Miksi nyt erotaan?

nzbhtgon

Onko syynä se, että nyt on Askolan kauden viimeinen päivä?

10

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • setänasse

      Pitää täysin paikkansa, eron kunniaksi on syytä erota mitä pikimmin kirkosta, ja vielä nimenomaan juuri tänään.

      • nzbhtgon

        Saisiko täydentää, että AINA on hyvä päivä erota?
        Sillä tarkennuksella tietenkin, että mitä nopeammin, sitä parempi;-D


    • Yllättävä_eropiikki

      Mitä syitä eronneet antavat kommenteissaan?

      • Ei mitään erikoista, veron osuus ehkä vähän noussut palautteissa mutta se on arvattavaa näin loppuvuodesta.

        Olisiko taustalla kuvitelmaa siitä, että pitää erota ennen marraskuuta välttääkseen veron? Siis aiempi marraskuun aikana eroaminen väärin muistettuna?


    • 7685
      • tunnustaaa

        Ylen radiouutisissa oli suht luterilainen toimittaja vuorossa. Totesi pokkana kirkolla menevän hyvin kun yli 70% maksaa kirkon jäsenmaksua... moni muu olisi sanonut kirkon jäsenien laskevan tasaisesti.


    • Minusta tämän päivän "kiri" on osoitus siitä, että aina kun kirkosta puhutaan, niin eroja tulee enemmän. Tänään ainakin Ylellä aiheena oli reformaatio ja Lutherin teesit. Ei mitään kirkon kannalta negatiivista, muta kun kirkko on esillä, niin jotkut aina ajattelevat "Ai niin kirrko. Pitääkin muistaa erota."

      • gnj

        Moni juttu on todella niivin yksipuolisesti tehty, että sekin on vaikuttanut. Moni 'journalisti' on paljastanut karvansa.


    • ryurh

      Reformaation 500 v. juhlavuosi on ollut juuri nyt paljon esillä. Hupaisa tuo reformaatio, sana joka on tietoisesti valittu ekumenian hengessä uskonpuhdistus-sana sijaan, jonka käyttöä on suositeltu vältettäväksi, jotta ei ärsytettäisi *likaisia* katolisia.

      Lutherin suurin ansio on se, että hän osoitti, että ei ole syytä pokkuroida uskonnollisille auktoriteeteille, jos niiden touhuissa ei ole mitään häpyä. Tämän soisi nykypäivänkin tosiluterilaisten muistavan. Olisikohan jo vihdoin uuden uskonpuhdistuksen paikka?

      Aika säyseitä lampaita, perässähiihtäjiä, nykyiset luterilaiset Jesukseen ja Lutheriin verrattuna. Veneenkeikuttajia ei paljon ole, ja ne harvat ovat kaikkea muuta kuin suosiossa evl. kirkon ja tosiluterilaisten piirissä.

      • buhahahaaaa

        Martti Luther kiinnitti teesinsä Witten­bergin kaupungin Linnankirkon oveen. Wittenbrg sijaitsee Saxony-Anhalt osavaltiossa. Mielenkiintoista on ettei yksikään media ole maininnut kuinka alhaisia luterilaisen ja katolisen kirkon jäsenosuudet alueella on. Luterilaiseen kirkkoon kuuluu vain 12,7 % ja katoliseen kirkkoon vain 3,5 % alueen väestöstä.

        https://www.ekd.de/ekd_de/ds_doc/kirchenmitglieder_2015.pdf


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      306
      6653
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      50
      5811
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      186
      5282
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4063
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3328
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3323
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3237
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2242
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1115
    Aihe