Jutussa annetaan ymmärtää että tulivat ainoastaan syömään kuollutta valaskalaa, mutta tuskin karhut yleensä noin suurina laumoina liikkuvat?
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005389763.html
Suliko Pohjoisnapa? 230 jääkarhua lähti evakkoon
5
113
Vastaukset
- näin_se_on
Eihän ne laumoina liikukaan, mutta tulevat kyllä syömään, kun on reilusti evästä tarjolla.
- haaskanpitoa
Käytetäänhän haaskoja hyväksi Suomessakin petoeläimien houkuttelemiseen.
Jutussa mainittu "suomalaisvalmisteinen alus" on Neuvostoliitolle vuonna 1982 Pansiossa rakennettu merentutkimusalus MV Akademik Šokalski, IMO 8010336.
- noupanik
Onhan se suuri määrä yhdellä haaskalla. Täytyy muistaa että Wrangelin saari on lähes Tanskan niemimaan suuruinen, eli kysymys on paikallisesta kokoontumisajosta. Kyllä tuon kokoiselle arktiselle saarelle mahtuu vaikka 500 jääkarhua syksyä odottamaan.
Ei sulanut, jäätyvältä tuo pikemminkin näyttää mutta jääkarhuja alueella näyttää tosiaan riittävän, kun niiden metsästystä on nykyisin suuresti rajoitetettu. Pankaapa merkille ao. linkistä jääkarhuvahdit, joita paikallinen yrittäjä joutuu Ilulissanissa ylläpitämään hotellivieraidensa suojaksi.
http://hotelarctic.com/files/webcam/webcamshot.jpg- uytre
Jääkarhu on turha laji, se pitäisi oikeastaan tappaa sukupuuttoon
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 59778
Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel111763- 43636
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla212565- 40516
- 76513
- 51508
- 22496
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k82473Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai37470