Onko ketään muu saanut LV tuotteiden säilöntäaineista allergista reaktiota? Itse ihmettelin kun iho alkoi aina kutista ja punoittaa sekä muuttui kosketusarsksi aina kyseisiä tuotteita käyttäessäni, siirryin toiseen merkkiin missä ei kyseisiä aineita ole ja ihoni rauhoittui nopeasti. Mitään muuta syytä en keksi asialle!
LV ja parabenit?!
Mitesvoiolla
1293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
LV:n tuotteissa on allergiatunnus, eli niissä ei saa olla mitään yleisesti tunnettuja allergisoivia ja herkistäviä aineita.
Itse käytän todella herkälle iholleni Erisania ja LV:tä enkä ole ole saanut mitään reaktioita.
Mutta parabeeneille voi todella olla allerginen, mutta se on erittäin harvinaista. Jos haluat kokeilla suomalaisia kohtuullisen edullisia tuotteita, muistaakseni Erisanilla ja Favoralla on myös allergiatunnuksella varustettuja tuotteita, joissa ei ole parabeeneja.