Yksinkertaisuuttasi tulet menettämään ne ainoat, aidohkot ihmisuhteesi. Tulet katumaan sitä vielä loppuelämäsi. Mutta joo muista se oma napa, sehän sulle on aina ollut a ja o, alkon lisäksi. Mutta mitäpä muuta tuollaiselta ikuiselta teiniltä voisi odottaa.
Hei sinä"isi"
Tyhmyystiivistyy
20531
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Alkoholi. Se ei ole yksinkertaisuutta vaan riippuvuutta. Kuten päihdeongelmat aina. Olisi tietysti hyvä, jos isin lapset näkisivät todellisuuden, päihderiippuvuuden.
Miksi ihmeessä se olisi lapsille hyvä?????? Eikö kaikken paras olisi, jos isä parantuisi ja kaikki läheiset ihmiset olisivat häneen taistelussaan tukena..?
Tosiasioiden näkeminen on hyväksi kaikille, myös lapsille. Niin kauan kuin isä itse näe päihdeongelmaansa tosiasiana, hänellä ei ole mahdollisuutta "parantua". Lainausmerkit siksi, ettei päihdeongelma on olemassa lopun iän, vaikka ihminen olisi juomatta vuosikymmeniäkin.
Ja riippuvainen ihminen voi olla myös lisäksi yksinkertainen ja itserakas.
Riippuvaiset ihmiset ovat usein hyvinkin kyvykkäitä, taitavia ja sosiaalisia.
Toivottavasti äidillä on järkeä, ettei lapset kärsi liikaa
Mitkä lapset, vain hänellä on lapsi sekin jo 23v
Toivottavasti tää ei tymemmäksi enää mene :D
Täytyy tietää mistä puhuu, koska aina saa mahdollisuuden puhevuorolle. Muuten syöt sanasi tulevaisuudessa.
Eihän tätä kestä selvinpäin.
Yritäpä ymmärtää, riippuvuus ei ole yksinkertaisuutta, vaan mielen sairautta, jossa voi olla useitakin mielenterveyden häiriöitä takana.
Ja sitten voi yrittää ymmärtää, että jokaisella on tavalla tai toisella riippuvuus johonkin asiaan..se että onko se haitallinen itselle tai muille, voi sitten olla eriasia.
Toisten on pakko lukea joka päivä, toisten pakko painaa duunia liikaa, toiset kattelevat telkkua päivät pitkät, toiset juovat, polttavat jne..jokaisella jotani..se on varma.
Elämä on täynnä valintoja meillä jokaisella. Se on erittäin hieno asia - vapaus valita. Sellaista ei ihan joka maassa ole. Eipä ollut Suomessakaan vielä sata vuotta sitten, mutta nyt on. Kukaan ei pakota ketään painamaan liikaa duunia, katselemaan telkkua päivät pitkät, yms. ne ovat valintoja.
Riippuvuus on riippuvuus, jos siitä on itselle/toisille haittaa. Riippuvuudet ovat tosiaan mielenterveyden häiriötiloja, joihin on saatavissa hoitoa kunhan hakee. Valinta sekin.
"..jokaisella jotani..se on varma."
Niin, lähes jokaisella voi olla jotain elämän jossain vaiheessa. Kun tiedostaa asian, korjaa sen, tai hakee apua. Ei pidä tyytyä ajattelemaan, että on vain esim. alkoholin viaton uhri. Muiden syy mitä kumoan kurkustani alas.
Itsekuri, itsensä johtaminen on sellainen juttu, että jos niitä on, niin mikäli riippuvuuksia ilmenee, pääsee niistä parhaiten eroon. Tätä ei voi koskaan liikaa korostaa. Nykyisin on menty esim. laihduttamisessa väärään, liian lempeään/lepsuun suuntaan. Aivan sama, jos ylikiloja on vaikkapa viisi, pääseekö niistä eroon vai ei (ellei jo ole diabetes) . Mutta jos ylikiloja on 40 ja höpötetään, että oma kroppa pitää hyväksyä sellaisenaan, vaikka on jo diabetes, niin se on kuolemaksi. Sen sijaan pitäisi opettaa terveitä elämäntapoja, lujuutta/itsekuria. Jokainen laihtuu, jos syö vähemmän kuin kuluttaa.
Lopetin kokonaan alkoholin käytön omin avuin. Ei siinä tarvittu akkain ja ukkoin neuvoja. Itsekuri on on kaikki kaikessa ja joka asiassa. Koirat ei nurkille kuse siinäkään mielessä. Asunnottomana vuokralaisena tms. Velaksi ei ole eletty koskaan.
Länsiautot kirjoittaa asiaa. Panetelkaa , mutta mies osaa.
Tällaisia miehiä on Suomi täynnä. Siitä saatte kiittää Kelan ja sosiaalitoimiston olemassaoloa. Saatte asua ilmaiseksi ja yhteiskunta kustantaa elämänne.
On se mies ei tule koirat kintuille kusemaan.
Mistäs toi kurppa ny mäkättää?
Alkoholiriippuvuus = sairaus. Ei tyhmyyttä. Onneksi. Sillä alkoholista pääsee paremmin eroon kuin tyhmyydestä...
Minusta on aivan järkyttävää sellainen asia. Ero on tullut alkoholin suurkulutuksesta ja kumppani haluaa päästä eroon, sitä en ymmärrä lainkaan, että pienet lapset laitetaan tämän juopon isän luokse vaikkapa joka toinen viikonloppu. Isä ei varmasti jätä juomatta silloinkaan, kuka valvoo, että lapset ovat turvassa, saavat ruokaa, sillä kyllä sen isän kaveri on kuningas alkoholi, ei hän lapsiaan jaksa ajatella.
En ymmärrä muita kuin valvottuja tapaamisia. Olen omin silmin nähnyt kuinka isä roikotti iltayöstä lastaan mukana juopporetkellään ja siinä vaiheessa oli itse jo melkoisessa tilassa.
Jo eroatte jonkun tällaisen syyn johdosta, älkää nyt sitten lapsianne laittako tämän sairaan ihmisen luokse, voi, olla juoppo, narkkari, tai mielenterveys sairautena. ei ole lasten paikka olla tällaisten sairaiden kanssa hetkeäkään.