Miten pakolaiset sopeutuneet...

Viideli

...Sallaan? Ovatko saaneet ystäväperheitä? Onko otettu mukaan harrastuksiin? Onko opastettu mm. marjastamaan ja sienestämään? Onko tarjottu mahdollisuutta kalastamiseen tai oman ruuan kasvattamiseen (joutilaita kasvimaita varmasti kunnasta löytyy). Muilla paikkakunnilla ovat innolla kokeilleet ruuan kasvattamista (ovat luulleet ettei Suomessa voi kasvattaa mitään lyhyen kesän vuoksi). Onko tarjottu mahdollisuutta myydä itsetehtyjä oman kulttuurin käsitöitä, leipomuksia, ruokia esim. torilla? Onko otettu mukaan kouluihin kertomaan omasta kulttuurista ja omakohtaisista kokemuksista pakolaisuudesta? Onko tutustutettu suomalaiseen mökkeilykulttuuriin?

15

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xcxfvdg

      vittu ketä kiinnostaa,meinaatko että alkavat kyykkiä metsässä taikka muuta hommaa tekemään taitavat vaan nauttia hyvästä elämästä kaikki tulee valmiina.

      • seuraaKaikilla

        Nyt kyllä annat sallalaisista väärän kuvan. Kyllä pakolaiset tänne ovat sopeutuneet ja ystäviäkin on löytynyt. Tarvittaisiin eitä vain huomattasti enemmän olisihan heistä toisilleenkin seuraa, ja riittäisi kaikiille halukkaille ystäväperheille.


      • näinOnSallassa
        seuraaKaikilla kirjoitti:

        Nyt kyllä annat sallalaisista väärän kuvan. Kyllä pakolaiset tänne ovat sopeutuneet ja ystäviäkin on löytynyt. Tarvittaisiin eitä vain huomattasti enemmän olisihan heistä toisilleenkin seuraa, ja riittäisi kaikiille halukkaille ystäväperheille.

        Ei kannata ottaa täydestä jonkun yksittäisen henkilön mielipiteestä, kyllä Sallassa suhtaudutaan myönteisesti pakolaisia kohtaan.


      • valtioko
        näinOnSallassa kirjoitti:

        Ei kannata ottaa täydestä jonkun yksittäisen henkilön mielipiteestä, kyllä Sallassa suhtaudutaan myönteisesti pakolaisia kohtaan.

        Kuka suhtautuu myönteisesti, kuka ei. Älkää nyt puhuko ja kirjoitelko muiden puolesta, olaanko myönteisiä vai ei. Hintalappu kiinnostais näin veronmaksajana ja rahoittajana tälle touhulle, hintalapun selvittämiseksi ei riitä, " valtio maksaa" kommentit.


    • Viideli

      Tiedoksi xcxfvdg :lle että yleensä ihmisillä on tarve tehdä itselle mielekkäitä asioita, Mielekäs touhuaminen tekee elämästä elämisen arvoista ja sitä kautta ihminen voi saada itselleen vaikkapa toimeentulon ja kenties työllistää myös muita ihmisiä. Olen elämäni aikana saanut seurata muutamia pakolaisia, jotka ovat rohkeasti alkaneet yrittäjiksi ja alkaneet hankkia elantonsa samalla työllä mitä ovat kotimaassaan tehneet ja menestyvät tällä hetkellä hyvin. Kannattaa muistaa, että pakolaiset ovat saattaneet olla kotimaassssn hyvin toimeentulevia, eivätkä aio tyytyäi mihinkään korvauksilla elämiseen Suomessa.

    • scxvfg

      ois jääneet sitten puolustamaan omaa maataan.

      • Viideli

        Ota scxvfg huomioon, että Syyriassa on sisällissota, Tämä tarkoittaa sitä, että Syyrian rajojen sisällä kansalaiset sotivat toisiaan vastaan. Kyseessä ei siis ole sota, jossa omaa maata puolustetaan jotakin ulkopuolista tahoa vastaan.

        Yksinkertaistettuna Syyrian tilanne on tämä: Syyrian kansa on tyytymätön presidentin (joka on valittu valtaan äänestyksellä, jossa ei ollut muita ehdokkaita) ja hallituksen toimiin. Tämän vuoksi kansa on noussut hallitusta vastaan. Presidentti ja hallitus haluavat pysyä vallassa. Hallitus on määrännyt maan oman armeijan sotimaan omia kansalaisiaan (myös naisia ja lapsia) vastaan pidättämällä, kiduttamalla, aiheuttamalla nälänhätää, tekemällä joukkomurhia, pommittamalla asuinalueita tavanomaisin ja kemiallisin asein.

        Muut maat ovat suhtautuneet tilanteeseen siten, että hallituksen toimia tukevat Venäjä ja Kiina. Amerikka ja muut läntiset maat tukevat vastapuolta eli hallitusta vastustavia kansalaisia.

        On hyvä tietää myös se, että Syyrian hallitus koostuu baath-puoleen jäsenistä (saman puolueen jäsenistä koostui myös Irakin hallitus Saddam Husseinin ollessa vallassa). Mistään pohjoismaisesta demokratiasta ei siis Syyriassa todellakaan ole kysymys ja asioita ei voi ratkaista äänestämällä, kuten täällä meillä.


    • Hallapaholainen

      Ovat sopeutuneet jopa paremmin yhteiskuntaan kuin suntyperäiset paikkakuntalaiset.

    • aisoissanpysysi

      saako tulla savosta sopeutumaa.matuha tietysti oon ja ruokakuntaanne rokottasi mut aisoissan pysysysi.,vot

      • Sivistyslautakunta

        Ei missään tapauksessa,vaadimme kielitaitoa ja ennenkaikkea sivistystä.


    • alluhhihhuli

      "On hyvä tietää myös se, että Syyrian hallitus koostuu ...."

      Olis hyvä tietää, että musulmaanit kiistelee edelleen siitä, kuka olisi pitänyt
      valita Muhammedin seuraajaksi vuonna 632 jkr. eihän tuosta ole vasta kuin 1362 vuotta.
      Mutta perke...kun valitsivat sen abu Bakrin niin me ei jumalauta siihen suostuta.

      Tuohon porukkaan ei kannata koskea pitkällä tikullakaan.

    • jokoTullaan

      Jokho lähemma tulehmahan sopheuthumaan?
      Pankaa meidän ok-talo lämpöiseksi, sängyt, patjat, sohva (10-hengen malli ,niitä saa
      Syyriasta ja Libanonista), hammashoidot, terapiat, lääkärin vastaanotot, sähkösopimukset,
      kattilat, lastenvaatteet, pesukone, tiskikone, koulukyydit, Iphone, nettiliittymä jne

    • eläloukkaa

      noo mut sun perimäs on mun sukunimistä lähteny.sivistyslautakunta.ja kieliä löytyy.vaik teidän teurastomolta.sivistyny oon vaan luonteenikautta.ootko sinä.jos loukkaat tee niin ettet itseäsi haavoita.

    • vähäsentarpeeni

      ok .vastaussiv.laut.kunn.ei tarvii ku lomamatkalle teille.hienokunta ja ihmiset .olen vierailulla ja jatkan matkaa .muistot vien ja vähäsen tarpeeni palveluista.kiitos,sinne kkö ne nyt hiissaa.

    • bbnv

      kun osaa oikein olla lipevä,saapi kaikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2035
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1550
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe