Kuka päästi palkat karkaamaan?

Kysymyksessä on useampi vuosi sitten tehty laiminlyönti tai puhtaasti välinpitämättömyys.

Salminen, Kuvaja, Timonen?
11351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Miksi tällainen virhe on päässyt tapahtumaan? Onko ollut tietoista pimittämistä.?
Ja nyt kun on ryhdytty korjaamaan jopa vuosien takaisia virheitä, maksamalla "eriä", ei palkkalaskemassa, "tilinauhassa" ole mitään mainintaa siitä mistä moinen summa koostuu ja miksi. JA MILTÄ AJALTA!!!!!
Lain mukaan PALKKALASKELMASSA tulee näkyä mistä maksetut summat koostuvat. NYT NÄIN EI OLE !!!! Jos palkan maksu tapahtuu korjauksien osalta laillisesti, mitään jälkitiedottamisia ei tarvita, kuten nyt.

Äänestä

Löyhissä käsissä, tää on niin epistä....

Äänestä

Käsittämätöntä, että päättäjät ovat itse olleet hyväksymässä tehyn vaatimuksesta nousseen henkilökohtaisten lisien vajeiden kattamisen ja ihan oikeutetusti ja nyt ne ovat kuin puulla päähän lyötyjä.

Äänestä
  • Päättäjät eivät ole olleet vastuussa kehityskeskusteluista ja palkoista vaan esimiehet. Tehyn vaje johtuu esimiestason laiminlyönneistä. Niitä nyt paikataan. Samaiset esimiehet ovat nyt siis hommanneet itselleen samalla HENKILÖKOHTAISET LISÄT. Ne taas ovat perusteettomat ja pitää vetää pois. Heillähän on on uudessa organisaatiossa jo muutoinkin korotetut palkat. Lukekaa pöytäkirjat. Päättäjät ovat kyllä hyväksyneet lisien arviointijärjestelmän, ja onko nyt esittelijä vienyt heitä kuin pässejä narussa vääntämättä rautalangasta mitä järjestelmän soveltaminen tarkoittaa käytännössä? Ovatko siis päättäjät laiskoja ja tyhmiä? Vai onko esittelijä pimittänyt tietoa? Kuunnelkaa kokoukset nauhalta! Vai onko saunan lauteilla luvattu että arviointisysteemiä ei viedä läpi? No, eipä tosiaan olekaan kaikki KVTES-laiset saaneet yhdenvertaista kohtelua, kaikkia ei tosiaan ole arvioitu, kuten lehtijutussakin sanotaan.

    Äänestä

Ei kannate pomonkaan ylettömiin piettää pierua, pääsee pian palakat karkaamaan.

Äänestä

rnostetaan vain veroäyriä,ei hengen eestäkään anneta potkuja töpeksijöille.

Äänestä
  • sänkkäystä ja kieroilua

    Äänestä

Ja nämäkin edelleen laiminlyötynä monelta : Työn vaativuus selvitettävä työnantajan ja työntekijöitä edustavan luottamusmiehen tai sellaisen puuttuessa henkilöstön edustajan toimesta.

Äänestä

onko syylliset löydetty?

Äänestä
  • On löytynyt, ne on nuo saatanan yksityisenpuolen palkansaajat. Vittu mitä sippiveikkoja, veroäyrikertymä sillä porukalla ihan perseestä. Tienaisivat edes vähänkään paremmin niin saadaan kaupungin talous kuntoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kemianope kirjoitti:

Kysymyksessä on useampi vuosi sitten tehty laiminlyönti tai puhtaasti välinpitämättömyys.

Salminen, Kuvaja, Timonen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu