Ny kun on saatu uusi hieno tie ,niin olis silmälle ilo jos saatais vielä kylän katuvalopylväätki ojennukseen. Nyt niitä rautapylväitä tuuli heiluttelee eestakasi. Kenelle sitte kuuluuki? Niihin jos vielä ripustetaan ne hirvittävän näköset joulu"tähdet" niin onpa kamalaa kateltavaa. Muissa kylissä niitä kyllä näytetään huollettavan ja oikaistavan....mikä kirous se on muoniossa kun ei onnistu.
Vinksin vonksin
Lyhdynluo
183304
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Olisko sinussa ittessä syy, ränkkäät ja nälvit aina kaikkia.
Muonio kaikki kyläkyltit myös vinksin vonksin.
Ennen Kurritietä (Lehdontie) Muonion kyltti enää yhdestä nurkasta kiinni ja tolpat jo kaatumassa. Kenen hoidossa?
Lehdontien kyltti hävinnyt. Se pitäisi olla Muonion kunnan hoidossa!!!!!!!!
Osa liikennemerkeistä olleet ojanpohjalla jo viime keväästä lähtien, liikennemerkeistä puuttuu teksti tai kirjaimia hävinny. Joistaki myös maali lähtenyt ja jouluvalot sais kyllä uusia nuo rumat tähet jotka laitetaan niin niistä vain muutampi ees toimii, katuvaloista kaikki ei pala. Eikös yrittäjät luvanneet laittaa uudet jouluvalot jo pari vuotta aikaa, mutta missä ne valot on
Vaivaako rahapula? Marisija voisi rahoittaa omasta pussista, jos maksajaa ei löydy.
Hartojoki lupasi uudet tervetuloa Muonioon-kyltit.
Lähtikö itse hakemaan niitä?
Pahtosen kyltti vaihdettiin kerran yhtäkkiä Koskenranta-kyltiksi.
Puthaanranta ja Lahenranta tiet pitää vaihtaa kirjakielisiksi.
Jouluvalot annettava joululahjaksi Lapescolle.
Kyllä kannatti tänne kirjotella puuttuvasta Kurritien (nykyisin hienommin Lehdontien ) nimikyltistä.
Tänään se oli paikoillaan, kun ajoin ohi.
Kumma kyllä!
Mistähän löytyi.
Tolppaki suorassa.
Ennen edellä olevaa tienhaaraa on kohta kaatumassa sininen Muonio kyltti. Vain vähän enää kiinni. Metallitolpat harittaa eri suuntiin. Kaatuu kohta tielle.
Kenes homma sen kunnossapito on?
Sen kuulusan Liikekennelaitoksen aliurakoitsijanko?
Ne Muonion jouluvalot on koko jokivarren rumimmat samoin koko kirkonkylän katuvalot on kuin kuuskytluvulta.
Ei Puthaanrannan kylttiä voi muuttaa. Se on nyt oikein ja karttatietojen mukainen
Tekopaikkaan ei vielä ole kylttiä.
Se on saatava sinne heti!
Kuntaki siinä mukana puulanssit kunnan mailta hakattuna säilytettiin Tekopaikan pihassa. Kunta on naapuripalstan omistaja.
Eihän sinne muuten ossaa kukhaan mennä. Ilman kylttiä.
Tekopaikan oikea omistaja Turusta ei taija ennää paljo paikasta välittää. Eikä siinä nyt ennää mithään välittämistä on niin huonossa kunnossa jo.
Muonion sivistyneet nuoret repiny loput paikat rikki.
Onko turkulaista koskaan näkynytkään?
Lisää vahapurtavaa.
Nyt on aika alkaa keräämään rahaa eri puutteisiin ja korjauksiin.
Ensimmäisenä koirat verolle että saadaan rahat maa-alueeseen ,aitaan ,pikkusilmäseen aitaan,
aitatolpat ja puistonpenkki sekä Ekohyysikkä,tehdään se aitaus koiraverosta saaduilla rahoilla.
Liikennemerkit suoraksi tienpitäjän toimesta,osa kunnanteitä tekninen toimisto huolehtiin.
Lapio rautakanki talonmiehet hiasella kiertämään merkkejä.
Jouluvalot hankittas jouluarvoista saatavilla tuloilla.Hyvät ja kauniit valot maksaa tuhansia euroja
Arvpojen myyntiluvat hakuun!
Oikein koirat verolle. Kannatetaan
Maksaisin mielelläni!
Ovat sen arvoisia.
Jos kunta vaih rakentaisivat koirapuiston ja ylläpitäisivät rakenteet ja alueen vuodesta toisheen maksaisin muuteh en antas lanthiakaan enempää kunnalle.
No eikö net saatanan rumat jouluvalot ja vinot kyltit vähän niinko vain kuvvaa Muoniota? Ja mitä tet joka ketjussa vaaitta koiraveroa?
Koirani paskansi äsken mehevät paskat jalkakäytävälle. Seuraavaksi käyn potkimassa postilaatikoita nurin.
Oikea asenne, olet aito lappilainen!