Kovasti on ihmetystä kerännyt kyseiset kadonneet. Oiskohan tuossa käynyt niin, että eksyivät jo menomatkalla ja olivat nälkäisiä ja uupuneita kun tapasivat sivullisen joka neuvoi reitin ja lainasi varusteitaan. Lähtivät kyllä oikeaan suuntaan Kemihaaraa kohti mutta kulku hidastui väsymyksestä ja nälästä johtuen ja tuli pimeä ja uusi eksyminen reitiltä ja seurauksena kuolema.
Ei tuota oikein muuten voi kuvitella tapahtuneeksi.
Kemihaaran kadonneet retkeilijät
4
603
Vastaukset
- korpivaellus_vaarallista
Sää sumuinen ja tihkusateinen juuri tuohon aikaan päiväkausia - näkyvyys tästä johtuen heikko - myös myöhemmin etsimään menneille sää tuotti suuria vaikeuksia.
Tuollaisessa kelissä eksyy helposti ne, ketkä on eksyäkseen. Normikännyköiden kuuluvuus myös tuolla alueella heikohko ja varmaan tyypillisesti akut heikoissa kantimissa ja mitään varavirtalähdettä ei mukana - oikein tyypillinen tapaus kaupungistunut vanhahko metsässä liikkuja.
Aivan ehdoton mukana oltava nykyään tuollaisissa olosuhteissa useampiakin varavirtalähteitä, kiikkuu sitten vaaran huipulle ja yrittää sieltä korkeimmalta kohdalta saada kuuluvuuskenttää kännylleen.
Jos mukana vaan äypouni ja satelliitti gps paikannus sovellus päällä koko ajan, akku korkkaa hengettömäksi kolmen, neljän tunnin käytön jälkeen. Isompiakkuisetkaan ei kestä kovin montaa tuntia pidempään jatkuvasti päällä pitää niitä paikannus sovelluksia.
Noihin olosuhteisiin harkitsisin vakavasti satelliittipuhelinta tms. parempi kuuluvuuksista aparaattia mukana kannettavaksi ja riittävää määrää varavirtaa, minimissään kuitenkin useampia noita varavirtalähteitä niihin normikännyihin.
Huono sää, akut loppu kännyistä - muutenkin niissä jo kuuluvuus heikko siellä - siihen eksymisestä juontuva hätä, tulentekovälineet loppu tai kastuneet, eväät loppu. Kaiken kaikkiaan huonohko eränkäynti taito, vanhuus ja siitä tulevat ongelmat ja sitten mennään tuommoisiin paikkoihin tuollaiseen aikaan tuommoisilla varusteilla, siitä ei hyvää seuraa. - tarinoita.takamettistä
Jos mietitään että kun eksyy ja hätä on suuri, silloin kannattaa pysähtyä ja tehdä sopivaan paikkaan nuotio lämpimänä pysyäkseen. Tämä vaatii että mukana on jonkin sorttiset tulentekovälineet, vaikkapa se retkikirveskin repussa auttaa kummasti puiden pilkkomiseen siihen nuotioon ja jos oikein hyvin on varustautunut, jokin sahausvärkkikin vielä katkaisuun - kenties jokin pieni pressu lisäksi jotta voi virittää jonkinlaisen suojalaavun päällensä sateen suojaksi.
Isohkon sopivan puun juurellakin säilyy kyllä oksien alla kuivana muutenkin.
Kun saa tulet tehtyä ja poltettavan puun saanti on varmistettu, mikäs hätä siellä tulilla loikoillessa sitten enää on odotella vaikka pidempäänkin.
Tilanne on tietysti toinen, jos matkakumppani tuupertuu rintakipujaan valitellen maahan ja rukoilee apua hakemaan - että koeta nyt nopeasti mennä sinne eräkämpälle, jos siellä vielä olisi joku jolla on toimiva kännykkä millä hälyttää apua - eivätkä omat kännyt akut simahtaneina toimi enää.
Sitten siinä lähtee sitä apua nopeasti hakemaan ja eksyy itsekin - ilman niitä tulentekovälineitä edes - ja saattaapa saada hädissään itsekin vielä laakin ja tuupertua välille. - Kentiser
Onko vieläkään löydetty rouvaa? UP
- eietsitä
Ei ole löytynyt
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1624133Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä372443- 1552141
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161699- 801292
Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241250Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https311139Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1441102Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.100908Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi
Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannanhoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.115840