Oko Tähdet ja avaruus -nininen lehti luotettava, vai onko kyse vaihtoehtomedian roskalehdestä? Lehti muumuassa on käsitellyt muumuassa aina kolmelta erikantilta Beetlehemin tähteä Jeesuksen syntymän ajoilta, vuoden 33 jaa. auringonpimennyst Jerusalemissa ja Paavalin valoilmiötä Damaskoksen tiellä. Paljon muutakin lehdessä kerrotaan, esim viimeksi on käsitelty mustia-aukkoja, pimeeääainetta, Mars-planeettaa sekä evoluutiota vierailla planeetoilla. Kirjastossa Tähdet ja avaruus on lehti on sijoitettu kyllä ihan ja kirjastovirkailija vakuutteli lehden luotettavuudesta, mutta olen silti vielä vakuuttunut... varsinkin kun tuo lehti on käsitellyt näitä uskontoon kuuluvia taivaan ilmiöitä eikä siis mikään uskontoihin kuuluva asia kuulu ollenkaan tieteen käsiteltäviksi vaan tiede ja uskonto kuuluu pitää tiukasti erillään ja antaa uskontojen olla omissa oloissaan. Mutta mitä te arvon palstalaiset sanotte tästä lehdestä? Oletteko koskaan tutustuneet siihen tai lukeneet kyseistä lehteä?
Ehta tiedelehti vai vaihtehtoinen media?
24
344
Vastaukset
- HyvääLaatua
Tähdet ja avaruus on erittäin laadukas populaari astronomiaa käsittelevä lehti. Spekulaatiot Beetlehemin tähdestä voi pitää kevennyksenä. Toki tähtitaivaan ilmiöitä voidaan laskea taaksepäin ja tietää näkyikö ajalaskumme alkuaikoina jotai poikkeavaa.
- KirjastossaKävijä
Noh, tutkijat kai ovat aika varmoja tästä ajoituksesta vaikka eivät teorian paikkaansa pitävyydess...
Kesällä vuonna 2 eaa. nähti jo toisena vuonna peräkkäin Marsin ja Jupiterin konjuktio leijonan tähtikuvion kirkkaimman tähden Ruguluksen kohdalla muodostaen konjuktiossa kirkkaan "supertähden". Lisäksi kuunpimennys, jonka kerrotaan tapahtuneen vain vähän ennen Herodes suurenkuolemaa ja värjänneen kuun osittain punaiseksi, näkyi Jerusalemissa vasta saman vuoden marraskuun loppupuolella. Sitä edellisestä kuunpimennyksestä Lähi-Idässä oli jo aikaa.
- sadddsaaaa
täyttä paskaa koko julkaisu. Tylsä on, umpitylsä ja oikeastaan ei koskana tarjoa mitään uutta. Suomennosteos lähinnä.
Et taida tietää mistä kirjoitat tai sitten kyseessä on taas kerran katkeroituneen kirjoittajan kateellinen purkaus.
Uutisosuudessa käsitellään lyhyissä kommenteissä kaikkein tuoreimpia tapahtumia. Lokakuun 20. ilmestyneessä lehdessä oli tähtitieteen tapahtumia 6.8. - 20 .9. Joten melko uutta ainakin siltä osin.
Jutut on tehty haastattelemalla sekä kotimaisia että ulkomaisia asiantuntijoita. Kirjoittajien ammattitaitoa en ainakaan itse osaa kyseenalaistaa. Osa on toiminut itsekin tutkijoina.
Kysymyksiä & vastauksia osiossa kotimaisen tutkijakunnan huiput vastaavat lukijoiden kysymyksiin.
Teknisessä osassa esitellään asiantuntevasti kaukoputkia, kameroita seurantalaitteita ja tietenkin upeat valokuvat tekevät lehden ulkoasusta loistavan. Yksi niistä lehdistä, jotka luen lähes kokonaan. Jotain kaukoputki ja kamerajuttuja saatan jättää väliin.
Ei ole ihme, että kyseessä on Pohjoismaiden suurin tähtitiedettä käsittelevä lehti. Suosittelen.
- Oletvasurivasikka
Täysi roskalehti kyseessä. Ja roskaväki sitä lukee, kuten sellaiset jotka eivät osaa käsitellä vastamielipiteitä muuta kuin kateus ja katkeruuskorteilla. Naurettavaa ja säälittävää toimintaa.
On kyllä uskomatonta että minkälainen on jonkiun ajatusmaailma, että saa tähän heitettyä kateus ja katkeruuskortin DDMitä ovat vastamielipiteet tähtitieteelle tai tieteelle yleensä?
Peräkammarikosmologien höperehtimistä vai uuninkankkoastronomien haaveiluako?
Mitä hemmetin tekemistä vastamielipiteillä on tieteen kanssa? Ei tiede ole mielipide.
Alallaan pohjoimaiden suurin ja arvostetuin populaari lehti ja sinun mielestäsi roskalehti.
Kerrohan nyt, mikä sinun mielestäsi olisi se laatulehti tähtititeteen harrastajalle.agnoskepo kirjoitti:
Mitä ovat vastamielipiteet tähtitieteelle tai tieteelle yleensä?
Peräkammarikosmologien höperehtimistä vai uuninkankkoastronomien haaveiluako?
Mitä hemmetin tekemistä vastamielipiteillä on tieteen kanssa? Ei tiede ole mielipide.
Alallaan pohjoimaiden suurin ja arvostetuin populaari lehti ja sinun mielestäsi roskalehti.
Kerrohan nyt, mikä sinun mielestäsi olisi se laatulehti tähtititeteen harrastajalle.Ai niin. Jäi sanomatta.
Olet kirjoitustesi perusteella katkeroitunut peelo, joka on kateellinen aina kun hyvin tehtyä tiedettä tuodaan esiin. Onko joku ilkeä skeptikkosetä vienyt UFO tikkarisi, vai mikä ihme sinulla mättää?Multinikki Manasse Jäppinen otti taas itkupotkuraivarin. Miksi teiniressukka ei mene päälääkäriin, kun on noin paha pipi päässä?
- parhaat.jutut
agnoskepo kirjoitti:
Mitä ovat vastamielipiteet tähtitieteelle tai tieteelle yleensä?
Peräkammarikosmologien höperehtimistä vai uuninkankkoastronomien haaveiluako?
Mitä hemmetin tekemistä vastamielipiteillä on tieteen kanssa? Ei tiede ole mielipide.
Alallaan pohjoimaiden suurin ja arvostetuin populaari lehti ja sinun mielestäsi roskalehti.
Kerrohan nyt, mikä sinun mielestäsi olisi se laatulehti tähtititeteen harrastajalle.agnoskepo. Kannattaa lukea OSP:ia. Tiedät kyllä missä..
- 10plus
Huippulehti. Pakollista luettavaa kaikille harrastajille ja ammattilaisille.
- Tai_ota_lääkkeet
Sullasaattaanytvaanollaniinkovavauhtipäälläettetehdiomaksumaankaikkeasitätietoamitäsiinälehdessäontarjolla.Lueensikerralla H-I-T-A-A-M-M-I-Nselehti,niinsaatatymmärtääsenhelpommin.
- neuvokasta
Tähdet ja Avaruus on erittäin pätevä, hyvintoimitettu ja ulkoasultaan erinomainen lehti.
- FDFDEWFREWEW
Vajaamielisille tarkoitettu hömppökehti.
- neuvokasta
"Hömppökehti"! Onko mielesi vajaa?!
- Kyrpänionvaltava
roskalehti.
- Äitis.oli.valtava
"Kyrpänionvaltava roskalehti."
- neuvokasta
Äitis.oli.valtava kirjoitti:
"Kyrpänionvaltava roskalehti."
Kiitos päivän parhaasta sutkauksesta jälleen kerran!:D
- BUHAAAAAAAMUHAAAAAA
81 VUOTIASTA...OOKOO. DDDDDDD
- 7kymppisenä_äidiksi
OLETKO MUKA AIKUINEN ??? DD:DDD:::D
- BUHAAAAAAAMUHAAAAAA
OLEN PROFESUURIN VIRASSA YLIOPSTIOLLA JOTEN MITÄ LUULET DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m533837Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163685Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3983481Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o813287Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363069Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582558- 502445
- 1032295
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise142079Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182079