Eli oon vähän aikaa mietiskellyt, että minkä tasonen ratsastaja oon, mutta en ole ihan varma, joten aattelin tehdä listan, asioista jotka osaan:) Voi olla vähän vaikea arvioida, mutta ainakin sain tekemistä:D
Käynti: Keski, koottu, takaosakäännös vähän, etuosakäännös vähän, pohkeenväistöt, pysähdys, liikkeellelähtö, peruutus, laukannosto, ravinnosto perus käännökset jne.
Ravi: Harjotusravi, keventäen, keskiravi, suoraan pysähdykseen ja peruutus siitä, koottu vähän, väistöt, laukannosto, käyntiin perus tiet.
Laukka: Pieniä lisäyksiä ja kokoamisia vähän, suoraan käyntiin (jonkin verran), raviin perus tiet.
Luokittelin nyt ne asiat siis jotka pystyn suorittamaan suht siististi:) Itse sanoisin ehkä helppo c. Kohta rataharkat niin ehkä siellä näkee paremmin:)
Minkä tasoinen ratsastaja?
2
295
Vastaukset
- z--
Oon täällä sanonut ennenkin, mutta ratsastajan/hevosen tasoa ei voi arvioida yksittäisten juttujen perusteella. Noita samoja asioitahan treenataan ihan joka tasolla, vähitellen vaan vaaditaan enemmän.
Oleellista on se, miten saa hevosen liikkumaan ja miten ymmärtää miten hevosen pitäisi liikkua.
HeC-tasolla kiinnitetään huomiota mm. siihen ettäratsastaja käyttää apuja oikein ja hevoenn liikkuu ratsastajan haluamaan suuntaan halutussa temmossa ja tempoa voi myös vaihdella.
HeB-tasolla vaaditaan jo enemmän rentoutta hevoselta, ratsastajan pitäisi saada hevonen jo peräänantoon ja liikkumaan tahdikkaammin.
HeA-tasolla vaaditaan jo kootumpaa muotoa, muodon pitää pysyä yhä tasaisempana jne...
Yksittäisten liikkeiden vaatimustaso sitten kasvaa vähitellen sen mukaan kun ratsastaja osaa enemmän. Esim. alkuun riittää että pohkeenväistössä hevonen vaan astuu ristiin tai laukannostossa vaan nostaa sen laukan. Muta kun edetään, pitää hevosen liikkua väistössä jo terävämmin ja kootummin, askelten olla yhä hallitumpia ja vaikka laukannostossa takajalkojen tulla yhä paremmin alle jne...
Mutta kisoissahan sitä aika hyvin saa kuvaa siitä, millä tasolla on. :) Onnea sinne!- Ratsastaja345
Juu:) Kiitti:D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273525Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142750Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182682Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152368Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt161937Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771752Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261646Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001325- 1441324