Onko kukaan teistä ratsastanut muualla kuin suomalaisilla talleilla? Mitä kulttuurieroja olette huomanneet?
Mä ratsastin lapsena vãhän aikaa Suomessa ja nyt aikuisena oon aloitellut uudestaan Ranskassa. Olen aloittelijoiden ryhmãssä isolla, hyvällä tallilla, jolla kãy esim. yksi maajoukkuetason ratsastaja opettamassa yksãreitä. Talli kuuluu täkäläiseen maaliittoon ja sertifikaatteja löytyy jos minkäläista.
Tunnit ovat pyörineet 2kk. Ratsut laitetaan meille valmiiksi, ei tarvitse kuin ottaa riimu pois ja taluttaa maneesiin. Tunnin jälkeenkään ei ihmeemmin hoideta, vaan ratsut viedãän laitumelle harjaamatta. Varusteet tietty riisutaan ja kuolaimet pestään. Hepat yöpyvãt laitumella, lasten shettikset vuoden ympãri. Ovat kuulema onnellisimpia niin, ja jaksavat paremmin tuntityötä. Eilen vietiin hevoset slinne sateeseen yöksi ilman loimia tms. Ulkona oli illansuussa 7'C.
Toinen kulttuuriero on laukannosto. Me aloittelijat nostamme sen suoraan pysãhdyksistä menemällä esteasentoon ja antamalla reippaasti pohkeita. Myös shettikset on koulutettu nostamaan laukka näin. Helpolla päästään minusta Suomeen verrattuna, koska puolipidätteitä ei tehdã, eikä jalkoja siirrellä. Menoksi vain!
Mitä kokemuksia muilla on maailmalta? Miltä teidän mielestä tämän tallin meno kuulostaa? Mulle oli aika shokki toi että ratsuja ei tunnin jälkeen harjata. Mut ihan hyvinvoivilta ne näyttävãt, ja ovat tunnin alkaessa puhtaan oloisia kyllä!
Kulttuurieroja - ratsastustallilla eri maissa
1
207
Vastaukset
Olen kerran käynyt ratsastamassa englannissa joten en tiedä kelpaako se nyt sitten vertailuun. Talli oli melko pieni, hyvin viihtyisä. Hevoset (tunnille varatut) olivat tallissa kun menimme sinne (meitä oli neljä), mutta itse harjasimme, tarkastimme ja satuloimme, ja tunnin jälkeen taas itse otimme varusteet pois harjasimme ja tarkastimme hevoset. Varusteet huollettiin tallin puolesta. Hikiset hevoset jätettiin talliin vilvoittelemaan ja odottamaan iltapäiväheiniä. Ratsastus sinänsä oli samanlaista kuin suomessakin, tosin opettaja joutui välillä vähän esittämään pantomiimiä saadakseen selittyä meille mitä hän halusi meidän tekevän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 905217
- 534076
- 252189
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s271977Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161805- 151444
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹281260Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201046T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43991- 21990