Jos on olemassa vain se maailma ja todellisuus, josta voimme lukea fysiikan oppikirjoista, universumin alkuperä jää selittämättömäksi, sanoo yhdysvaltalainen filosofian tohtori Peter Payne.
Yhdysvaltalaisen filosofian tohtorin Peter Paynen mielestä Raamatun kertomus Jumalasta universumin luojana sopii hyvin yhteen sen kanssa, mitä tiedämme universumin alkuperästä luonnontieteen perusteella.
Payne toteaa, että absoluuttisesta tyhjyydestä ei voi syntyä yhtään mitään. Suomalaiset tuntevat periaatteen sanoilla ”tyhjästä on paha nyhjästä”.
Lähde:Seurakuntalainen.
Yhdysvaltalaisen filosofian tohtorin Peter Paynen mielestä Raamatun kertomus Jumalasta universumin luojana sopii hyvin yhteen sen kanssa, mitä tiedämme universumin alkuperästä luonnontieteen perusteella.
Payne toteaa, että absoluuttisesta tyhjyydestä ei voi syntyä yhtään mitään. Suomalaiset tuntevat periaatteen sanoilla ”tyhjästä on paha nyhjästä”.
Lähde:Seurakuntalainen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hebr.11:3 Biblia. Uskon kautta me ymmärrämme, että maailma on Jumalan sanalla valmistettu, ja että kaikki, mitä me näemme, ne on tyhjästä tehdyt. Hebr.11:1 Biblia. Mutta usko on vahva uskallus niihen, jota toivotaan ja ei näkymättömiä epäille.
Ongelma on siinä ettei tyhjästä voi syntyä mitään, ei edes Jumalaa.
Mutta eihän Jumala ole tyhjästä syntynyt ja luotu, vaan ollut aina.
http://www.tekniikkatalous.fi/tiede/avaruus/2015-02-11/Uusi-tutkimus-väittää-Alkuräjähdystä-ei-ollutkaan-3258800.html
Kvanttimekaniikkaa ja suhteellisuusteoriaa
Alin ja Saruya Dasin luoman mallin mukaan universumilla ei ole alkua eikä loppua. Heidän mallinsa täydentää Einsteinin suhteellisuusteoriaa kvanttikorjauksella, jossa malliin otetaan mukaan kvanttimekaniikan ilmiöitä.
Phys.orgin mukaan fyysikot korostavat, että kvanttikorjausta ei ole tehty tarkoitushakuisesti siten, että alkuräjähdyksen singulariteetti saadaan eliminoitua, vaan tulos on korjauksen luonnollinen seuraus.
Heidän mallinsa on kvanttikorjattu versio niin sanotuista Friedmanin yhtälöistä, jotka kuvaavat universumin laajentumista ja kehittymistä suhteellisuusteorian puitteissa.
Vaikka uusi malli yhdisteleekin kvanttifysiikan ja suhteellisuusteorian elementtejä, ei se ole vielä täydellinen kvanttigravitaation teoria, joka yhdistäisi painovoiman ja kvanttimekaniikan toisiinsa. Ali ja Das kuitenkin uskovat tulostensa pätevän, kun tällainen teoria joskus saadaan muodostettua, phys.org kirjoittaa.
Alin ja Dasin mallissa maailmankaikkeus on täynnä eräänlaista kvanttinestettä, joka koostuu gravitoneista – massattomista partikkeleista, jotka toimivat painovoiman välittäjinä. Gravitoneja on etsitty jo pitkään, mutta toistaiseksi niiden olemassaolosta ei olla saatu kokeellisia todisteita.
Sekularismi on salaliittojen salaliitto
Lainattu toisalta: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15027786/sekularismi-on-salaliittojen-salaliitto
Ajattelepa jos luonnontiede ja psykiatria ovatkin salaliittojen äidit, joilla henkimaailma on peitetty sekularismin kaapuun. Sinut on saatu unohtamaan että olet henkinen kuolematon sielu. Sinut on determinoitu ajatuksen tasolla tähän realismin kankaseen. Kun koet henkimaailman juttuja, menet vapaehtoisesti psykiatriseen ja otat neurolepteja jotka palauttavat sinut sekularismiin.
Jo Juice kertoi "Kun henki on vahva, niin vähäkin työ riittää maailman luomiseen. ..Ja jonakin aamuna ennen sarastusta huomaat että musta aurinko nousee".
IlmiannaJaa
Jos maailma on perimmiltään yliluonnollinen, sekularismi on salaliitto. Esim. kristittyjen ja muslimien mukaan maailma on yliluonnollinen ja henkinen, eli sekularismi on naamio tai vedätys.
jUMALANN LUOMISTYÖ JA MAAKESKEINEN MAAOLMANKUVA SUHTEELLISUUSTEORIA SELVITTÄÄ, TÄ UNIVERSUMI MUODOSTUU OHUESTA TOMUSTA, JOLLAON SUURI SUHTEELLINEN NOPEUS, JOKA MUODOSTAANIISTÄ SUURIMASSAISIA YAIVAAN KAPPALITA!
niinkö?