Onko se lääketieteellinen ongelma jota tule hoitaa lääketieteellisesi ja yrittää leikkiä, että heillä olisi yhteisiä lapsia?
Samaa sukupuolta olevat eivät lisäänny keskenään
tietääkö.joku
22181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Fiksu huomio, näin uskovaisten saitilla. Tulitpahan perustelleeksi ettei se ole perityvä sairaus vaan syvemmälle "suunniteltu" ominaisuus.
Mistäs lähtien alikansoitus on ollut ihmiskunnan keskeinen ongelma?
Suunniteltu?
Eikös Suomessa ole alikansoitusta kun tarvitsee Afrikasta ja Lähi-idästä tuoda nuoria mihiä?
Mitä pitäisi Afrikkalaisten ja muiden muslimeiden juomaveteen laittaa, että lakkaisivat sikiämästä ja täyttämästä Eurooppaakin?
"Eikös Suomessa ole alikansoitusta kun tarvitsee Afrikasta ja Lähi-idästä tuoda nuoria mihiä? "
No, ehkäisyä vastaan sinulla ei kuitenkaan kerran mitään ollut. Vastauksi oli suurinpiirtein että eihän nyt kaikkien ole pakko vanhemmiksi tulla. Silloin oli kyse ehkäisyn Raamatullisuudesta.
No, halusin tuoda asian esiin, koska komettisi tässä on taas jotenkin ristiriidassa tuon oman miepiteesi kanssa silloin, kun asia oli toinen koskapa "oikea"uskovatkin haluavat lapsilukuaan nykyään säädellä ihan itse, niin totta maar olit siinä ketjussa tuommoista mieltä silloin että ei ole mikään välttämättömyys vanhemmaksi tulla ja onhan maa jo täytetty, jne.
Mitäs minulla olisi ehkäisyä vastaan :D Mutta erikosta on sitä verrata matuihin.
Olet oikeassa, että myös uskovat haluavat säädellä lapsilukuaan mutta edelleenkään kaksi samaa sukupuolta olevaa ei voi lisääntyä keskenään :D
Ei mikään olekaan, kun en ole sanasta sanaa Raamatullinen kuin sinä taas väität olevasi, sinunhan sitä pitää pohtia. Sitä että sinähän nyt viittasit että Suomessa alikansoitusta niin eikös ehkäisy ole hieman pahasta koska lapsia ei synny omasta takaa tarpeeksi.
Miten tämä ehkäisymyönteisyytesi istuu/sopii alikansoituksen kanssa yhteen ja sen ajatuksesi kanssa ettei suinkaan ole pakko tulla isäksi jä äidiksi vaan voi naatilla ihan pelkästä ilosta vaan seksistä, missä semmostä Raamatun alkulehdillä lukee. Sinä olet ristiriitaineen omien sanomistesikin kanssa siis, sitä minä vain.
Välillä asia on sinusta niin ja välillä se on näin, sillätavalla viestit, mikään ei pysy linjassa vastauksissasi- koskapa ilmeisesti unohdat kokonaiskuvan kaikesta. Asiat ei ns. pysy kasassa.
ajatuksesi kanssa ettei suinkaan ole pakko tulla isäksi jä äidiksi
< no tuon lauseen voi pyyhkästä pois, tuon kanssa ehkäisymyönteisyys kyllä istuu, se oli oma ajatusvirheeni.
Suomen alikansoituksen syy on 60-luvulla vapautettu aborttolaki.
Suomessa olisi puolimiljonaa työikäistä enemmän jos aborttilakia ei olisi muutettu.
Minä kannattan ei toivottujen raskauksien ehkäisyä enkä lasten tappamista äitiensä kohtuihin.
Asiat ovat ihan samalla tavalla koko ajan joten älä ole huolissasi :D
Jos kuka tänne pakenee henkensä kaupalla niin ei kai silloin kastraatio heti rajalla voi olla kovin paha juttu?
Joku pakenee tuhansia kilometrejä kymmenien turvallisten maiden läpi :D
Älä hei viitti!
Että älä viitti. Kun katsoo Suomea, niin eipä juuri kenellekään Suomi voi olla se ensimmäinen turvallinen maa. Ne ovat pääsääntöisesti Espanja, Italia ja Kreikka tällä suuntauksella.
Mutta joku raja silläkin. Siksi EU on laatinut kullekin maalle osuutensa tulijoista.
Se on lääketietteellistä ja moraalista sairautta, että yritetään vääntää samaa sukupuolta olevista lapselle vanhempia.
Aviolitto, sukupuoli ja vanhemmuus ovat käsiteinä ja instituutioina raiskattu LBQT-järjestöjen toimesta vain sksi, että mitään normaalia ei enää maailmassa saa olla ;(
Ei ole silti lääketietteellistä ongelmaa. Homo- ja lesboparit eivät lisäänny saamalla lapsia.
Kaikki heterot saavat olla ihan "normaalisti" avioliitossa, ja olla sukupuolisia niin kuin ennenkin. Itse pidän avioliittoa normaalina minulle, olen kuin syntynyt avioelämään.
Eipä tuossa ole mitään lääketieteeseen liittyvää tietenkään.
Vanhemmuus kun ei ole lääketieteellinen asia.
Kukaan ei ole myöskään raiskannut noita käsitteitä, ne vaan muuttuvat yhteiskunnan muutoksen mukana.
Esimerkiksi avioliitot ovat muuttuneet lukuisten erojen takia. On kaiken maailman uusperheitä, lapset ovat vuoroin isällä, vuoroin äidillä.
Olet oikeassa. Ehdoton EI kaikille hedelmöityshoidoille.
Ainoastaan biologisia lapsia ja nekin ainoastaan tutkituista vanhemmista. Tyhmemmät yksilöt pakkosterilisoitava ! Tulevaisuudessa tilaa ei ole kuin huippuyksilöille.
Mitä? Haluatko estää fundisuskovia lisääntymästä? Taas kristittyjä vainotaan!
Adoptiokin on keksitty.
Kuka sen keksi?
No en minä tiedä kuka sen on keksinyt mutta se on vaihtoehto. Jos parille on 'kiellettyä' lasten synnyttäminen he voivat adoptoida lapsen. Siinä ei ole mitään väärää uskovaisten näkökulmasta ja pari saa lapsen ja lapsi saa kaksi vanhempaa. Kaikki voittavat.
Jos et tiedä kuka sen on keksinyt niin mistä tiedät, että on keksitty?
Teidätkö kuka keksi liikennevalon? Tai jatkojohdon? Jos et tiedä kuka ne on keksinyt miten tiedät että ne ovat olemassa?