näkemääni;
Lähi-idän tai somalialaisen naköisiä ihmisiä ajaa kauppakeskuksen parkkipaikalle, erittäinkin kalliin näköisillä autoilla. Olen ihmetellyt millä ihmeen perusteella ne voivat ajaa Rovaniemellä hyvinkin kalliin näköisillä autoilla. Niillä on kalliimpi auto kuin minulla, vaikka minullakaan ei ole halpa auto. Somessa oli tällainen kirjoitus aiheessa;
""Heillä voi olla useampi identiteetti euroopassa, joiden turvin nostavat tukia eri maista tai jopa kaupungeista saman maan sisällä!
Ihme ja kumma ettei valvontateknologia riitä huijareiden paljastamiseen..
Huomatkaa tästäkin esimerkistä, että kantaväestö on AINA altavastaajana verrattuna kultamuniin..
"Ruotsin TV4:n raportin mukaan jopa 50 % niistä, jotka hakeutuvat Ruotsiin turvapaikanhakijoina, rekisteröityvät monilla eri henkilöllisyyksillä ruotsalaiseen systeemiin. Tällä maksimoidaan Ruotsista saatu sosiaalituki.
Aivan tarkkaa summia ja lukemia on vaikea saada, sillä viranomaiset eivät jaa kaikkia tietoja keskenään ja lisäksi ulkomaisten nimien kohdalla saattaa tulla monenlaisia väärinkirjoituksia ja -ymmärryksiä.
Marie Mattson-Vangekrantz, joka on identiteettirikoksten koordinaattori, kertoo:
– Jos henkilöllä on esimerkiksi kolme henkilöllisyyttä niin yksi niistä voi pyörittää firmaa ja saada starttirahaa, toinen voi olla työtön tai sairaspäivärahalla ja kolmas hakee lainaa."
"Kommentti: Ruotsissa on helppo saada paikallinen henkilötunnus ja henkilöpaperit – paitsi jos on toisen Pohjoismaan kansalainen. Tällöin ruotsalaisen henkilöllisyyspaperin saamiseen vaaditaan kotimaasta myönnetty voimassaoleva passi. Islamilaisesta maailmasta tulleille sotapakolaisille ei samoja vaatimuksia ole.""
Olen ihmetellyt (tänäänkin) kauppakeskuksen edessä
13
327
Vastaukset
- ajattelia_
Juurikin näin, mutta kun ne ovat vielä onnistuneet kusettamaan viranomaisia silla että
lähi-idän maissa muka parta kasvaa jo kymmenvuotiailla, niinpä voivat vanhemmatkin
ukkelit esiintyä 15 vuotiaina (kun ovat polttaneet paperinsa, ja saaneet uudet migralta ).
On täysin väärin, että nämä heittiöt ovat kouluissa samoilla luokilla lasten kanssa.
Vastuussa olevalle ministerille pitäisi antaa kenkää NYT eikä vasta myöhemmin !! - Suomi-on-mielisairaala
Tämä maa saa saman kohtalon kuin sosialistien nl, paskaa tikun nokassa.
- Suomen-loiseliitti
tappaa Suomen velanotolla. Edes lapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapsenlapset eivät pysty maksamaan noiden louisten ottamaa velkaa... Siis tuo sakki on saatanallinen rikollisjoukko.
- Tuon-loiseliitin-
johdossa istuvat johtavat poliitikot, virkamiehet ja liike-elämän edustajat. Sen vuoksi tuota velaksi elämää ei pysty pysäyttämään vaan se menee lopulliseen katastrooffiin asti.
Sitten alkaa uusi järjestys. Niin on käynyt aina, ja niin tulee käymään aina, maailman tappiin asti, ilmeisesti.
- MielisairaalaTilassa
Suomi on mielisairastilassa.
Kannattaa olla huolestunut jos on nuori ja lapsia.
Me vanhat kuolemme onneksi pois.
Ei saa kirjoittaa esim Trumpista.
Multa suoli24 bännäsi lankaliittymän Trumpin kehumisesta.
ei siinä paljon menetä.
En tänne muutenkaan ole paljon mitään kirjoitellut.
Moderoija on varmaan myös joku mielisairas suvakki tai peräti matu. - KoetaJaksaa
"Suomi on mielisairastilassa"
Älä yleistä. Kirjoituksistasi päätellen sinun on syytä hakea apua ja äkkiä!- Olet-oikeassa__
Kirjoituksistasi päätellen sinun on syytä hakea apua ja äkkiä!
Töihinn sinä saatanan paskaloinen suvakki et pysty koskaan. Hautaavatkin varmaan naapurin rahoilla sinut.
- KaunisNainenRoi
Ai jahas, sinähän oletkin se sama mies jonka vaimoa käy virkamiehet panemassa jatkuvasti. Kaupunginorkesterinhan vaimosi on jo käynyt myös läpi ja on ollut tyytyväinen. Nyt ilmeisesti muutama kymmenen maahanmuuttajaa on hiukan pitänyt hauskaa vaimosi kanssa kun heihin kohdistat hyökkäyksiä? Eikö sinua ala jo väsyttämään tuo touhu?
- Olet-oikeassa
Sinut haudataan sitten joskus naapurisi rahoilla. Saattajana sos.tsto, jos sekään.
- OleVeikkohiljaa
Ja sinut hautaa kunta tai kaupunki sosiaalitoimiston rahoilla jotka on peritty meiltä veronmaksajilta.
Oletko tehnyt eläessäsi yhtään työpäivää?
Me tiedämme; ET! - Minäkin-vihaan
paskaloisia joita elätetään verorahoilla.
Kun verotus lopetetaan, noita loisia ei ole täällä enää.
Silloin yhteiskunta on terve.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain37112375Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2635427Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2153947Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2002655Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151992Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191834Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167900Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271862No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74782Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59746