Tässäpä nämä ovat:
https://www.tornio.fi/moporeitit
Sitten arvoitus: mikä mitataan puolen metrin päästä ja lukema saa olla korkeintaan 103 dB?
Keskustassa kannattaa ottaa desibelimittari mukaan liikenteenvalvontaan.
https://www.tornio.fi/moporeitit
Sitten arvoitus: mikä mitataan puolen metrin päästä ja lukema saa olla korkeintaan 103 dB?
Keskustassa kannattaa ottaa desibelimittari mukaan liikenteenvalvontaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kielletään autot,koska mopolla pääsee joka paikkaan.
Nämä etupyörää ajossaan nostelevat mopoilijat aiheuttavat tosi vaarallisia tilanteita keskustassa. Olen vakuuttunut, että ikävää tapahtuu ellei asiaan pikemmiten puututa.
Tyhmät lähtee ensin
Eilen meinasin jäädä Kivirannalla tällaisen nelipyöräisen ajoneuvon töytäisemäksi (mikä lie, keltainen rekisterikilpi siinä näytti olevan), kaahasi tuhatta ja sataa pyörätiellä täysin piittaamasta muista kulkijoista. Miksi tällaisen sallitaan jatkuvan - pitääkö jonkun kuolla ?
Kyllä poliisi osaa ... ainakin kahvitella ABC:lla
Ei tornion poliisit jaksa nousta maijasta pois kuin donitsille.Koska ootte nähneet poliisien tekevän liikemnevalvontaa tai pitävän puhallusratsioita?
Poliisit on hyviä ihmisiä ja arvokkaasti käyttäytyviä vain häiriötyypit aiheuttaa kimpaantumista. Mopoja on paljon heitä vähän. Sisäministeri sammakkorisukko sais lisätä poliiseja.
Poliiseja pitäisi lisätä ja Matuja vähentää.
Koskahan Tornion poliisit tekevät tehoratsian?
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/sakkoja-ja-huomautuksia-ropisi-poliisi-ratsasi-tehostetusti-mopoja-kouluissa/773190/
Ei niilä poikarievuilla ja tyttöparoilla ole rahaa sakkoihin. Ansaitsevat huomautuksia joa skootterit ja mopot muuten on laillisia.
Jos ei ole varaa sakkoihin, pitää totella liikennesääntöjä. Ja myös kannattaa pitää mopoissa hyväksytyissä rajoissa olevat äänenvaimentimet. Ehkä se on vanhempien asia valistaa, jos ei poliisia kiinnosta.