Poikani osti hiljattain Lohjalaiselta autoliikkeeltä Mazda 3 -05 hintaan 2000 €. Auto oli ns. toriauto jossa ei ollut takuuta, palautusoikeutta ja auto ei "ollut tarkistettu". Ehdoista huolimatta hinta tuntui oikealta sillä auto oli päältäpäin suhteellisen siisti, kilometrejä on alle 200 tkm, kesä ja talvirenkaat ovat hyvässä kunnossa ja aikaa seuraavan katsatukseen on n. 2 kuukautta. Jo kotimatkalla alkoi takapäästä kuulua hankausääntä ja kotona todettiin että oikea takapyörä on aika pahasti vinossa. Auto vietiin korjaamolle ja kun autoa sai nostettua ylös todettiin että takaakselisto on ihan mätää, akselipalkki oli poikki. Onko todella niin että autoliike (tässä tapuksessa valtuutettu merkkiliike) voi vetäytyä kaikesta vastuusta vedottaen myyntiehtoihin. Auto kuitenkin myytiin autona jolla oli ajooikeutta vaikka se tässä tapauksessa oli auto joka suorastaan oli hengenvaarallinen ja olisi pitänyt viedä autotrailerilla kotiin.
Saako ns. toriauto olla hengenvaarallinen
23
425
Vastaukset
- ItseEnKehtaisiValittaa
Tietysti jos siinä on lukenut, että ei ole tarkistettu, eikä ole palautusoikeutta ja nämä olet tiennyt ostaessasi, niin turhahan se nyt on itkeä, kun "arpa" ei niin sanotusti voittanutkaan. Lähinnä sillä, että olet tiennyt "pelin" säännöt ennen ostoa.
- OnVirhevastuu
Mikä akselipalkki sieltä oli poikki?
- Vaihda
poika, älä autoa. Auton saa korjattua, tyhmyyttä ei.
- vbnbvnvn
Jos jo yleensä pohjamätää niin helmoissa jo näkyy ruostetta jos huonolla pidolla ollut.
- Pienkauppias
Ostajat monesti säikähtävät kiven/nastan iskemien- ja pienten kolhujen aiheuttamia pieniä ruostekukkia pintapelleissä, näitä löytyy kaikilta merkeiltä. Ne eivät esteettistä puolta lukuunottamatta ole kuitenkaan kovin vaarallisia tai kalliita korjatakaan.
Sitten taas ne helmakotelot ja alusta kokonaisuudessaan, siis se tärkein ja kallein osio, suurin osa ostajista ei vilkaisekaan.
Ostajat siis usein menevät ns. kauniin ulkokuoren ansaan, kuten nyt tässäkin tapauksessa.
Aikojen saatossa olen myynyt ilman takuuta niin pintaruosteisia Mersuja, Bemareita kuin Opeleitakin, jotka yhä edelleen vuosien päästä näyttävät jatkavan matkaansa rekisteritietojen mukaan.
Olen myös myynyt hyvin huokeasti, ilman minkään laista takuuta ja korjattavaksi, kaunispeltisiä ja melko tuoreitakin japanilaisia, joista olen kyllä tiennyt, että pohja jo mätii melkoisen pahasti (en tietenkään sentäs ihan noin ikävään kuntoon päässeitä). Rekisteritietojen mukaan moni näistä on kadonnut liikeenteestä, eikä syytä ole vaikea arvuutella.
- PP_AUTO_eivirhevastuuta
Saa olla rikki, kun se kerrotaan ennen myyntiä.
"Poistotoriauto ei tarkastettu ei vaihtoa ei virhevastuuta."
https://www.nettiauto.com/mazda/3/8908270- EI_TAKUU_PALAUTUSOIKEUS
Eikä missään autossa, ei missään liikkeessä ole tuon ikäiselle/paljon ajetulle autolle mainitsemiasi takuuta tai palautusoikeutta vaikka maksaisi 6799,- tai 17000.- euroa...
- LueKauppasopimus
Pelkkä lausahdus "ei virhevastuuta", ei poista virhevastuuta. Mikäli kaikki tiedossa olevat viat on eritelty kauppasopimukseen, ei tällöin niiden kohdalla enää ole myyjällä virhevastuuta.
