Entäs se maito?

mullikanjanne

Tässä alkaa myös olla mielikuvallinen noidankehä, kun ensin maidosta pastöroinnilla ja homogenisoinnilla sekä rasvan poistamisella ja purkkivitamiinien lisäämisellä tehdään ihmiskeholle vastentahtoista käsitellä, sitten aletaan syyttää laktoosia, jota on vielä maidossa, vaikka vika on siinä, ettei tehdasraiskattua maitotuotetta ole kehitetty missään muussa mielessä kuin rahan nyhtämisessä osakkeenomistajille ja säilyvyyden turhan parantamisen vuoksi. Lopputulos on laktoositonta rasvatonta mutanttimaitoa, johon lisätyt purkkivitamiinit ovat D2-laatua, mikä ei maistu laisinkaan maidolle eikä ravitse kuten maidon kuuluu. Sitten on pakko pitää laktoosittomia valikoimassa, koska ihmiset on aivopesty viattoman laktoosin epäilyyn, kun nämä eivät siedä mutanttimaitoa.

5

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käypähoito

      Maito on aika tarpeeton aikuisille, itse käytän litran viikossa luomumaitoa vaikka voisin käyttää ihan mitä maitoa tahansa kun kulutus on niin pientä!

    • 60v_maito_poika

      Maito on hyvää ja terveellistä. Nams. Menee pari-kolme litraa viikossa. Juon toki vettäkin päivittäin. Maidon terveyshyödyt ovat kiistattomat. Koko ikäni olen lotrannut maitua. Olenkin terästä koko ukko. Kiitos maidon.

    • hpv27

      Tuommoisessa 8% raakamaidossa on merkittävästi patogeeneja. Kun maito sekoitetaan meijerissä niin käytännössä kaikessa maidossa on sitten niitä patogeeneja joten pastorointi on välttämätöntä. Pastorointi pilaa maidon rakenteen joten se täytyy myös homogenoida. Maidossa on erittäin vähän D-vitamiinia luonnostaan ja D2 muuntuu kyllä kehossa D3:seksi. Valio käyttää maidon D-vitaminointiin D#:sta.

    • Sokerit

      Maito kuuluu ainoastaan nisäkkäiden vauvoille,siihen asti kunnes äiti lopettaa imettämisen. Pulloruokituilla sama,olikohan se suositus joku vuoteen asti,tai alkaa hampaat voimaan huonosti ku äidinmaito on pikkusta sokerilitkua. Mikään muu eläinlaji ei litki maitoa,puhumattakaan siitä,että joisivat toisen lajin. Ei laktoosi intoleranssi ihan syyttä suotta vaivaa ihmiskuntaa. Ei kissakaan aikuisena siedä laktoosia vieroituksen jälkeen. Maito on tarkoitettu ravinnoksi silloin,kun muuta ei vielä pystytä/osata syödä. Turhaa hiilarilitkua tuo maito,hampaat kärsii ja ollaan lähempänä insuliiniresistenssiä,ku mielinmäärin puputetaan sokruja.

    • VHH-lainen

      Ihminen onkin ainoa nisäkäs, joka juo toisen eläimen maitoa.
      Toisaalta maitorasva myydään pääasiassa ulkomaille. Ongelmana on, mitä sille jätteelle (kurrille) tehdään? Ravinnoksi siitä ei ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2355
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe