Yle on kertonut tänään Pohjois-Ruotsin Luulajassa aloitetusta laajasta metsästysrikosoikeudenkäynnistä koskien törkeitä metsästysrikoksia ja ampuma-aserikoksia. Syytettynä on viisi poronhoitajaa ja muuta pohjoisen eläjää. Tapettu on ainakin neljä karhua, kolme ilvestä ja yksi ahma.
Kaikki tietävät, että Suomen Lapissa ei ole susia eikä muutkaan pedot siellä tunnu viihtyvän. Tämä ei johdu susien kammosta poroja kohtaan vaan järjestelmällisestä salametsästyksestä, jossa poronhoitoalueelle eksyneet sudet tapetaan. Hirviä kaadetaan "tarpeen mukaan" eikä lupien rajoissa, kanalintuja ammutaan suoraan autosta jne.
Koska Suomen poliisi puuttuu tähän yhtä tehokkaasti kuin ruotsalaiset virkaveljensä? On kaikkien metsästäjien häpeä, että osassa maata metsästyslakia ei kunnioiteta. Suurin osa meistä metsästäjistä eivät ole petovihan riivaamia pyssysankareita ja haluamme maineemme pilaajat vastaamaan rikoksistaan.
Koska lopetetaan Lapin laki myös Suomessa?
Ihmettele.ja.kummastele
0
57
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1014954
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2502037- 891673
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401190Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3371163Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051100- 501099
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1481070- 1111029
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85984