- Hohhoijajaa
Käytetyssä autossa ei ole takuuta.
Ei myöskään palautusoikeutta.
EI KOSKAAN!
Ja jos myyjäliike vielä erityisesti näitä korostaa, mainiten ettei edes virhevastuu sisälly autoon ja se myydään kaikilta osin kunnostettavaksi tarkastamattomana, luulisi että menisi ostajan kaaliin... näemmä ei mene edes rautalangasta vääntäen ja mielensäpahoittajahan se sieltä kuoriutui. - PienliikeVarmin
Hyvä esimerkki siitä, että normikuluttaja/autonostaja EI VAAN YMMÄRRÄ!?!
Perus-Pertti kun katsoo vain hinnan: riittävän halpa ostetaan (siis se, johon pennoset riittää) ja kuvitellaan että kun KAIKKI LIIKENEVÄT RAHANSA sijoittaa, niin saa uudenveroisen tuotteen. Ainakin täysin toimivan, jos ei ihan uudenveroinen.
Tässäkin, vaikka on ennen myyntiä suoraan kerrottu että auto vaatii 100% varmuudella kunnostuksia, hinta ratkaisi ja ostopäätös tehtiin "silmät kiinni toivotaan-toivotaan" tyyliin. VASTA oston jälkeen tutkittiin mitä tulikaan ostettua ja kun ei lottovoitto osunutkaan, yritetään vääntää vielä vastuut myyjäliikkeelle!?
Luulisi PP-Autonkin vanhana konkarina alalla ymmärtävän, että tuokin olisi pitänyt vaan myydä satasella kahdella pienkauppiaalle, pienkauppias olisi kunnostellut tonnilla tai kahdella ja myynyt edelleen EHJÄNÄ x-hintaan Perus-Pertille tai pojalleen.
Erotellaan tässä vaiheessa rehellinen pienkauppias jobbarista.
Pienkauppias maksaa normaalit kulut ja liiketoiminnan verot, kuten yrittämiseen kuuluukin.
Jobbari, eli yksityisenä tavaraa jobbaileva luihu, ei veroja maksa mistään; ei "liiketoiminnastaan" kuten ei mistään muustakaan.
Näin toimien, PP-Auto olisi säästynyt tältä valitukselta, aloittaja eli isä-poika-yhdistelmä olisivat säästyneet mielensäpahoittamiselta ja win-win kaikki olisivat pärjänneet kun tuon saman auton olisi isä-poika saaneet ostaa kunnostettuna pienliikkeestä vaikkapa 2500,- hintalapulla. - KaksiVikaa
Asiakkaan tulee tutustua tavaraan ennen kaupan solmintaa - lieneen tuttu sanonta.
Eli ostaja ei voi vetäytyä vastuusta jos ei edes vaivaudu tarkistamaan ostoksen laatua. Ei ole mahdotonta kurkata auton alle ja jä konehuoneeseen ennen kaupantekoa.
Jos myyjä korostaa - älä tuo takaisin emme takaa missä kunnossa auto on - pitää herätyskellon soida ja tarkistaa entistä tarkemmin ennen kauppaa.
Tässä tapauksessa vika oli molemmissa, paalitavaraa ei pidä myydä autona vaan romutettavana varaosiksi kelpaavana ja ostajan pitää tutustua kohteeseen ennen kauppaa.- EI_TAKUU_PALAUTUSOIKEUS
Juuri näin.
YKSITYISELLE perus-Pertille ei yksinkertaisesti kannata eikä voi myydä autoa "kunnostettavaksi"; se ei ymmärrä kuitenkaan...
Hullua on sekin, että luullaan autoissa ylipäätään olevan "takuu tai palautusoikeus"!?
Eihän sellaisia ole edes ehjänä myytävissä käytetyissä autoissa, joten kun sellaista erityisesti tässä on korostettu niin on 100% varmaa että autossa on vikaa. Ja isoakin vikaa, oli sitten liikkeessä tutkittu tai ei.
- Hullu_Takuu_Uskovainen
Mikä. Vtun. Takuu. !?!
