Yrittäkää nyt miehet ymmärtää, että deittiesittelyssä kuva autosta tai prätkästä pn suurelle osalle naisia turn off. Voihan teillä olla- ja saakin olla- hienoja kulkupelejä, mutta näitä esitellään ehkäpä enemmän mies miehelle. Esillä
on pelkkä auto ja mies pienenä ja mitättömässä roolissa taustalla. Minulle naisena tuollainen kuva viestii sitä, että kehutaan omaisuudella tai kompensoidaan heikkoa egoa materialla.
Voihan joku henkisesti alikehittynyt pitää autoa iskutekniikkana, mutta se kertoo sitten miehestä ihan muuta.
Vaikka autojen keräily olisi harrastus, sekin selviää kyllä tutustuessa paremmin.
Valitettavasti se kiinnostus tutustua päättuu autolliseen esittelykuvaan.
on pelkkä auto ja mies pienenä ja mitättömässä roolissa taustalla. Minulle naisena tuollainen kuva viestii sitä, että kehutaan omaisuudella tai kompensoidaan heikkoa egoa materialla.
Voihan joku henkisesti alikehittynyt pitää autoa iskutekniikkana, mutta se kertoo sitten miehestä ihan muuta.
Vaikka autojen keräily olisi harrastus, sekin selviää kyllä tutustuessa paremmin.
Valitettavasti se kiinnostus tutustua päättuu autolliseen esittelykuvaan.
Vastaukset 43
Vanhimmat
No, entäs naisten kissat ja koirat,sekä maisemakuvat ?
Naisten otsa ja duckface kuvat vasta hauskoja onkin. :D
Kamelinvarpaista puhumattakaan!
No jaa minä olen naisena eri mieltä. Tärkeintä profiilikuvassa on, että naama näkyy selkeästi ja on fiksun tai iloisen näköinen kuvassa. Minua ei autot taustalla haittaa, se on vaan plussaa, että kuvissa näkyy miehen kiinnostuksen kohteita.
Naisilla yläviistokuva kasvoista tissivako (y)
Jokin aika sitten oli juttua, että yläviistosta otetut kasvokuvat ois joku hormonaalinen juttu. Käsi otsalla tulee katottua niitä. Kuitenki muut kuvat ihan hyviä mut profiilikuvaks laittaneet sen huonoimman.
Yläviistokuvissa näyttää hoikemmalta.
Hah, no jos naiselle autot tai prätkät on turn off niin sittenhän on vain hyvä asia kun juttu ei etene pitemmälle, hyvä niin.
Kyllä totta tuokin :) itse naisena pidän prätkistä, joten minua ei haittaa o no se kuvassa vai ei. Kukin laittaa semmoisen kuvan kuin tahtoo tai sitten ei laita kuvaa ollenkaan.
Kaikki hämärät ja epäselvät kuvat. Joulupukin kuvat tai muut pelleily ja ilveily kuvat, mä en ymmärrä miksi jotkut laittaa tuollaisia kuvia. Maisemakuvat ja muut kummallisuudet olen tulkinnut niin, että niiden toivotaan herättävän keskustelua ja kysymyksiä, esimerkiksi kerrotko miksi tuo pieni kalju päästäinen kurkistelee tuolta ?
entä miehet jotka ottavat profiilikuvaksi kaverikuvam ja sitten nainen ei tiedä että kumpi on kumpi! jos laitatte profiilikuvia joissa kaverit mukana tehkää selväksi kuka on kuka, jottei nainen hämmenny ja tarvitse kysellä kuka on kuka. Joillain miehillä myös koiran kuva profiilikuvana, ei naiset halua sitä koiraa tapailla
No tietysti saa olla kuvassa ajoneuvo, vaikkapa traktori puolestani, mutta en ole kiinnostunut omaisuudesta.
Turn offeja on myös aurinkolasit silmillä, kaljapullot huulilla tai natsa suupielessä.
Tai jotkut "kopiomerkkipaidat"
Naisilla on myös usein aurinkolasit kuvissa, peittävät kai rypyt niillä. Tai kuvat sopivan tummia tai kirkkaita että erottuu lähinnä ääriviivat. Tai kuvattu niin kaukaa että saa arvailla onko nainen vai kala. Ymmärrän asian niin että ei ole hyvännäköinen sitten. Totuus kuitenkin paljastuu tavattaessa mutta näillä ei kai tarkoituskaan koskaan tavata ketään.
Tämä niin totta, ne on niitä jotka roikkuvat vuosia chatissa, miksiköhän, ei voi olla selitys
että ei löydy, vaan heillä on joku ongelma, ulkonäkö, sosiaalinen/taloudellinen,,,
On sekin parempi kuin ei kuvaa ollenkaan. Tai ei lähetä kuvaa eikä halua tavata, vain viestittelemällä puhelimella päivät pitkät. Etäisyyttä 25 km. Syynä siis rumuus, yli 50 v nainen kyseessä. 150 viestin jälkeen riitti mulle.
Kuvaa kannattaa siis näköjään pyytää aika nopeasti, jos sitä ei tule niin tack och adjö.
Kertokaas naiset että minkälaisen profiilikuvan haluatte miehellä nähdä? Itsellä on tuollainen hymykuva hampaat näkyvillä. Jotkut on sitä söpöksi kehuneet, mutta näytän varmaan liian kiltiltä. :D
Enemmän minua kummastuttaa, ettei panosteta omaan ulkonäköön tippaakaan.
Enkä nyt tarkoita mitään yliampuvaa tälläystä, vaan siistejä vaatteita ja että hiukset jos
niitä on, olisi edes kammattu. Sitten, mikä siinä puliukko parransängessä miehiä kiehtoo.
Sama tietysti naisillakin, liika suttuinen sotamaalaus ja hamsuinen ulkoasu on yhtä
luotaan työntävää.
Tämä ilmiö toistuu E-kontaktin sivustolla. Siisteys on käyntikortti myös deittailussa.
Minulle tulee näistä turjakkeista mieleen, että ei ole lainkaan tosissaan etsimässä
ketään, mutta silloinhan on parasta olla vaan yksikseen.
Joo, ei kiinosta kyllä kenenkään mopot, eikä autotkaan. Mitä tekemistä niillä on
netti profiilissa.
No sä oot tietenkin itse panostanut täysillä ulkonäköön kuvassa ym. Harmi ettei flaksi oo käynyt siltikään vaikka useampia nettitreffisivustoja oot kokeillut. Kannattais kokeilla mopoa tai autoa kuvissa mukana jos vaikka miehet kiinnostuis sitten susta enemmän ja hyväksyisivät sut sitten jos et ulkonäöltäsi oikein kiinnosta..
Ei ole ollut, kuin E-kontaktissa ja suomi24 profiili. Kyllä minä olen panostanut kuvaan
ja treffeillä käynyt, mutta tarkoitankin näitä tapauksia, joita on runsaasti, etteivät
välitä miltä näyttävät. Sinä taidatkin kuulua noihin mörökölleihin, kun lähdit mun flakseja
määrittelemään.
Mikäli naisella on pelkkä kasvokuva profiilissa, niin AINA pitää pyytää myös jonkinlainen kokovartalokuva!!!
Se on enemmän sääntö kuin poikkeus, että naisella on aivan järjettömän kokoinen maha/hanuri, jos profiilissa näkyy pelkät kasvot.
Samaa naisilla edustavat matkakuvat mieluummin mahdollisimman eksoottisesta paikasta. Noilla viestitään että naisella on kallis maku.
Ei nyt mikään passikuva tarvitse olla, mutta selkeä kuva kasvoista. Vartalokuva sitten lisäksi. Ei mitään autoja, prätkiä tai kalaa. Oluttuoppi on ehdoton ei, samoin krapulasilmät ja epäsiisteys. Tietysti, jos habitus on sellainen luonnostaan, on se rehellistä. Ehkä joillakin miehillä se on se paras kuva.
Mutta kalliin auton tai prätkän esittely profiilikuvassa.. ei kiitos.
Samoin hymyttömyys on huono juttu. Tapasin viestittelyn jälkeen miehen, jolla hymy puuttui joka kuvassa. Selvisi tavatessa syy; purukaluston kunto ja puute.
Sinä olet oikea unelmanainen, niin viisas ja varmasti kauniskin, et takuulla ole vapaa.
Hetkinen, tapasit miehen, jolla hymy hyytyi kun näki sinut, olet siis sinkku, no syystäkin.
Viisas nainen ymmärtää pysyä vapaana. Ei tarvitse miestä yhtään mihinkään.
Esim: autonrenkaiden vaihtoonkaan et tarvitse miestä?
Tylp:lle :autonrengaiden vaihtoon laitan tekstarin rengasfirmaan..soittavat ja sovimme milloin tulen, palvelu hyvää ja nopeaa ja luotettavaa, ovat muutenkin mukavan ja rennon oloisia - aina kiva käydä. Elämäni luksusta.
Miestä tarvitsen suhteeseen kanssani, juhlan ja arjen jakamiseen, häneen voin upottaa kaiken helyyteni ja tarvittaessa käpertyä hänen kainaloonsa. Pienikin ajatus hänestä saa minut hymyilemään,vaikeina aikoina pienikin ajatus hänestä saa minut ahdistumaan pelosta, että menetämme rakkautemme toisiimme. joten pohdin ratkaisuja asiaan ja odotan milloin saan jutella hänen kanssa ja etsiä niitä yhdessä.
Kaiken palvelun minkä voi ostaa siihen en miestä tarvitse, tunnetta, välittämistä ja rakkautta ja yhteenkuuluvuutta, salaisimpien ajatusten jakamista silmiin katsomalla ja suhdetta syventäen et voi ostaa. Hellyyden huipentumaa aidosti tunteella ei myöskään ole myytävnä. Perusseksiä ja varmaan erikoisvarustein on saatavilla nollasta sataan - ei kiinnosta. Ps en ole rikas, mutta en shoppailija, vaan laitan rahan siihen mitä tarvitsen.
Se rengaiden vaihdosta! Toki jos miesystäväni haluaisi vaihtaa renkaani, niin soisin sen hänelle pusujen saattamana ja leipoisin jotain hänen lempiherkkua. Mutta eipäs ole vielä löytynyt sitä miestä, tässä toisella kierroksella. Ehkä toiveet eivät osu yksiin?
Niinpäniin, mutta vaihtoiko renkaasi nainen siellä rengasfirmassa? Ethän tarvitse miestä mihinkään..
et tainnut lukea tekstiäni, on siis monia asioita mihin miestä toivoisin, mutta en ala kenenkään kanssa olemaaan niin, että hieron käsiäni ja ajattelen, että nytpä saan renkaat vaihdetuksi ihan ilmaiseksi. Se edellä en etsi itselleni kumppania, siksi alkuperäinen kommenttisi hämmensi. Ja ps.olen myös vaihtanut itse renkaat nuorempana, joten ihan tumpelo en ole minäkään.
Perusmiehen tinderi: Yksi kasvokuva, joka epäselvä. Yksi auto- tai venekuva. Yksi kuva ilman paitaa/kuntosali-kuva. Yksi reissukuva jossa oluen kera istutaan jätkäporukassa. Vaihtoehtona edelliselle joku extremelaji-kuva. Kuvauksessa pelkkiä emojia, joista lähes jokaisella ne samat (punttisali, lenkkeily, lentokone, jalkapallo, jääkiekko, maapallo, tuoppi ja viinilasi ainakin.)
Syy niihin limaisiin paidottomiin kuviin on se, että naiset tykkää. Ainakin mikäli on suht komean näköinen. Tinderiä pinnallisempaa deitinhakua ei ole.
Tinder on ala-arvoinen deittisovellus.
Tässä on taas ylitulkittu jotain tapauksia joissa ukot ovat vaan laittaneet mahdollisimman luontevan kuvan itsestään esille. Poseeraus muuttuu usein pönötykseski, joten kivempi valkata sieltä kotialbumista sellainen vähemmän pönöttävä otos. Tää on jännä, että lähtökohta on suomalaisittain se, että "mikä tuokin kuvittelee olevansa" :D Jos vaan ottaisitte selvää? Ja ei... ei ole prätkää eikä venettä minulla. Polkupyöräkin on markettimalli. Silti voisin kuvitella itselleni myös jonkin harrasteeni parissa otetun otoksen.
Siinä se meneekin metsään kun selataan kotialbumia ja etsitään joku hyvä kuva, ei väliä vaikka olis 10 vuoden takaa, tuskin oon muuttunut siitä paljoa.. :)
Ap,n kanssa tuskin kukaan tulisi viihtymään jos jokin yksittäinen kuva jo herättää närästystä, mitä sitten tulisikaan suhteessa hänen kanssaan, ei ihme että seuranhaku on päällä..
Eivät miehet harrasta mitään selfieitä joten ne kuvat joita löytyy ovat jostain muusta syystä kuin pärstänsä esittelyksi. Yhtä lailla voi sanoa että naisten tusinaselfiet ovat yhtä tyhjän kanssa.
No sano mitä sanot, mutta kaveri sai naisen kun oli motskareita ja autoja yms. kuvissa, minä en kun oli kuvia vain meikäläisestä. Kyllä ne menopelit vaan näyttää naisille kelpaavan miehen kylkiäisenä paremmin kuin pelkkä mies.
Voi luoja mitä juttuja.....joka tapauksessa hienoa jos naiset laittavat kuvia missä kodin karvaturri on mukana. Helpottaa ihan hitosti näitä allergiatapauksia jotka eivät voi sietää eläimiä...ei, kyse ei ole vihasta eläimiä kohtaan vaan vakavasta allergiasta!
Suuri osa naisten kasvokuvista antaa ihan väärän kuvan kokonaisuudesta. Siksi en juuri koskaan lue profiileja kuvan perusteella. Yllättävän moni kuva viittaa seksinhakuun, ts. näkyy hukan ylävartaloa. Turn off. Ei haittaa yhtään, jos kuvassa näkyy harrastukseen liittyvää. Tai jos haittaa, niin kohde käsitelty. Eikä haittaa, vaikka tukka olisi hiukan sekaisin tai sotamaalaus tekemättä, jos vaan kuva on selkeä. Mutta peittelemättömät perustiedot aina parempi, kuvia tarvitaan vasta myöhemmin.
Jaa niin ku esimerkiksi virkkuukoukku ja siideritölkit ? Ja tukka sekaisin...
On se kumma kun nämä miehet täällä osaavat veistellä, ihan nauraamiseen asti, mutta online tulee yksisanaista viestintää.
Minusta on mielenkiintoista vain lukea ihmisten ilmoituksia ja sovittaa kuvan ihminen niihin. Miehillä yleensä kuva on selkeästi ristiriidassa tekstiin. Kuvassa jokin kiiluvasilmäinen puolipsyko ja tekstissä kiva mies. Tosi moni 40-55v nainen taas on täysin realiteetit kadottanut prinsessa/kuningatar harhaan jämähtänyt elähtänyt suttura. Sitten on tietty ulkoisesti eliittiporukka joka on väärässä formaatissa.
On niitäkin miehiä jotka laittaa usean vuoden takaisen kuvanetu sivulle ja kuvaosiossa nykyinen "tuore"kuva josta ei meinaa edes tunnistaa henkilöä.Jotkuu vanhemmat miehet aurinkolasit päässä,ilman paitaa ja sekös pistää muka innostumaan,hahhaaa..
naiselle tyypillistä ajattelua :D:D väkisin vääntämällä täytyy kaikesta keksiä, että miksi ei käy ja nyt on kyllä turn off :D ei ole montaa vuotta, kun eräskin nainen väänsi itse itsestä otetusta profiilikuvasta sellaisen ajattelumallin, että sulla ei oo yhtään kavereita kun joudut itse ottaan itsestäs kuvia. Mikä sussa on vikana, kun sulla ei oo kavereita? haha... ja kato ny sitten tänäpäivänä se onkin selfie ja cool. Luoja varjelkoon tuollaislta ihmisiltä, jotka ovat joka asiasta kaivamassa jotain negatiivista "rivien välistä", Todellakin on hyvä ja normaalia esittää kuvissan kiinostuksiensa kohteita...