VT perustelut biologialle

miksikeksiavalheita

Mihin nämä perustelut pohjautuvat, että karppaus olisi missään määrinen luonnollinen dieetti ihmiselle? Olen kuullut vaikka mitä puppua siitä, kuinka esihistoriallinen ihminen joutui olemaan pitkiä aikoja syömättä, metsästi ja oli lihansyöjä.

Jos ihminen on polveutunut apinasta, metsästävätkö ne muka ja ovat pitkiä aikoja syömättä sitten maha täynnä lihaa? Kyllä mä olen käsittänyt, että ne ihan banaaneja syövät ja kaikkea muutakin luonnontuotteita ihan sekaisin lihan kanssa.

Jos nyt mietitään vähän lähempää historiaa, kyllähän ihminen poimi marjoja, viljeli ja söi kausituotteita, mitä sai lähiympäristöstään.

Ei ole mitään karppausta vastaan, mutta en ymmärrä niitä aivottomia perusteluja, joilla yritetään saada väännettyä oma dieetti terveelliseksi ja ainoaksi oikeaksi ruokavalioksi. Eikö vain voi tunnustaa faktaa, ettei karppaus ole terveellistä kuten ei yleensäkään dieetit ole terveellisiä? Samalla voi tunnustaa myös sen, että jos sillä saa painoa pudotettua, silloin sillä on positiivisia terveysvaikutuksia kuten millä tahansa toimivalla dieetillä.

4

257

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vpaamiailsella

      Mitä sinut on luotu syömään

      Ihmisen kehityshistoriaan kuuluu miljoonia vuosia metsästäjänä ja keräilijänä. Ilman suurempia määriä hiilihydraatteja. Söimme mitä luonnosta löytyi, metsästimme, kalastimme ja söimme kaikkea muuta luonnosta löytyvää. Puhdasta tärkkelystä, leipää, pastaa, riisiä ja perunaa olemme syöneet maanviljelyksen opittuamme 5-10000 vuotta. Siinä ajassa ei geenimme ole sopeutuneet kuin rajallisesti mainittuun ravintoon.
      Teollistumisen mukana, noin 100-200 vuotta sitten tulivat kuvaan mukaan tehtaat jotka valmistavat suuria määriä halpaa sokeria ja valkoisia jauhoja. Erittäin nopeasti liukenevia puhtaita hiilihydraatteja. Niihin emme ole ennättäneet sopeutua ollenkaan.
      1980-luvulla kuvaan ilmestyi .luonnollisen rasvan pelko. Kevyttuotteet löivät itsensä läpi todenteolla. Kun rasvan määrää vähennetään niin täytyy syödä VIELÄ enemmän hiilihydraatteja tullakseen kylläiseksi. Siitä alkoi historia pahin ylipaino- ja diabetesongelma. Kaikkein pahiten on kärsinyt USA, rasvanpelon kotimaa. Myös Ruotsissa on ylipainoistaen määrä kaksinkertaistunut vuodesta 1989. Tänään tiedämme että aidon normaalin määrän rasvaa sisältävän ruoan pelko oli suuri erehdys.

      Seuraava on ote kirjasta ”The Story of the Human Body”.

      Kirjoittaja on Harvard:in arkeologian professori Daniel Lieberman.



      Ihmisen kehityshistoria.

      -apinaa muistuttavat esi-isät (5-8 milj. Vuotta sitten)
      -kahdella jalalla liikkuvat keräilijät (3-4 milj. Vuotta sitten)
      -metsästäjä ja keräilijä (pari milj. vuotta)
      -moderni ihminen, nopeasti kehittyvä metsästys- ja keräilykulttuuri (noin 80 000 vuotta)
      -maanvilelijä (10 000 vuotta) Phjolassa noin 4000 vuotta
      -teollisuusyhteiskunnan jäsen (200 år)
      Lisäksi (kirjassa) myös selitys siitä kuinka me nyky-yhteiskunnassa saamme suuria määriä sairauksia sen seurauksena että ympäristömme muuttuu nopeassa tahdissa- samalla aikaa kun kehomme ja geenimme eivät ennätä sopeutua muutokseen.



      Oma lisäys:

      Ei kai kukaan vakavissaan yritä väittää että olisimme sopeutuneet maataloustuotteisiin (viljoihin) tai margariineihin ja kevyttuotteisiin?

    • veksilisäili

      "Ei ole mitään karppausta vastaan, mutta en ymmärrä niitä aivottomia perusteluja, joilla yritetään saada väännettyä oma dieetti terveelliseksi ja ainoaksi oikeaksi ruokavalioksi. Eikö vain voi tunnustaa faktaa, ettei karppaus ole terveellistä kuten ei yleensäkään dieetit ole terveellisiä? Samalla voi tunnustaa myös sen, että jos sillä saa painoa pudotettua, silloin sillä on positiivisia terveysvaikutuksia kuten millä tahansa toimivalla dieetillä."

      Väität siis että maalman johtavat ravinrotutkijat ovat väärässä ja THL ja Diabetesliitto ilman mitään löytyviä perusteluja oikeassa.

      LCHF ei ole dieetti vaan elämäntyyyli jota tiede ja vahva käytännön kokemys tukee. Laihtua voi esim. nääntymällä johon monet dieetit perustuu. Vikana on vaan se että ne ei ole ikinä toimineet pitkällä tähtäimellä-eivätkä tule toimimaan.

      Kysymällä saat lisää TIETOJA.

    • vplisäiliasiasta

      "Neanderintalinihmiset olivat ihmisiä, jotka elivät samaan aikaan kuin nykyihmiset. He olivat yhtä kaukana simpanssista kuin nykyihmisetkin. Neandertalinihmiset käyttäytyivät epäitsekkäästi ja empaattisesti, pitivät huolta vanhoista ja sairaista ja osasivat todennäköisesti puhua.

      He söivät paljon lihaa, mutta myös kalaa, ostereita, linnunmunia, marjoja, pähkinöitä, silmuja, siemeniä.

      – Neanderintalinihmiset eivät olleet esi-isiämme. Nykyihmisillä ja neandertilaisilla oli yhteinen esi-isä, heidelberginihminen, Valste painottaa."

      http://www.lansivayla.fi/artikkeli/358809-mika-yhdistaa-nykyihmista-neandertalilaiseen-biologi-juha-valste-vastaa-ja-kertoo

    • hpv27

      Kivikauden ihmiset söivät paljon hiilihydraattia tai proteiinia ja näkivät välillä nälkää. Luonnossa on erittäin vähän rasvaa ja se on pääasiassa kasvisrasvaa ja tulee erilaisista siemenistä ja pähkinöistä. Riistassa on hyvin vähän rasvaa joten eläinrasvan osuus dieetissä oli olematon. Hiilihydraattia tuli siemenistä, marjoista, hedelmistä ja juurista. Proteiinia riistasta,kalasta ja hyönteisistä.

      Kyllä kivikauden ihminen karppasi silloin kun hiilihydraattia ei ollut saatavilla tai lihaa oli saatavilla paljon.

      Ihminen lähti Afrikasta vasta noin 70 000 vuotta sitten, viljan viljely alkoi vasta noin 10 000 vuotta sitten. Karjan pito alkoi noin 7 000 vuotta sitten ja runsaasti eläinrasvaa on syöty reilu 100 vuotta tehomaanviljelyn alettua.

      Eurooppalaisissa on noin 2% neanderthalin ihmisen geenejä.

      Kai jokainen on huomannut että sianrasvakarppaus on valheeseen perustuva uskonto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      305
      552
    Aihe