Kulttuurieroja - ratsastustallilla eri maissa

RanskastaMoi

Onko kukaan teistä ratsastanut muualla kuin suomalaisilla talleilla? Mitä kulttuurieroja olette huomanneet?

Mä ratsastin lapsena vãhän aikaa Suomessa ja nyt aikuisena oon aloitellut uudestaan Ranskassa. Olen aloittelijoiden ryhmãssä isolla, hyvällä tallilla, jolla kãy esim. yksi maajoukkuetason ratsastaja opettamassa yksãreitä. Talli kuuluu täkäläiseen maaliittoon ja sertifikaatteja löytyy jos minkäläista.

Tunnit ovat pyörineet 2kk. Ratsut laitetaan meille valmiiksi, ei tarvitse kuin ottaa riimu pois ja taluttaa maneesiin. Tunnin jälkeenkään ei ihmeemmin hoideta, vaan ratsut viedãän laitumelle harjaamatta. Varusteet tietty riisutaan ja kuolaimet pestään. Hepat yöpyvãt laitumella, lasten shettikset vuoden ympãri. Ovat kuulema onnellisimpia niin, ja jaksavat paremmin tuntityötä. Eilen vietiin hevoset slinne sateeseen yöksi ilman loimia tms. Ulkona oli illansuussa 7'C.

Toinen kulttuuriero on laukannosto. Me aloittelijat nostamme sen suoraan pysãhdyksistä menemällä esteasentoon ja antamalla reippaasti pohkeita. Myös shettikset on koulutettu nostamaan laukka näin. Helpolla päästään minusta Suomeen verrattuna, koska puolipidätteitä ei tehdã, eikä jalkoja siirrellä. Menoksi vain!

Mitä kokemuksia muilla on maailmalta? Miltä teidän mielestä tämän tallin meno kuulostaa? Mulle oli aika shokki toi että ratsuja ei tunnin jälkeen harjata. Mut ihan hyvinvoivilta ne näyttävãt, ja ovat tunnin alkaessa puhtaan oloisia kyllä!

1

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olen kerran käynyt ratsastamassa englannissa joten en tiedä kelpaako se nyt sitten vertailuun. Talli oli melko pieni, hyvin viihtyisä. Hevoset (tunnille varatut) olivat tallissa kun menimme sinne (meitä oli neljä), mutta itse harjasimme, tarkastimme ja satuloimme, ja tunnin jälkeen taas itse otimme varusteet pois harjasimme ja tarkastimme hevoset. Varusteet huollettiin tallin puolesta. Hikiset hevoset jätettiin talliin vilvoittelemaan ja odottamaan iltapäiväheiniä. Ratsastus sinänsä oli samanlaista kuin suomessakin, tosin opettaja joutui välillä vähän esittämään pantomiimiä saadakseen selittyä meille mitä hän halusi meidän tekevän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      118
      3862
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      56
      3185
    3. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      79
      3157
    4. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      19
      3105
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      6
      3041
    6. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      29
      2805
    7. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2537
    8. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      19
      2277
    9. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      63
      2260
    10. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      62
      2119
    Aihe