Tässä alkaa myös olla mielikuvallinen noidankehä, kun ensin maidosta pastöroinnilla ja homogenisoinnilla sekä rasvan poistamisella ja purkkivitamiinien lisäämisellä tehdään ihmiskeholle vastentahtoista käsitellä, sitten aletaan syyttää laktoosia, jota on vielä maidossa, vaikka vika on siinä, ettei tehdasraiskattua maitotuotetta ole kehitetty missään muussa mielessä kuin rahan nyhtämisessä osakkeenomistajille ja säilyvyyden turhan parantamisen vuoksi. Lopputulos on laktoositonta rasvatonta mutanttimaitoa, johon lisätyt purkkivitamiinit ovat D2-laatua, mikä ei maistu laisinkaan maidolle eikä ravitse kuten maidon kuuluu. Sitten on pakko pitää laktoosittomia valikoimassa, koska ihmiset on aivopesty viattoman laktoosin epäilyyn, kun nämä eivät siedä mutanttimaitoa.
Entäs se maito?
5
134
Vastaukset
- käypähoito
Maito on aika tarpeeton aikuisille, itse käytän litran viikossa luomumaitoa vaikka voisin käyttää ihan mitä maitoa tahansa kun kulutus on niin pientä!
- 60v_maito_poika
Maito on hyvää ja terveellistä. Nams. Menee pari-kolme litraa viikossa. Juon toki vettäkin päivittäin. Maidon terveyshyödyt ovat kiistattomat. Koko ikäni olen lotrannut maitua. Olenkin terästä koko ukko. Kiitos maidon.
- hpv27
Tuommoisessa 8% raakamaidossa on merkittävästi patogeeneja. Kun maito sekoitetaan meijerissä niin käytännössä kaikessa maidossa on sitten niitä patogeeneja joten pastorointi on välttämätöntä. Pastorointi pilaa maidon rakenteen joten se täytyy myös homogenoida. Maidossa on erittäin vähän D-vitamiinia luonnostaan ja D2 muuntuu kyllä kehossa D3:seksi. Valio käyttää maidon D-vitaminointiin D#:sta.
- Sokerit
Maito kuuluu ainoastaan nisäkkäiden vauvoille,siihen asti kunnes äiti lopettaa imettämisen. Pulloruokituilla sama,olikohan se suositus joku vuoteen asti,tai alkaa hampaat voimaan huonosti ku äidinmaito on pikkusta sokerilitkua. Mikään muu eläinlaji ei litki maitoa,puhumattakaan siitä,että joisivat toisen lajin. Ei laktoosi intoleranssi ihan syyttä suotta vaivaa ihmiskuntaa. Ei kissakaan aikuisena siedä laktoosia vieroituksen jälkeen. Maito on tarkoitettu ravinnoksi silloin,kun muuta ei vielä pystytä/osata syödä. Turhaa hiilarilitkua tuo maito,hampaat kärsii ja ollaan lähempänä insuliiniresistenssiä,ku mielinmäärin puputetaan sokruja.
- VHH-lainen
Ihminen onkin ainoa nisäkäs, joka juo toisen eläimen maitoa.
Toisaalta maitorasva myydään pääasiassa ulkomaille. Ongelmana on, mitä sille jätteelle (kurrille) tehdään? Ravinnoksi siitä ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11810293
- 525030
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422211Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052058- 261924
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24993Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31991Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54977