Kaikista porojen aiheuttamista haitoista ja vaarasta mökkiläisille, alueen asukkaille kuin viljeliijöille ja muille yrittäjille tulee ilmoittaa Maa- ja metsätalousministeriöön. Lähetä haitta- tai vahinkoilmotuksesi sähköpositlla: [email protected] Merkitse otsikkokenttään "Porotalus Vuoden 2017 kysely". Suositeltavaa on liittää mukaan myös laskelmat porokarjojen aiheuttamista vahingoista sekä valokuvia tuhoista tai vaaratilanteista. Haitoista ja vahingoista sekä irti juoksevien porojen aiheuttamista vaaratilanteista voi lähettää tietoa myös kirjeellä osoitteella Maa- ja metsätalousministeriön kirjaamo, Porotalous, Vuoden 2017 kysely, PL 30, 00023 Valtioneuvosto. MMM kerää tietoa porojen aiheuttamista ongelmista lokakuun loppuun asti.
Porot tulee taas pihoille
poroperti
10176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ripotelkaa kananpaskaa istutuksille.
On tehty sitäkin,muttei auta.Sireeni syöty vaikka ripustin wunderbaumeja oksille.Ei niille piruille voi mitään ja laiskat poroukot ei kun nauttii kaikenlaisia tukiaisia ja porot tallaa ja paskoo pihat.Olen niin viimeisen päälle kyllästynyt koko kopara joukkoon,En pistä suuhuni missään muodossa poronlihaa.Eikö sitä ukkotokkaa saada millään kuriin että pitäisivät karjansa vaikka omassa pihassa.
Minulla sitä onki hevoskuljetuskärri, saapiko sitä nuita poroja ajaa paremmille palkisislle ?
Jos vaikka viepi 50 kilometriä muualle, tokko tulevat enää pihalle kuopimaan.
Poroista ei ole haittaa. Porojen vihaajat ovat kateellisia poronomistajille? Poro kuuluu Lapin luontoon. Katkerat kainuulaiset eivät.
Poro voi kuulua, mutta evästä sille haetaan nykyisin ihan Oulusta asti. Poromiehet käy Hailuodossa asti keräämässä poroille jäkälää kun täällä ei riitä.
Mikäli poro kuuluu Lapin luontoon tässä määrin, niin luulisi sille sitten sapuskankin täältä löytyvän, tai sitten pitää vähentää porokarjaa sille tasolle, että riittää paikallista purtavaa.
Jos pihalle pukkaavat niin ei muuta ko kuivaamaan ja palvaamaan
porossa ei ole muta hyvää kuin käristys ja talja...
ny alkaa olla aihetta antaa palautetta asian tiimoilta. Porot taas pihassa.
Porot ovat piristävä näky ja eksoottinen lisä matkailijoille. Porojen pelkääjät voisivat mennä Suomulle hiljaisuuteen. Siellä voisi olla aitaus, jonka sisällä ei ole poroja, jos porot ahdistavat. Makaavat maassa, onnen tunne, kuinka maa elää!
Ilmeisesti valtionkin taholla on huomattu porojen aiheuttamat haitat tavalliselle ihmiselle. Toivottavasti tuo kysely saa jatkoa ja tuo myös tulosta. Keskustelemalla useimmat asiat ratkaistaan.