Puolustelematta yhtään Adolf Hitleriä hänen julmista teoistaan ihmiskunnalle,hän kuitenkin lähettäessään juutalaisia tuhoamisleireille soi monille lyhyen ajan kärsimykseen näillä leireillä.
Jeesus lupasi lyhyen opetus-sessionsa aikana lähettää hänelle epämieluisat ikuiseen helvetin tuleen miljardeiksi vuosiksi käristymään ja kärsimään.
Hitler armollisempi kuin Jeesus
22
161
Vastaukset
- Rotestilaulu
Oliko Hitler juutalaisten paras ystävä?
Hitler järjesti ystävällisesti kuljetuspalveluita juutalaisille. Suihkuunkin pääsivät pitkän rasittavan matkan jälkeen. Lämmitystä myös Hitler ystävällisesti järjesti: ei tarvinnut palella, kun laitettiin uunit kuumiksi.
Kuulostaa samanlaiselta logiikalta kuin Suomessa poliitikot ovat olevinaan ystäviä ja auttajia kansalle, varsinkin köyhille ja työttömille. Eiköhän se sama propaganda ole ollut kautta aikojen, että sortajat ja vallantahtoiset kiusankappaleet, virkarikolliset haluavat kehua itseään. Omituista ja huolestuttavaa on, jos kansa uskoo, eikä koskaan huuda Keisarin uusista vaatteista mitään.
Matt 20:25 Mutta Jeesus kutsui heidät tykönsä ja sanoi: "Te tiedätte, että kansojen ruhtinaat herroina niitä hallitsevat, ja että mahtavat käyttävät valtaansa niitä kohtaan.
20:26 Näin älköön olko teillä keskenänne, vaan joka teidän keskuudessanne tahtoo suureksi tulla, se olkoon teidän palvelijanne,
20:27 ja joka teidän keskuudessanne tahtoo olla ensimmäinen, se olkoon teidän orjanne;
20:28 niinkuin ei Ihmisen Poikakaan tullut palveltavaksi, vaan palvelemaan ja antamaan henkensä lunnaiksi monen edestä."
Luuk 22:25 Niin hän sanoi heille: "Kansojen kuninkaat herroina niitä hallitsevat, ja niiden valtiaita sanotaan hyväntekijöiksi.
22:26 Mutta älkää te niin; vaan joka teidän keskuudessanne on suurin, se olkoon niinkuin nuorin, ja johtaja niinkuin se, joka palvelee.
Markuksen evankeliumin puolella huomattavaa dokeoo-verbin käyttö. Ne jotka luulevat maailmassa hallitsevansa, jne. Ideana lienee, että Jumala ainoa hallitsija (Juudaan kirje 4), joka tekee kaikki eläviksi (1. Tim 6).
οἱ δοκοῦντες ἄρχειν τῶν ἐθνῶν http://biblehub.com/text/mark/10-42.htm
1. Tim 6:13 Jumalan edessä, joka kaikki eläväksi tekee, ja ....
Voidaan näistä kohdista päätellä sitäkin, ettei Hitler ilman Jumalaa - Jeesusta - mitään tehnyt.
Sananlaskut:
8:16 Minun avullani päämiehet vallitsevat ja ylhäiset, maan tuomarit kaikki.
Tuossa puhuttiin Jumalan viisaudesta. Ei sama asia kuin hyvää tai mukavaa tai kivaa. Roomalaiskirje 11 selostaa että Jumalan viisaus on sulkenut ihmisiä tottelemattomuuteen. Ilmankos julkinen sektori vaikuttaakin rikollislaumalta, raukkamaisilta kiusaajilta, valehtelijoilta, jne. Ei Jumalan viisaus näytä olevan tässäkään mikään laadun tae. - obh123
Jeesus rakastaa sinua. Siksi hän kuoli ristillä jotta sinulla olisi pääsy Jumalan yhteyteen. Synti on tosiasia joka johtaa helvettiin. Sinä olet syntinen. Jumalan edessä ei kestä synti ja ansaitsee iankaikkisen helvetin. Jokaisella on mahdollisuus ottaa Jeesus vastaan henkilökohtaisena vapahtajanaan.
Se ei ole vaikeata. Tarvitsee vain rukoilla tämä rukous:
Jeesus. Tiedän että olen syntinen. Anna anteeksi syntini sovintoveressäsi. Tahdon antaa elämäni sinulle. Pelasta minut iankaikkiselta kuolemalta. Aamen.
Se oli siinä. Tervetuloa kristityn ihmeelliseen maailmaan!- luterilainen_
Tuo oli hellaripropagandaa. Me emme anna elämäämme Jeesukselle, vaan Hän antaa elämänsä meille.
- Järkeväinen
luterilainen_ kirjoitti:
Tuo oli hellaripropagandaa. Me emme anna elämäämme Jeesukselle, vaan Hän antaa elämänsä meille.
Hehe! Aika kova kuitti hellarille. Tosin ihan yhtä huuhaata tuo on noinkin päin aseteltuna.
- obh123
Järkeväinen kirjoitti:
Hehe! Aika kova kuitti hellarille. Tosin ihan yhtä huuhaata tuo on noinkin päin aseteltuna.
Ja mihin kohtaan evankeliumin jakamisessani tuo kova kuitti perustui?
Jeesus ei anna elämäänsä meille. Hänellä oli ihan oma elämänsä. Jos me voimme antaa elämämme Jeesukelle, se tapahtuu siten että luovumme seurakunnan pään, Kristuksen ohjailtavaksi. Meillä on silti oma elämämme.
- Kirjakääröt
Joh.7:34 Biblia. Teidän pitää minua etsimän ja ei löytämän, ja missä minä olen, ette taida sinne tulla.
- A.Urinko
Tuomion pituus suhteutettuna ihmisen elinaikaan nähden täysin kohtuuton.Esim. alle 10-vuotiaalle lapselle joka käristyy miljardeja vuosia kuumalla parilalla.
Mitäs uskovainen tähän? - obh123
A.Urinko kirjoitti:
Tuomion pituus suhteutettuna ihmisen elinaikaan nähden täysin kohtuuton.Esim. alle 10-vuotiaalle lapselle joka käristyy miljardeja vuosia kuumalla parilalla.
Mitäs uskovainen tähän?Hyvä että varoittelet kymmenvuotisiakin syntisiä. Jumala on oikeudenmukainen, eikä meillä ole lupa lausua helvettituomiota kenellekkään. Ainoastaan yhtyä sinun varoitukseesi syntisen kärsimyksestä ja tarjota pelastusta.... teoriasi oikeudenmukaisesta Jumalasta ei ole epäraamatullista...
- voi.voi.voi
obh123 kirjoitti:
Hyvä että varoittelet kymmenvuotisiakin syntisiä. Jumala on oikeudenmukainen, eikä meillä ole lupa lausua helvettituomiota kenellekkään. Ainoastaan yhtyä sinun varoitukseesi syntisen kärsimyksestä ja tarjota pelastusta.... teoriasi oikeudenmukaisesta Jumalasta ei ole epäraamatullista...
Pienet lapsukaisetkin pannaan iankaikkisiksi ajoiksi piinahelvettiin!!!!???? Niinkö sinusta?
- obh123
voi.voi.voi kirjoitti:
Pienet lapsukaisetkin pannaan iankaikkisiksi ajoiksi piinahelvettiin!!!!???? Niinkö sinusta?
Se on Jumalan asia. Minä voin vain sanoa että helvetti ei ole miellyttävä raamatun valossa.
Kukaan ihminen ei ole panemassa lapsia helvettiin. Jumala on. Syntisiä lapsia, me olemme pelastamassa heitä. Ei välttämättä pelottelemalla, että unet menee vaan kertomalla ilosanomaa syntiselle lapsellekkin.
Jumala on oikeudenmukainen ja sinun käsityksesi oikeudesta ei päde koska et ole viimeinen tuomari. Jumala tietää onko lapsi miten syyntakeinen, kuten aikuinenkin.
Sielu on ikuinen ja Jumala tahtoo ensisijassa pelastaa sielun, se on päätehtävä, ei helvettituomioiden lausuminen, vaikka pelko kuinka hyödyllistä onkin vaaran välttämisessä. - A.Urinko
"Ei välttämättä pelottelemalla, että unet menee vaan kertomalla ilosanomaa syntiselle lapsellekkin."
"Ei välttämättä pelottelemalla" No tulihan se "ilosanomasi" perimmäinen logiikka esiin,kuolemalla pelottelu.
Eikö olisi ollut viisaampaa lopettaa se Raamatun kirjoittelu siihen kohtaan missä Jeesus naulitaan ristiin sovitukseksi eikä alkaa keksimään tämän lisäksi ylösnousemuksia ja viimeisiä tuomioita,nyt olet sitten kusessa näiden selityksiesi kanssa.
Mitäs uskovainen tähän? - obh123
A.Urinko kirjoitti:
"Ei välttämättä pelottelemalla, että unet menee vaan kertomalla ilosanomaa syntiselle lapsellekkin."
