Urheiluseuroille jaettavat tukirahat ??????????

oikeinvaiväärin

Pistääpä silmään Sallan Kunnan jakamat tukirahat seuroille, huh huh tuota jakoa.
Kaikilta muilta seuroilta tukia on leikattu, paitsi Oulangan Seutupojilta, joille tukea on myönnetty yli 100% enemmän kuin edellisenä vuonna, mistähän tämä jakoperuste johtuu, oliskohan kunnanjohtajan kotiseuturakkaus parin muun kuntapäättäjän kanssa nostanut tuen määrän tälle ko seuralle näin avokätisen runsaakasi. Menikö jako oikein, sitä miettiköön jokainen mielessään, mielestäni ei mennyt, jos leikataan , leikattakoon kaikilta, ei niin että leikataan muilta ja osoitetaan leikkauksilla saatava säästö sitten yhdelle seuralle korotettuna tukena. Ottakaapa kuntalaiset kantaa ko menettelyyn ?????

5

412

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vieropalkisesta

      Varmaankin rahat jaetaan sen mukaan miten seura toimii. OSP järjestää mm. hiihtokilpailuja keväällä useammatkin sekä lapsille, että aikuisille. Sählyä pelataan kaksi kertaa viikossa ja lentopalloa ainakin kerran viikossa. Muutakin toimintaa siellä taitaa olla, eli varsin toimelias seura. Kun talkoolaiset vain jaksaisivat edelleen touhuta. Sen takia ne varmaan rahaakin saa. Kuntapäättäjiä on monista kylistä, pitäkää huoli että hoitavat oman kylän asioita. Talkoilemaan vaan kaikki kynnelle kykenevät, niin ei tarvi kateilla rahoja niiltä, jotka jotain tekee.

    • mhgfkl

      aivan tyhjänpäiväinen pulju .

    • junailtuon

      Onhan siinä se etu ko seuralle että voi paikkailla kuralla olevaa talouttaan, olihan toimitalo jo myynnissäkin. Kyllä voimakkaat poliitikot yhteistuumin virkamiesten kanssa on junailleet tuet näin kuten ne on jaettu.

    • munkillakäynyt

      satuin käymään jäähallilla eilen katsomassa jääkiekkoturnausta. Hieno tapahtuma, ainakin sata pelaajaa, kymmeniä pelejä ja halli täynnä väkeä. jo tämän näkemäni perusteella tuommoista toimintaa pitäisi kunnan tukea reilusti, että toimijat jaksaisivat eteenpäin. Sallassa vain aina latistetaan kaikki, saa nähdä kauanko jaksavat.

    • refdgt

      kyllähän ne rahat pitää antaa isoimmille seuroille jossa on kävijöitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      801
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      698
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe