Mulla on perintönä tullut haltuun joitain pörssiosakkeita. Ei paljon, mutta muutamia kymmeniä/satoja euroja niistä tipahtaa osinkotuloja vuodessa. Vaikuttaako tällaiset ylimääräiset tulot mahdollisesti työttömyyskorvauksen saantiin tai sen määrään?
Työttömyys ja muut tulot
Ei mikään kroisos
1269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Eivät vaikuta ensimmäisen 500 180 päivän aikana. Sen jälkeen ne vähentävät saatavaa tukea. Vähennyksen määrän voit käydä laskemassa Kelan laskurilla. Yleensä vähennetään se osingon määrä, koska se on sinulle tuloa. Jos siis saat 120 euroa osinkotuloja, vähennetään 12 euroa kuukausituestasi.
Jos joudut jostakin syystä sossun luukulle (vaikka karenssin vuoksi, erehdyt tekemään töitä muuten kuin palkkasuhteessa), joudut ensin myymään osakkeesi (ja muun omaisuutesi) jos aiot saada jotain sossusta.