Pistääpä silmään Sallan Kunnan jakamat tukirahat seuroille, huh huh tuota jakoa.
Kaikilta muilta seuroilta tukia on leikattu, paitsi Oulangan Seutupojilta, joille tukea on myönnetty yli 100% enemmän kuin edellisenä vuonna, mistähän tämä jakoperuste johtuu, oliskohan kunnanjohtajan kotiseuturakkaus parin muun kuntapäättäjän kanssa nostanut tuen määrän tälle ko seuralle näin avokätisen runsaakasi. Menikö jako oikein, sitä miettiköön jokainen mielessään, mielestäni ei mennyt, jos leikataan , leikattakoon kaikilta, ei niin että leikataan muilta ja osoitetaan leikkauksilla saatava säästö sitten yhdelle seuralle korotettuna tukena. Ottakaapa kuntalaiset kantaa ko menettelyyn ?????
Urheiluseuroille jaettavat tukirahat ??????????
5
380
Vastaukset
- Vieropalkisesta
Varmaankin rahat jaetaan sen mukaan miten seura toimii. OSP järjestää mm. hiihtokilpailuja keväällä useammatkin sekä lapsille, että aikuisille. Sählyä pelataan kaksi kertaa viikossa ja lentopalloa ainakin kerran viikossa. Muutakin toimintaa siellä taitaa olla, eli varsin toimelias seura. Kun talkoolaiset vain jaksaisivat edelleen touhuta. Sen takia ne varmaan rahaakin saa. Kuntapäättäjiä on monista kylistä, pitäkää huoli että hoitavat oman kylän asioita. Talkoilemaan vaan kaikki kynnelle kykenevät, niin ei tarvi kateilla rahoja niiltä, jotka jotain tekee.
- mhgfkl
aivan tyhjänpäiväinen pulju .
- junailtuon
Onhan siinä se etu ko seuralle että voi paikkailla kuralla olevaa talouttaan, olihan toimitalo jo myynnissäkin. Kyllä voimakkaat poliitikot yhteistuumin virkamiesten kanssa on junailleet tuet näin kuten ne on jaettu.
- munkillakäynyt
satuin käymään jäähallilla eilen katsomassa jääkiekkoturnausta. Hieno tapahtuma, ainakin sata pelaajaa, kymmeniä pelejä ja halli täynnä väkeä. jo tämän näkemäni perusteella tuommoista toimintaa pitäisi kunnan tukea reilusti, että toimijat jaksaisivat eteenpäin. Sallassa vain aina latistetaan kaikki, saa nähdä kauanko jaksavat.
- refdgt
kyllähän ne rahat pitää antaa isoimmille seuroille jossa on kävijöitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi635831Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3375647Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934721Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y112223Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182028Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521942Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2501192Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031104Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061