- Toiset_ei_vaan
ymmärrä vaikka papereissa lukee että kunnostettavaksi. Sitähän tuo alkuperäinen sanamuoto ainakin minulle tarkoittaa. Siksi se on ollut myös halpa muihin vastaaviin verrattuna. Voi voi tätä typeryyttä joka täällä Suomessa rehottaa.
- McFred
Suurin osaa vastaajista ei ole ymmärretty pääpointtini kirjoituksessani. Kyllä me tiesimme että tämän hintaisen auton osto aina on arpapeli, kyllä me ymmärsimme myyntiehdot ja olimme jo sopineet yhden korjaamon kanssa että se käy läpi auton kun tiesimme että siinä varmasti on korjattavaa ennen katsastusta ja korjaukset olisi tietysti maksettu omasta pussista. Mutta edelleen mietin, onko myyjä täysin ilman vastuuta kun myydään auto joka on "ajokunnossa" (rekisterissä, katsastus voimassa jne.) ja vaikkakin on aikaisemmin mainitut myyntiehdot, mutta auto on kuitenkin niin huonossa kunnossa että huonolla tuurilla joku olisi voinut meneettää henkensä kotimatkalla. Onneksi kotimatka oli pienempiä teitä pitkin jossa nopeus ei ollut niin kova, en uskalla edes ajatella mitä olisi voinut tapahtua jos olisi menty moottoritietä pitkin ja takapyörä olisi kääntynyt alleen 120 km/h vauhdissa.
- Jotainhuomioita
Jotenkin tuntuu, että ostaja ei ole ymmärtänyt pääpointtia.
- MolemmatTyrivät
Jos ei muuta, niin ainakin vakavaa imagohaittaa tästä tapauksesta aiheutuu tälle autoliikkeelle. Siinä mielessä varsin ajattelemattomasti toimittu, että hyöty tuosta ei kummoinen ole autoliikkeelle mutta " paha kello kauas kantaa".
Toki tuon merkin- ja mallin rajun ruostumisalttiuden tuntien, olettaisin että on myyty Huutokaupat.com kautta, olisi ostajan ehdottomasti pitänyt kaydä paikan päällä käyttämässä auto koeajolla ja autotohtorin tarkastuksessa.
Kyllä tämä taitaa mennä ostajan tietämättömyyden/välinpitämättömyyden piikkiin.
Mitään kovin ruosteherkkää automallia/merkkiä ei missään tapauksessa kannata ostaa näkemättä ja kokematta.- Varaosamyyjä
Minä vielä jatkaisin tuohon, että mikäli hinta oli alhainen, eli ei ehjien vastaavien tasolla, niin turha edes odottaa mitään korvausta myyjältä. Kuluttaja-asiamies kun ottaa kauppahinnan huomioon, mikäli jutun sinne vie.
- kusetus_inc
Pääpointtihan oli siis autokauppajobbareiden mielestä että auto voidaan huoleti myydä eteenpäin kunhan laitetaan teksti "ei tarkistettu" vaikka tiedettäisiin viat ja se että autoa ei kannata korjata...
- Anonyymi
käytetettyjen autojen myyjät on 95%huijareita täysin epärehellisiä ei ole lapsena opetettu rehelllisyyteen isäkin varmaan käytettyjen auton myyjä kyllä jämti on näin.
- Anonyymi
Lasketaanko siihen 95 prosenttiin myös liikkeeseen vaihtoauton tuova asiakas?
- Anonyymi
Aina, siis ihan aina kun duunari vaihtaa autoa, syynä on ainoastaan piiloviat, joita huijari ei kerro. Autoliike tai autoliikkeen myyjä ei autoa riko, vaan se edellinen duunari, johtoportaan työntekijät ja yrittäjät ovat huomattavasti rehellisempiä. Se on se duunarin luonne, aina valehdellaan, 8-tunnin työpäivästäkin vaaditaan 8 tunnin palkka vaikka yksikään duunari ei työskentele edes viittä tuntia. Kyllä jämpti on näin.
- Anonyymi
Kuluttaja suojelusta kyselemään annat tiedot niille ni eiköhän he osaa antaa vastauksen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624392Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551833Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141553Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !401331Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681093- 58939
- 79925
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.170855Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791