Miten pakolaiset sopeutuneet...

Viideli

...Sallaan? Ovatko saaneet ystäväperheitä? Onko otettu mukaan harrastuksiin? Onko opastettu mm. marjastamaan ja sienestämään? Onko tarjottu mahdollisuutta kalastamiseen tai oman ruuan kasvattamiseen (joutilaita kasvimaita varmasti kunnasta löytyy). Muilla paikkakunnilla ovat innolla kokeilleet ruuan kasvattamista (ovat luulleet ettei Suomessa voi kasvattaa mitään lyhyen kesän vuoksi). Onko tarjottu mahdollisuutta myydä itsetehtyjä oman kulttuurin käsitöitä, leipomuksia, ruokia esim. torilla? Onko otettu mukaan kouluihin kertomaan omasta kulttuurista ja omakohtaisista kokemuksista pakolaisuudesta? Onko tutustutettu suomalaiseen mökkeilykulttuuriin?

15

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xcxfvdg

      vittu ketä kiinnostaa,meinaatko että alkavat kyykkiä metsässä taikka muuta hommaa tekemään taitavat vaan nauttia hyvästä elämästä kaikki tulee valmiina.

      • seuraaKaikilla

        Nyt kyllä annat sallalaisista väärän kuvan. Kyllä pakolaiset tänne ovat sopeutuneet ja ystäviäkin on löytynyt. Tarvittaisiin eitä vain huomattasti enemmän olisihan heistä toisilleenkin seuraa, ja riittäisi kaikiille halukkaille ystäväperheille.


      • näinOnSallassa
        seuraaKaikilla kirjoitti:

        Nyt kyllä annat sallalaisista väärän kuvan. Kyllä pakolaiset tänne ovat sopeutuneet ja ystäviäkin on löytynyt. Tarvittaisiin eitä vain huomattasti enemmän olisihan heistä toisilleenkin seuraa, ja riittäisi kaikiille halukkaille ystäväperheille.

        Ei kannata ottaa täydestä jonkun yksittäisen henkilön mielipiteestä, kyllä Sallassa suhtaudutaan myönteisesti pakolaisia kohtaan.


      • valtioko
        näinOnSallassa kirjoitti:

        Ei kannata ottaa täydestä jonkun yksittäisen henkilön mielipiteestä, kyllä Sallassa suhtaudutaan myönteisesti pakolaisia kohtaan.

        Kuka suhtautuu myönteisesti, kuka ei. Älkää nyt puhuko ja kirjoitelko muiden puolesta, olaanko myönteisiä vai ei. Hintalappu kiinnostais näin veronmaksajana ja rahoittajana tälle touhulle, hintalapun selvittämiseksi ei riitä, " valtio maksaa" kommentit.


    • Viideli

      Tiedoksi xcxfvdg :lle että yleensä ihmisillä on tarve tehdä itselle mielekkäitä asioita, Mielekäs touhuaminen tekee elämästä elämisen arvoista ja sitä kautta ihminen voi saada itselleen vaikkapa toimeentulon ja kenties työllistää myös muita ihmisiä. Olen elämäni aikana saanut seurata muutamia pakolaisia, jotka ovat rohkeasti alkaneet yrittäjiksi ja alkaneet hankkia elantonsa samalla työllä mitä ovat kotimaassaan tehneet ja menestyvät tällä hetkellä hyvin. Kannattaa muistaa, että pakolaiset ovat saattaneet olla kotimaassssn hyvin toimeentulevia, eivätkä aio tyytyäi mihinkään korvauksilla elämiseen Suomessa.

    • scxvfg

      ois jääneet sitten puolustamaan omaa maataan.

      • Viideli

        Ota scxvfg huomioon, että Syyriassa on sisällissota, Tämä tarkoittaa sitä, että Syyrian rajojen sisällä kansalaiset sotivat toisiaan vastaan. Kyseessä ei siis ole sota, jossa omaa maata puolustetaan jotakin ulkopuolista tahoa vastaan.

        Yksinkertaistettuna Syyrian tilanne on tämä: Syyrian kansa on tyytymätön presidentin (joka on valittu valtaan äänestyksellä, jossa ei ollut muita ehdokkaita) ja hallituksen toimiin. Tämän vuoksi kansa on noussut hallitusta vastaan. Presidentti ja hallitus haluavat pysyä vallassa. Hallitus on määrännyt maan oman armeijan sotimaan omia kansalaisiaan (myös naisia ja lapsia) vastaan pidättämällä, kiduttamalla, aiheuttamalla nälänhätää, tekemällä joukkomurhia, pommittamalla asuinalueita tavanomaisin ja kemiallisin asein.

        Muut maat ovat suhtautuneet tilanteeseen siten, että hallituksen toimia tukevat Venäjä ja Kiina. Amerikka ja muut läntiset maat tukevat vastapuolta eli hallitusta vastustavia kansalaisia.

        On hyvä tietää myös se, että Syyrian hallitus koostuu baath-puoleen jäsenistä (saman puolueen jäsenistä koostui myös Irakin hallitus Saddam Husseinin ollessa vallassa). Mistään pohjoismaisesta demokratiasta ei siis Syyriassa todellakaan ole kysymys ja asioita ei voi ratkaista äänestämällä, kuten täällä meillä.


    • Hallapaholainen

      Ovat sopeutuneet jopa paremmin yhteiskuntaan kuin suntyperäiset paikkakuntalaiset.

    • aisoissanpysysi

      saako tulla savosta sopeutumaa.matuha tietysti oon ja ruokakuntaanne rokottasi mut aisoissan pysysysi.,vot

      • Sivistyslautakunta

        Ei missään tapauksessa,vaadimme kielitaitoa ja ennenkaikkea sivistystä.


    • alluhhihhuli

      "On hyvä tietää myös se, että Syyrian hallitus koostuu ...."

      Olis hyvä tietää, että musulmaanit kiistelee edelleen siitä, kuka olisi pitänyt
      valita Muhammedin seuraajaksi vuonna 632 jkr. eihän tuosta ole vasta kuin 1362 vuotta.
      Mutta perke...kun valitsivat sen abu Bakrin niin me ei jumalauta siihen suostuta.

      Tuohon porukkaan ei kannata koskea pitkällä tikullakaan.

    • jokoTullaan

      Jokho lähemma tulehmahan sopheuthumaan?
      Pankaa meidän ok-talo lämpöiseksi, sängyt, patjat, sohva (10-hengen malli ,niitä saa
      Syyriasta ja Libanonista), hammashoidot, terapiat, lääkärin vastaanotot, sähkösopimukset,
      kattilat, lastenvaatteet, pesukone, tiskikone, koulukyydit, Iphone, nettiliittymä jne

    • eläloukkaa

      noo mut sun perimäs on mun sukunimistä lähteny.sivistyslautakunta.ja kieliä löytyy.vaik teidän teurastomolta.sivistyny oon vaan luonteenikautta.ootko sinä.jos loukkaat tee niin ettet itseäsi haavoita.

    • vähäsentarpeeni

      ok .vastaussiv.laut.kunn.ei tarvii ku lomamatkalle teille.hienokunta ja ihmiset .olen vierailulla ja jatkan matkaa .muistot vien ja vähäsen tarpeeni palveluista.kiitos,sinne kkö ne nyt hiissaa.

    • bbnv

      kun osaa oikein olla lipevä,saapi kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe