Ei vissiin seurakunnan hommat ollutkaan mieleen vai olisiko kenties joku muu syy?
Paula hakenut rovaniemelle
Anonyymi-ap
21617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Mihin hakenut?
Hakeva löytää ja kolkuttavalle avataan.
höhlä
Et ole itsekkään pöllömpi. Tervetuloa joukkoon kasvavaan!
Nyt on ilmeisesti osaaminen alkanut selvenemään molemmille osapuolille. Liekö aloite muualle siirtymisestä tullut aivan kirkkovaltuustolta?
vikaa, vikaa, vikaa, vikaa, vikaa.........
sinussa, sinussa, sinussa, sinussa, sinussa.........
Ei osaamisessa ole mitään vikaa, päinvastoin. Mutta eteenpäinhän koulutettu ihminen katselee ja hyvä niin.
Aivan satavarmasti tekee lähtöä kun osaaminen on loppunut. Itse kyllä oletin, että tämä tapahtuisi vasta kuluvan vuoden tilintarkastuksen yhteydessä 2027 keväällä.
No haloo! Pienten lasten äitikö jättäisi vakituisen viran 5 kk:n jälkeen ja alkaisi ajamaan lähes 200 km päivässä työmatkoja? Aika sopisi koeaikapurkuun. Jotakin mätää jokatapauksessa.
Osaavilla ja koulutetuilla ihmisillä on kysyntää muualla. Ei Kemijärvellä. Kun osaavat ja järkevät saadaan savustettua ulos kempan päätöksenteosta niin tyhmemmätkin alkavat näyttämään "osaavilta " ?
Seurakunnan talouspäällikön tehtävä on merkonomitason, korkeintaan amk-tason hommaa. Akateeminen turhautuu kuten edeltäväkin teki. Toki Tapio meni samaan hommaan Roissa, mutta siellä onkin isommat kuviot ja kotikin.
Kemijärven srk:ssa on saneeraamisen paikka: liikaa ja osin huonokuntoisia tai elinkaarensa päähän tulleita tarpeettomiakin lämmitettäviä tiloja näillä energian megahinnoilla.
Se, mikä on varmaa, on vainajien tasaisen tappava tahti. Lisähyppäys tulee 2030-luvulla, kun suuret ikäluokat alkavat huolella kuolla. Srk saa valtiolta tukea hautaamiseen ja kirkkomaiden ylläpitoon, mutta seurakuntien omavastuu on suurehko pienelle ja köyhälle seurakunnalle.
Kirkkokansaa on vähän ja se on iäkästä: halpahintaisista eläkkeistä ei paljoa liru kirkon kirstuun, ei veroina eikä kolehtina.
Pitkät etäisyydet ja kylmät talvet vievät rahaa yli kaikkien budjettien.
Merkonomi tai maisteri tuplana - tehtävä on epäkiitollinen.
Kaikki ei vät kuulu kirkkoon mutta heidät pitää haudata jäsenten kustannuksella. Kirkkoon kuulumattomilla on joku taksa isompi kuin jäsenillä.
Jatkan vielä, kun lipsahti kesken lähetyksen. Ennakoin, että veroäyriä on nostettava. Hautaamisesta pitää kuolinpesän maksaa tuntuvasti enemmän. Arkkurahaa pitäisi kaikkien elävien jättää jälkeensä. Rakennusten myynti tai purku on oma lukunsa.
Herran haltuun voimme jättää jotakin, paljonkin, mutta talous pitää hoitaa meidän syntisten tuella.
Kirkon inkvisitio pitää hautausmaiden asiakkaiden reklamaatiot salassa. Tällaista toimintaa ei voi hyväksyä kukaan suoraselkäinen ja tervejärkinen ihminen.
𒉅𒊔
CV on siinä määrin murheellista luettavaa, että johtajatason hommiin rovaniemelle sillä ei päästä edes haastatteluun
Näinkö on?
kateellisten mölinää 🤣hankkikaa elämä!
Jos kyseessä on Roin hyvinvoinnin toimialan johtajan virka, niin Paula ei päässyt haastatteluun.
Enontekiö, Sodankylä, Pelkosenniemi, Kemijärvi, lapha. Lyhyitä työsuhteita ja parit potkut. Siinä CV:tä kerrakseen
Paula on Kemijärven julkkis. Hänen tekemisiään seurataan, hän kiinnostaa meitä. Kieltämättä hän on kiintoisa ihminen, osaava ja pystyvä nainen monessa mielessä, monessa mukana ja kauniskin!
Kauneus on tietysti katsojan silmissä. Joka liikussa silmissä kiiluu seuraavat vaalit.