Räpylät: Mitä iloa uintitreeneihin?

Rami838

Olen pohtinut räpylöiden ostamista. Käyn 4-6 kertaa viikossa uimassa 2km ja välillä ihastellut räpylöillä liitäviä uimareita viereisillä radoilla. Onko räpylöistä isompaa hyötyä etenemiseen ja entä potkujen treenaamisen? Periaate on etten kokeilumielessä ostele nurkkiin tavaraa, joten olisin innokas kuulemaan kokemuksia.

6

4437

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uintivalkku

      Lajivoimaa ja -nopeutta kilpauimarille; räpyläuinnissa toki myös lajin edellytys. Satunnaiselle harrastajalle ei juuri hyötyä. Enemmän kannattaa panostaa tekniikan kehittämiseen.

    • uinti_info
      • Rami838

        Tuli hommattua Speedon Biofuset ja yksi kerta nyt pohjalla. Aika innoissaan olen näin ensialkuun ainakin. Vauhtia saa tosi paljon lisää ja esimerkiksi pelkkiä potkuja tehdessä homma sujuu varsin hyvin, kun taas aikaisemmin ilman räpylöitä homma oli todella hidasta ja kuluttavaa.

        Tekniikasta sen verran, että ei kait tässä oikeastaan räpylöillä tarvitse muuttaa mitään vaan tekee vain samaa tiheää tikkausta? Jalkateriä joutuu tietysti hiukan avaamaan ettei räpylät osu toisiin, kun ilman voi ukkovarpaat toisiaan hipoillen potkia


    • Uimahallinkantaasiakas

      Räpylöiden käyttö on suositeltavaa tekniikan harjottelussa. Esim. Perhosen tekniikan harjottelussa ovat hyvinkin hyödylliset. Tietynlaiset räpylät voivat myös parantaa nilkkojen liikkuvuutta. Ei kuitenkaan kannata uida pelkästään räpylöillä, se voi aiheuttaa ongelmia tekniikkaan.

    • räpylätveneeseen

      Kertokaa räpylöillä uivat vähän millaista vauhtia niillä ihan kellolla mitattuna pääsee. , eli koska minun muistikuvani oli että vauhti käytännössä tuplaantui, ainakin teini-iässä ja siksi uima-hallit kielsi ne ettei tule törmäilyjä hitaampiin.
      Ne uudet käsiräpylät nostaisi myös pitoa venteen, eli sitäkin kannattaisi jonkun selvittää millaiseen vauhtiin pääsee räpylät sekä jaloissa että käsissä.
      Tulen aiheeseen niinkin omituisesta kulmasta kun veneilyn turvallisuuden vinkkelistä. Pelastautumismahdollisuudet esim hypotermiasta voisi olla paremmat jos veneessä olisi räpylät jossain kaapin perällä ja pääsisi saareen ulapalta nopeammin.

      • Uimahallinkantaasiakas

        Riippuu monesta asiasta. Räpylöitä on paljon erilaisia. Sukeltajien räpylöillä vauhti varmasti moninkertaistuu kun taas uinnin tekniikan harjoitteluun tarkoitetut räpylät lisäävät vauhtia vain jonkin verran. Paljon riippuu myös uimarista itsestä. Räpylöilläkin voi uida väärin jos ei tiedä tekniikkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe