Se kuitu.. paperiksiko?

Tutkimus viime keväältä vahvistaa (William Lagakosin ruotimana), ettei virallisterveellisten suositusten hehkuttamasta kokojyvästä ole muuta hyötyä edes puhdistettuun viljaan verrattuna kuin että ulostemassa lisääntyy - jos sitä haluaa hyötynä pitää - ja sen mukana menee hieman enemmän kaloreita.
7198
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Harvardin+tutkijat+ovat+toista+mieltä.+Heidän+mukaansa+ihmiset,+jotka+söivät+vähintään+70+g+täysjyvää+kuolivat+23%+epätodennäköisemmin+sydäntauteihin+kuin+ihmiset,+jotka+söivät+vähän+täysjyvää.+Metatutkimuksessa+yhteensä+786+000+tutkittavaa.

Äänestä
  • Amerikassa ei ole tarjolla täysjyväleipää muualla kuin erikoisliikkeissä. Eikä nykyisin meilläkään ruisleipää tehdä juureen kuten ennen vanhaan, kiitos leipuriliiton.
    Sisältää ainoasta jonkin verran kuituja, pääasiassa tärkkelystä.

    Äänestä

  • VHH-lainen kirjoitti:

    Amerikassa ei ole tarjolla täysjyväleipää muualla kuin erikoisliikkeissä. Eikä nykyisin meilläkään ruisleipää tehdä juureen kuten ennen vanhaan, kiitos leipuriliiton.
    Sisältää ainoasta jonkin verran kuituja, pääasiassa tärkkelystä.

    Amerikoissa on täysjyväleipää tarjolla kyllä muuallakin kuin erikoisliikkeissä. Esimerkiksi WallMart myy sitä. Se on tietysti tehty vehnästä eikä rukiista. Täysjyvää käytetään muuhunkin kuin leipään. Itse syön mm. täysjyväpastaa ja -riisiä. Puurojakin voisi tehdä.

    Äänestä

  • hpv27 kirjoitti:

    Amerikoissa on täysjyväleipää tarjolla kyllä muuallakin kuin erikoisliikkeissä. Esimerkiksi WallMart myy sitä. Se on tietysti tehty vehnästä eikä rukiista. Täysjyvää käytetään muuhunkin kuin leipään. Itse syön mm. täysjyväpastaa ja -riisiä. Puurojakin voisi tehdä.

    hpv27Itse+syön+mm.+täysjyväpastaa+ja+-riisiä.+Puurojakin+voisi+tehdä.Niinpä+niin+ja+sitten+piikittämään+insuliinia.Kuinkahan+on+mahdollista+ett+ei+mahdu+diabeetikon+kalloon????Täysjyväriisi+80%+energiasta+sokerista.https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/158Täysjyvämakaroni+73%+energiasta+sokerista.https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/34714?q=täysjyvä&foodType=ANY&portionUnit=G&portionSize=100&sortByColumn=name&sortOrder=asc&component=2331&Pasta,+täysjyväriisijauho+87%+energiasta+sokerista.https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/32127?q=täysjyvä&foodType=ANY&portionUnit=G&portionSize=100&sortByColumn=name&sortOrder=asc&component=2331&

    Äänestä

hpv27

ja kohottaa verensokeria samalla tavalla kuin perunamuusi tai cocacola. Ts. ei mikään kovin onnistunut homma laihduttajalle eikä varsinkaan diabeetikolle.

Äänestä

Mikä hiljensi hpv:n????

Vastaus:

Sama kuin ennenkin, TIETO.

Tollosta tulee joko hiljainen tai sitten vajakki isten ylläpidossa poistaa TIEDON.

Äänestä

Pistetään+nytten+Veijolle+tietoa+kuidun+vaikutuksesta.Vehnäleivän+GI+on+100.+GI+on+yksikkö+jolla+mitataan+verensokerin+nousua+ruokailun+jälkeen+vakioidulla+hiilihydraattimäärällä.+Täysjyväpastan+GI+on+32+ja+siinä+on+jopa+hiukan+vähemmän+hiilihydraattia+koska+siinä+on+kuitua.+On+aika+paksua+väittää+että+kaikki+hiilihydraatti+nostaa+verensokeria+samalla+tavalla+kun+täysjyväpastan+verensokeria+nostava+vaikutus+on+vain+30%+vehnäleivän+vastaavasta.Verensokerin+maltillisesta+noususta+ei+ole+haittaa+diabeetikolle+eikä+laihduttajalle.+Lihomisen+aiheuttaa+ylimääräinen+energia+ja+kakkostyypin+diabeteksen+insuliiniresistenssi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iiiigori kirjoitti:

Tutkimus viime keväältä vahvistaa (William Lagakosin ruotimana), ettei virallisterveellisten suositusten hehkuttamasta kokojyvästä ole muuta hyötyä edes puhdistettuun viljaan verrattuna kuin että ulostemassa lisääntyy - jos sitä haluaa hyötynä pitää - ja sen mukana menee hieman enemmän kaloreita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu