Kielikorun puhdistus

Moi!
Miten te puhdistatte kielikoruanne? Itse keittelen sitä silloin tällöin, mutta tuntuu ettei se täysin puhdistu sillä tavalla. Niin että vinkkejä tässä kaipailen...
64086
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

minulla oli ainakin sellaista sinistä ainetta, jolla mun piti purskutella päivittäin (muistaakseni) kaksi kertaa, illoin ja aamuin. en muista aineen nimeä, mutta eiköhän lävistysliikkeestä neuvota. se on desinfiointiaine. pelkkä purskuttelu EI missään nimessä riitä..tosin sitäkin pitää tehdä aina ruokailun jälkeen.

Äänestä
  • .. desinfiontiaineetkaan oo hyväksi. Oon kysy ammattilaiselta! Suu on sillee hyvä paikka, et siellä parantuu kaikki aika helposti.. ja kuuma vesikin on ihan hyvä :)

    Äänestä

  • *otus kirjoitti:

    .. desinfiontiaineetkaan oo hyväksi. Oon kysy ammattilaiselta! Suu on sillee hyvä paikka, et siellä parantuu kaikki aika helposti.. ja kuuma vesikin on ihan hyvä :)

    ...koru on ollu mulla jo kohta pari vuotta, tarkotin lähinnä siis sitä kun koruun kertyy semmosta pahanhajuista möhnää kun se on suussa. Että miten sitä on paras puhdistaa..

    Äänestä

  • Oona kirjoitti:

    ...koru on ollu mulla jo kohta pari vuotta, tarkotin lähinnä siis sitä kun koruun kertyy semmosta pahanhajuista möhnää kun se on suussa. Että miten sitä on paras puhdistaa..

    ja klaavauta se.Kannattaa jopa vaihtaa koru välillä uuteen.

    Äänestä

  • .... kirjoitti:

    ja klaavauta se.Kannattaa jopa vaihtaa koru välillä uuteen.

    Jos haluat puhdistaa lävistysreiän, niin purskuttele suolavettä (n.3dl vettä ja 1rkl suolaa) suussa. Mutta jos haluat puhdistaa irrallisen korun niin ihan puhdas alkoholi käy (ellei joku erikoisoru (muovinen, värjätty tms.))
    Suolavesi on pahaa, mutta ei sitä tervitse kuin noin viikon ajan purskutella koska suussa paranee nopeasti haavat ja lävistukset!

    Äänestä

Etikassa keittäminen, jos koru on metallia, niin sitä varmaan voisi kokeilla. 10% väkevyys . Typpihappo tai suolahappokylpy olisi myös sopiva käsittely. Etikkaa vaan löytyy helpommin joka kodista, on myös luonnon läheinen aine. Apteekista voisi saada väkevämpääkin etikkahappoa, 80 rosenttinen voisi olla asiaa, eikä tarvitse sitten keitellä. Suosittelisin kokeilemista, saattaa muovikorutkin kestää tuon etikan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oona kirjoitti:

Moi!
Miten te puhdistatte kielikoruanne? Itse keittelen sitä silloin tällöin, mutta tuntuu ettei se täysin puhdistu sillä tavalla. Niin että vinkkejä tässä kaipailen...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu