Toyota Avensis 2.2 D-cat 177hv

loptr

Elikkä minulla Toyota Avensis 2.2 D-cat 177hv pannulla ja minusta se on todella hyvä ajaa ja
varsinkin S-mutkaan kun tulee ja ajaa niin tuntuu tosi makeelta kun kori kallistuu puolelta toiselle ja sitten kun mutkan loputtua polkee kaasun pohjaan niin Ave todella hyökkää.

21

7577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuri näin. on todella kestävä ja väkivahva moottori. tuon tehodieselin takia volkkarille tuli kiire kehittää surullisen kuuluisa 2.0TDI moottori josta on paljon ollut riesaa, kannet halkeillut, öljynkulutusta, laakerivaurioita, turboja menee 30 000km välein, vesikierto-ongelmia, alavääntö olematon. ei ole vw vieläkään päässyt tuommoiseen tehoihin kuin Toyota otti jo 2000 luvun alussa. hiukan on vw jäänyt jälkeen.

    • 2.2D4D

      Nettiautosta pikahaulla:
      - koneremontti 219000km, tyyppivika korjattu
      - Kansiremontti juuri tehty
      - moottori vaihdettu 236tkm kohdalla Joensuun Ok autolla.
      - Viimeisin ISO HUOLTO tehty 261tkm samalla uusittu myös vesipumppu, moniurahihna kiristin ja kansiremontoitu (n. 3000€ kuitti on)
      - Autossa Toyota liikkeen 180tkm kohdalla tehty uusi kone,

    • pikahaulla googleen hakusanaksi vag moottoriviat suomeksi. tulos: noin 280000kpl. vihellyttää ja naurattaa.

      • laulattaako

        "toyota d4d engine problems"
        340000 tulosta


      • perspano-siitos
        laulattaako kirjoitti:

        "toyota d4d engine problems"
        340000 tulosta

        vag problems 630 000. nyt räjähti :D


      • perspano-siitos kirjoitti:

        vag problems 630 000. nyt räjähti :D

        noihan on aivan pommeja kaikki. tsi, tsfi, tdi, dsg= yhtä kuraa kaikki :D


      • ääliöiden.argumentteja
        perspano-siitos kirjoitti:

        vag problems 630 000. nyt räjähti :D

        "Alien abduction" 2 810 000 osumaa
        "Real witchcraft" 46 000 000 osumaa. Olettte ääliöitä jos kuvittelette että osumien määrä kertoo ilmiön todellisuudesta yhtään mitään.


      • tero_on_tyhmä


    • ly7i
    • Täysi.pommi

      En yhtään epäile etteikö jollakin yksilöllä olisi päästy ilman kansiremonttia. Harvassa ne kuitenkin ovat. Myynti-ilmotuksissa lukee usein että kone on vaihdettu. Selvä homma on tämä.

    • UskomatontaSkeidaa

      Onpa trollit lähteneet oudolle tielle haukkumaan Toyotan moottoreita, jotka on todettu maailman kestävimmiksi. Ilmeisesti tähän on vaikuttanut TM:n julkaisema juttu täysin käyttökelvottomista Volkswagenin moottoreista.

      • ihan.outo.tie

        Miksi Toyota sitten luopui noista omista dieseleistä ja siirtyi ostomoottoreihin?


      • DieselitKatoavat
        ihan.outo.tie kirjoitti:

        Miksi Toyota sitten luopui noista omista dieseleistä ja siirtyi ostomoottoreihin?

        Tollo. Etkö tiedä. Ympäristöystävällisimpien autojen valmistaja ei halua valmistaa saastuttavia dieselejä, koska niiden kysyntäkin on pian loppumassa. Lisäksi EU:lle pitää maksaa sakkoja kun valmistajan kaikkien autojen saaste ei pysy alle tietyn määrän.

        http://www.nykysuomi.com/index.php/2017/04/24/uudet-tiukat-paastorajat-tulevat-dieselautot-tulevat-lopulta-katoamaan-teilta/

        http://www.tuulilasi.fi/uutiset/huima-arvio-ainoastaan-kolme-automerkkia-selviamassa-eun-tiukentuvista-paastorajoista-ilman


      • nollapäästöjä.kohti
        DieselitKatoavat kirjoitti:

        Tollo. Etkö tiedä. Ympäristöystävällisimpien autojen valmistaja ei halua valmistaa saastuttavia dieselejä, koska niiden kysyntäkin on pian loppumassa. Lisäksi EU:lle pitää maksaa sakkoja kun valmistajan kaikkien autojen saaste ei pysy alle tietyn määrän.

        http://www.nykysuomi.com/index.php/2017/04/24/uudet-tiukat-paastorajat-tulevat-dieselautot-tulevat-lopulta-katoamaan-teilta/

        http://www.tuulilasi.fi/uutiset/huima-arvio-ainoastaan-kolme-automerkkia-selviamassa-eun-tiukentuvista-paastorajoista-ilman

        Miksi Toyota edelleen myy dieseleitä jos ne ovat niin pahoja? Toyota kyllä myy dieseleitä vaikkei osaa niitä valmistaa. Se ostaa ne PSA:lta ja BMW:ltä. Myyntihaluja kyllä on, valmistamisen osaaminen on pahasti hakusessa.

        Nollapäästöisiä sähkautoja tojolta ei ole tulossa vielä moneen vuoteen vaikka muilta valmistajilta niitä on saanut jo pitkään.
        Mirai on vitsi eikä ensimmäistäkään tulla myymään Suomessa vielä moneen vuoteen.

        Tojo on pahasti jäljessä autoilun sähköistymisessä.


    • VW_on_parempi

      Joskus ajoin tuollaisella Avella ja tuntui tehoa olevan vähemmän kuin kilpailijan 130 hv dieselissä ja ajo-ominaisuudet olivat karmeat. Kiulu ei mennyt ollenkaan suoraa vaan sitä piti ohjata koko ajan, mutkissa se vaappui kuin juopunut merimies.

      • ygui

        Sinä se olet perämies.


    • OstaRengaskone

      Noihan on kovia moottoreita joo... Niin kovia, että purkuritkaan eivät ole kiinnostuneita ostamaan autoa, jos konehuoneesta löytyy Tojotan oma dieselpata ja auto on valmistettu 2000 -luvulla. Purkamot joutuvat antamaan takuun myymälle moottorilleen näet. Volvo, MB No problem!

    • TyypillinenPalsta-Ave

      Juu kylläpä hyökkää...ja miljoonan ajettu tietty.

    • hajosikotojotasi

      Täällä taas tiivistyy tuulipukukansan tietämättömyys asioista ja ennenkaikkea kyky myöntää virheitä heidän ylijumala autosta. Eikö olis jo aika lopettaa haaveilu jostain ikiliikkuja tojotasta ja kohdata totuus että tojota ON köyhien autoista tietämättömien kulkine joka ei laadullisesti pärjää ikinä saksalaisille.

      • Alvari

        Viisikymmentä kohtaa Toyotan ylivoimaisuudesta kertoo aivan toista kuin sinä. Kohta saat maistiaisia Toyotan ylivoimasta.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      109
      6476
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      88
      4101
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      45
      3437
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      7
      2820
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      625
      1421
    6. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      66
      838
    7. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      55
      823
    8. teemu samuli

      käykäähän lukemassa uusin alibi lehti 3/26 mitä tämä ihmissaasta satuilee..
      Suomussalmi
      9
      809
    9. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      193
      798
    10. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      47
      779
    Aihe