ja mikä herättää huomiota:)
Koulukisat
5
876
Vastaukset
- z--
HeC tasolla tärkeintä on tarkat tiet. Ratsasta tarkasti kulmiin, ympyrät lähtee ja päättyy tarkasti pisteessä, jos on pysähdys, ratsastaja on siinä kirjaimen kohdalla pysähdyksessä ja jos on peruutus, peruutus on tasan se askelmäärä mitä on annettu.
Lisäksi toki tärkeää on hyvä asento ja tietysti aina parempi mitä paremmin hevonen liikkuu. Onko tietoa/kokemusta kellään kn luokasta?
- z--
Tuolla muuten on aika hyvä ohje
http://ratsastuksentavoite.blogspot.fi/2016/05/kuukauden-koulurata-helppo-b-kn-special.html
http://ratsastuksentavoite.blogspot.fi/2016/03/kuukauden-koulurata-helppo-c2-2000.html
HeB-tasolla (johon Kn Special myös kuuluu) on vähän vaikempia juttuja, KN:ssa omasta mielestä vaikein on laukasta käyntiin siirtyminen.
Jos on vielä teiden ratsastamisessa ongelmaa, voi olla ihan hyvä pysytellä HeC-tasolla. HeC:ssa on enemmän aikaa ratsastaa teitä, B:ssa tehtävät tulee jo vähän nopeammin eteen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2444288Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1202744Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412502Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?851529Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1161476- 481199
- 781117
- 45986
- 59983
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En173965