Ratsastuskoulussa ratsastaminen

Ratsashl

Hei! Oon 14v tyttö ja ratsastan ratsastuskeskuksessa. Me tehdään tunnilla vaikea B tasosia juttuja ja ratsastan yleensä entisellä estekilpahevosella niin se hevonen kulkee pää suorassa eikä pyöreästi muuta kuin loppuraveissa kun alan työstään enemmän eteen alas niin se kulkee tosi hyvin niin pitäisikö mun alku käynnissä ja ravissa alkaa jo työstää eteen alas? Kulkisko se paremmin sitten?

1

144

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuza

      Et varmasti ole vaativalla tasolla jos a) joudut kysymään miten hevonen ratsastetaan pyöreäksi ja b) kysyt sitä netissä ihmisiltä jotka eivät näe sinua ja ratsuasi, etkä valmentajaltasi joka takuulla osaisi neuvoa sinua paremmin.

      Olet heB tasoinen, sen voin uskoa. Mutta joillekin hevosille sopii se, että jo heti alkuunsa aletaan ratsastaa eteen alas ja sitten lämittelyn edetessä aletaan koota ja kerätä tiiviimpään muotoon. Jotkut tarvitsevat pidemmän lämmittelyn kuin muut, joten sekin voi olla yhtenä syynä siihen ettei heppa kulje kunnolla ennen kun vasta tunnin lopussa, varsinkin jos on jo vanhempi hevonen.

      Kokeile myös ratsastaa pehmeämmällä kädellä. Jos tunnit ovat rankkoja, ratsastajat usein ovat aika väsyneitä tunnin lopulla, jolloin ei enää jaksa jännittää itseään niin paljon, mikä merkitsee ratsastajan rentoutumista. Kun ratsastaja rentoutuu, hevonenkin usein rentoutuu, ja sekin voi olla yksi syy siihen että hevonen kulkee lopputunnista paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2378
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1603
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1588
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1287
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1277
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      249
      1060
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      946
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      869
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      859
    Aihe