"Ei välttämättä pelottelemalla" No tulihan se "ilosanomasi" perimmäinen logiikka esiin,kuolemalla pelottelu.
Eikö olisi ollut viisaampaa lopettaa se Raamatun kirjoittelu siihen kohtaan missä Jeesus naulitaan ristiin sovitukseksi eikä alkaa keksimään tämän lisäksi ylösnousemuksia ja viimeisiä tuomioita,nyt olet sitten kusessa näiden selityksiesi kanssa.
Mitäs uskovainen tähän?"No tulihan se "ilosanomasi" perimmäinen logiikka esiin,kuolemalla pelottelu."
Iankaikkisella kuolemalla. Helvetillä pelottelu. Pelkääkö ihmisapina helvettiä?
"Eikö olisi ollut viisaampaa lopettaa se Raamatun kirjoittelu siihen kohtaan missä Jeesus naulitaan ristiin sovitukseksi eikä alkaa keksimään tämän lisäksi ylösnousemuksia ja viimeisiä tuomioita,nyt olet sitten kusessa näiden selityksiesi kanssa."
Ei se oikein sovi rakastavan Jumalan luonteeseen, että syytön uhrataan ja hän ei omalla voimallaan nouse ylös.
<Jeesus lupasi lyhyen opetus-sessionsa aikana lähettää hänelle epämieluisat ikuiseen helvetin tuleen >
Ei, vaan Hän tuli jotta yksikään joka uskoo Häneen ei hukkuisi vaan saisi iankaikkisen elämän.- PasiToivonen
>>Se oli siinä. Tervetuloa kristityn ihmeelliseen maailmaan! >>
Jep. Rituaali pelastaa.- obh123
Ei rituaali sinua ainakaan pelasta. Jos sitä semmoisena pidät. Jumala odottaa että Pasikin on tosissaan.
- Dragostea
Jos todella haluat tietää tarkkaan mitä Jeesus ja apostolit sanoivat asiasta, mene sivulle
http://siintoensio.wixsite.com/minsida-2
Siellä käsitellään tarkasti kaikkia aiheeseen liittyviä kohtia alkutekstin perusteella. Voit itse muodostaa mielipiteesi.
Jeesus on täynnä rakkautta. Hän ei ole sellainen kuin Hitler. Sen sijaan monet kristityt ovat: he hyvin pian toivovat toisinajattelevat ikuiseen tuleen! Pelkkä ajatuskin siitä ettei syntisiä kiusattaisi ikuisesti, saa heidät protestoimaan ja ilmaisevat kantanaan että ellei tuli polta ikuisesti, silloin hekin tekisivät mitä vain haluaisivat.
Todellinen Jumalan lapsi rakastaa Jumalaa sen tähden että Hän on hyvä, ei siksi että täytyy kadotuksen pelosta.- A.Urinko
Jeesus on yhtä Isän kanssa,Jeesus oli mukana kaikilla Isän tapporetkillä,näistä ei kuitenkaan maininnut halaistua sanaa opetuslapsilleen.
Mitäs uskovainen tähän?
http://skepticsannotatedbible.com/DWB/no_estimates.jpg - oikein.kirjoitit
A.Urinko kirjoitti:
Jeesus on yhtä Isän kanssa,Jeesus oli mukana kaikilla Isän tapporetkillä,näistä ei kuitenkaan maininnut halaistua sanaa opetuslapsilleen.
Mitäs uskovainen tähän?
http://skepticsannotatedbible.com/DWB/no_estimates.jpgJeesus oli kyllä pahin helvetillähehkuttaja. Rakkauttako? Ei minusta.
- Voihanvitalis
Siis hyvä Jumala tappoi, vedenpaisumassa odottavien äitien vauvat kohtuun.
VT:n Jumala teki juuri noin ja teki monia muitakin hirmutöitä ja siksi minä pidänkin Raamattua ihmisten kirjoittamana kirjana Jumalastaan sen ajan käsityksen mukaan eikä Jumalan sanelemana tekstinä.
- Pudis55
Alkaa jo muillekin palstalla kirjoittaville valjeta tämä Jeesuksen ja jumalan "rakkaus". Ihmispoloisten onneksi tämä kaikki on vain mielikuvitukseltaan hyvien sadistien satuja.
Helvetti on maailma ilman Jumalaa; siellä eletään erossa Jumalasta eli juuri sitä mitä jotkut haluavat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1891316
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?50711Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t251612Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311590Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570