Suomalaisten olympiavaatteet.. huhhuh.

Katoin just Iltalehdestä noita kaikkien aivan hirveäksi haukkumia vaatteita, ja olihan tuo melko järkytys. Kuka tästä on oikein vastuussa? Sillä vastuussa olevan/olevien täytyisi nyt vetää hätäjarrusta ja myöntää että huh huh, epäonnistuttiin aika värikkäästi.

Hävettää. Mitä nämä oikein edustavat? Ei ainakaan tätä maata, eihän niissä ole edes mitään Suomeen liittyviä tunnuksia sinirististä puhumattakaan..
254153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Kummalliset tilkkutäkit suunnittelija on saanut aikaan. Saa migreenikohtauksen kun noita katsoo.

Äänestä

Kirjavointi vaatteissa muistuttaa entisaikojen navettahameen tyyliä.

Äänestä

Jos vaatteissa oli tarkoitus kuvata revontulia niin miksi ei kuvattu. ? Ei niissä mitään neliöitä ja kolmioita ole.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Revontulet

Revontulet ovat usein väriltään keltaisenvihreitä, mutta korkeat säteet voivat muuttua ylä- ja alaosastaan punaisiksi. Joskus harvoin auringonvalo osuu revontulien yläosiin luoden hailakkaan sinisen värin. Erittäin harvoin, ehkä kymmenen vuoden välein, revontulet voivat muuttua kokonaan syvänpunaisiksi ylhäältä alas asti.

Äänestä

Olisikin saatu näyttävä vaate jos siihen olisi tehty aidolta näyttävä revontuli selkään ja rintaan.

Äänestä

Revontulikuvan olisi voinut tehdä valoa heijastavaksi kuten heijastimet tehdään. Avajaismarssissa se olisi näyttänyt mahtavalta.

Äänestä

En tiedä mikä niissä kuvastaa revontulia, mutta ei se mielestäni kovin iso seikka olekaan sillä ne vaatteet on ihan oksettavan näkösiä kaikinpuolin. Ihan oikeasti, miten niistä on saatu niin rumia! :D Ja joo, lisäks vielä tää et Suomen edustusvaatteissa ei ole mitään Suomeen viittaavaa lippujen, vaakunoiden tai minkään muunkaa muodossa. Mutta minkähänlainen tilanne urheilijalle mahtaa syntyä jos ei suostu laittaan moisia rääsyjä kisoihin?

Äänestä
  • Luhdan pomo vain sanoi televisiossa , että vaatteilla oli tarkoitus kuvata revontulia. Sen tarkemmin hän ei sitä selittänyt.

    Äänestä

Mikähän ihmeen pointti oli ylläpitäjällä poistaa kommentti siitä, että karvalakki on melko erikoinen ratkaisu, vaikka paras näistä "teoksista" olikin..? : D

Äänestä

Onneks näistä "teoksista" ei käy ilmi, että mitä maata ne edustaa. xD hävettää kyllä silti.

Äänestä

Tästä järjettömyydestä vastannut ei ole tainnut tajuta, että ollaan kansainvälisiin urheilukisoihin menossa EDUSTAMAAN Suomea. Eikä esittelemään omia luovuudenpurkauksiaan. On se nyt kumma, kun joku tän vastuussa olevan lafkan edustaja mikä lie kommentoi jotain, että herkästi herättävät suuria tunteita kun on kyse kansallissymboleista tai vastaavista. Siis mitä helvettiä?

Sinne ollaan menossa edustamaan tätä maata. Mitä herkkää siinä on, että kansa haluaa näkyvästi edustaa Suomea suomalaisina! Miettikääpä nyt jos vaikka jenkit, kanukit, saksalaiset, ruotsalaiset kaikki jättäis lippunsa ja vaakunansa ja muut symbolit pois ja olis vaan, että hei meillä on tämmöset rätit päällä kun tää on tätä päivää?!.. Edustetaan kaikki jotain suunnitteluryhmän aivopierua. No mutta ei näin tee kukaan näistä. Onneksi. Toisaalta epäonneksi, sillä nyt yksi ainoa pelleryhmä erottuu sieltä edustamasta jotain helvetin sirkusta. Hohhoijaa, kiitos.

Äänestä

Eikö siihen asiaan oikeasti ole joku täysipäinen jo puuttunut? Onko niillä oikeesti ne mitkä-lie-rättien-rippeet päällä kun suomalaiset edustaa Olympialaisissa..? Onko joku asialle voiva ihminen mahdollisen lahjomisensa vuoksi tekemättä tälle "katastrofille" mitään vai mitä hittoa siellä oikein pelätään..

Äänestä

Ny pitäs jonku edustusjoukkueen Johnny Deppin ostaa koko sakille oikeet vaatteet, vaikka sitten jotkut tavalliset ilman tunnuksia jostain urheilukaupasta, kunhan ei noita rytkyjä siellä kanneta.

Äänestä

Ilman vaatteitakin olis parempi, näkis kaikki ne suomalaiset lihaksetkin millä sinne ollaan päästy edustaan. Nyt nähdään vaan suomalainen aivopieru tekemässä suomalaisista vitsejä.

Äänestä

häpeä

Äänestä

Onko ketään missään suunnittelijan lisäksi, joka pitäisi niitä rytkyjä oikeasti asiallisina edustusvaatteina Olympialaisissa? Mikä niissä oikeastaan edes edustaa Suomea? Toisaalta ihan hyvä, että ei maamme lippua tai mitään muitakaan Suomeen liittyvää ole häpäisty moisissa rippeissä. Toisaalta taas en voi käsittää kuinka tähän tilanteeseen ollaan alunperinkään päädytty.

Äänestä

Voi luoja mitä epäonnistuneita luomuksia, mistä tämä väkinäinen yritteliäisyys oikein kumpuaa, onko vedetty laittomia aineita ja hoksattu kuinka vitsikästä olisi tehdä edustusvaatteet tuollaisiksi? Vai mistä maamme -vihasta tässä on oikein kysymys?

Äänestä

Suomalaisten olympiavaatteet ei koskaan ole olleet onnistuneita. Suunnittelijat on olleet huonoja.

Äänestä

Asiasta tekee vaikean kommentoida kun suunnittelijoiden nimiä ei kerrota.

Äänestä

Avajaisia odotellessa, pari päivää vielä niin saa hävetä silmät päästään. Kiitos Luhta!

Onhan toki niitä erikoisia virityksiä ollut ennenkin, mutta kyllä nyt ollaan menty jo vähän turhan pitkälle..

Äänestä

No,eihän ne rytkyt niin rumia ole. Pitää muistaa,että huonomminkin voisi olla. Kaikkein järkyttävin Suomen edustusasu joskus takavuosina oli naisten hiihto-asussa se minihameentapainen juttu. Ja värit oli kaukana Suomesta. Siinä hiihtäjien takamus näytti extra largelta. Silloin kyllä hävetti...ja ottapuhuen naurattikin.

Äänestä

Hiihtohameen ilmanvastusvaikutus on myös suuri.

Äänestä

Sininen ja valkoinen vaatteiden väreinä on vähän hankalia. Asut tahtovat jäädä vaisuiksi. Olisipa vaikka kolmivärinen lippu. Sinisen ristin reunoilla vihreät raidat kuvaamassa havumetsiä.

Äänestä

Euroopan metsäisimmän maan lipussa ei ole vihreää väriä. Voisihan sen lisätä lippuun.

Äänestä

Missä ne nätit karvalakit on?

Äänestä

Olisivat tulleet mustissa tuulipuvuissa. Se vasta Suomalaista olisi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Turkkiksia-suosiva kirjoitti:

Katoin just Iltalehdestä noita kaikkien aivan hirveäksi haukkumia vaatteita, ja olihan tuo melko järkytys. Kuka tästä on oikein vastuussa? Sillä vastuussa olevan/olevien täytyisi nyt vetää hätäjarrusta ja myöntää että huh huh, epäonnistuttiin aika värikkäästi.

Hävettää. Mitä nämä oikein edustavat? Ei ainakaan tätä maata, eihän niissä ole edes mitään Suomeen liittyviä tunnuksia sinirististä puhumattakaan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu