Enään ei selviä sakoilla autoveron unohduksesta

Dhkujjk

Kahven viikon päästä tulee voimaan uusi laki.
Jossa ajoneuvoveron maksamisesta jättämisestä pelkillä sakoilla.
Kiinni jäänyt saa lisäksi vielä 1000€ verot sakkojen lisäksi päälle....?

Lähde iltasanomat

17

549

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SaksalainenParasKaikessa

      Saksalaisia autoja eivät edes pysäytä, koska mitkään liikennesäännöt eivät koske niitä.

      • kieroperseet

        Jep jep se on nääs veropetos, pahimmat huijarit laitetaan linnaan, koska mulkkuvaltio on muuttanut sen käyttömaksun, autoveroksi!


    • näin_se_oli

      Mulkkuvaltiohan alunalkaen aikoinaan määräsi 300-500 markan maksun joka liimattiin tuulilasiin ja sen piti olla Väliaikainen mutta näinhän apinaTeatteri pyörittää suomen kansaa,,gusettaa mennen tullen.

    • näin-se-menee

      Ja kilvet lähtee myös samantien aina ettei voi ajella enään tai voi jos varastaa kilvet.Aina tullut muuten korotettuna nuo ja samoin vakuutus kymmenkertaisena jos ei ole ollut kunnossa. Nykyisin ei myöskään vakuutus korvaa mitään jos ei ole auto laillisesti liikenteessä eli kasko ei auta mitään vaikk aromuttaa uuden Bemarinsa. Vastapuolen maksaa mutta oikeus periä kaikki takaisin laittomalla ajelevalta.

    • 0293

      Muistat väärin, nimimerkki näin_se_oli, sillä ne laput maksoivat mk 50 ja mk 100,-
      Ja mitä siihen mainitsemaasi Apinateatteriin tulee, niin onko sinulla esittää sille
      vaihtoehtoja?
      Olisiko kenties itse parempi?

    • Jfjgugufjgjg

      Eikö ole outoa että tarifi toimii. Verottajan asemassa ? Eikö verottaminen kuulu yksinoikeutena ainoastaan valtiolle ja verohallinnolle ? Olkoonkin että tämä tarifi on valtion yhtiö..

      Sanktio. A suuruus suhteensa rikkeeseen on suorastaan pöyristyttävä....luovutti klo päiväsakkoon ettei ystävä vain siksi koska tämä menettely suosii rikkaita ja sortaa köyhiä.

      Käännetty

    • Jrurururuej

      Lisävarusteet ja sankitoita liikennevakuutuksen ei voi laittaa jos ei aja omalla autolla...

    • Tohvelo22

      Hei
      Kyselee tuore diiselin omistaja. Eihän tuo d vero ole paha. Mutta näin "yllättäen ja pyytämättä" se n 560€ kertasuorituksena vaatii hiukan säätämistä. Eli onko olemassa mahdollisuutta 2 tai jopa 4 eräiseen maksamiseen??

    • taxpay

      Mistä nyt keskustellaan auttakaa. Avaaja puhuu autoverosta. Tarkoittaako käyttöveroa, joka on siis esim. diesel autoille.
      Puhuuko käyttömaksusta, siis vuosittaisesta maksusta.
      Vai autoverosta, joka maksetaan jokaisesta autosta, paitsi tuontiautosta vero maksetaan verottajalle erikseen ei auton oston yhteydessä, kuten esim. suomalaisesta liikkeestä ostettaessa vero on mukana automaattisesti.
      Alkaa olemaan autoilulle niin paljon veroja ja maksuja, ettei pysy perässä.

      • köhtännyljä

        Hankkikaa auto virosta ja ajelkaa vironkilvillä. Asua voitte suomessa kiinteässä osoitteessa, ei tule vakuutusmaksuja,dieselveroa,katsastus,autoveroa ym. Puhaltaan joudutte useasti ratsiassa,näin tekevät vironpojat vuositolkulla.Ei kiinnosta perseaukista 100v.


      • Fnmllmnkl

        Aloittajan puhuu kaikista!
        Jos ajoneuvossa ei ole maksettu pakollisia maksuja?
        Jäädessään kiinni lätkästään 1000€ lisämaksu maksettavaksi sakon lisäksi.
        Tämä laki tuli voimaan marraskuun lopulla.


      • carless

        Heh heh on se kallista autoilu suomessa, virossa on edullista ja Namibiassa!


      • gbgbgfv

      • fgdfhdf
        Fnmllmnkl kirjoitti:

        Aloittajan puhuu kaikista!
        Jos ajoneuvossa ei ole maksettu pakollisia maksuja?
        Jäädessään kiinni lätkästään 1000€ lisämaksu maksettavaksi sakon lisäksi.
        Tämä laki tuli voimaan marraskuun lopulla.

        Aloittaja on hukassa, tonnin lisävero on liikennekäytöstä poistetulla autolla ajamisesta. Samalla ei sakkoja peritä


    • Lisäkuluja_valtiolle

      Alan kyllä työkseni järjestämään lisäkuluja valtiolle, yhdellekkään poliisille en enää suostu puhaltamaan, viekööt verille jos jostain kuvittelevat, että humalassa olen, mutta tuokoot myös autolleni takaisin. Mikäli taas saan jostain elämäni ensinmäiset sakot, niin kiistän samantein, niin taas tulee kuluja valtiolle, kun pitää käräjille mennä, ja sakot tietty sitten istutaan, kyllä siellä linnassa sen pari päivää istuu kevyesti täydellä ylläpidolla. Tähän kun ryhtyy kaikki, niin siinäpä kummastelevat, kun kustannukset kasvaa.

      Alunperinhän autoveroa alettiin keräämään vain ja ainoastaan tien kunnossapitoon ja uuteen asvalttiin. Nyt tämän Sveitsin horon tänne tultua sai käsityksen, että kerätyt verovarat on käytetty matuihin tai muihin kohteisiin jonne sitä ei ollut edes tarkoitettu, ja oli aikomus luoda uusi verojärjestelmä, jolla kerätä jo hukatut tienkorjauksiin suunnatut rahat uudelleen. Aikomuksenahan oli mm. ykisityisyyttä räikeästi rikkova sijaiintiin ja seurantaan perustuva malli, mutta siitä onneksi luovuttiin, jäljelle jäikin taas kerran korottaa rajusti autoveroa vedoten mm. tähän meneillään olevaan ympäristö uskontoon. Jo nyt suurella osalla autoilijosta on vaikeuksia saada autoverot maksuun, ja olenpa minäkin joutunut niitä jopa korttiluotolla maksamaan. Väliaikaisesta ajoneuvoverosta on pian kärsitty 30 vuotta, joten sanakirjaakin pitäisi päivittää, että väliaikainen tarkoittaa vähintään 30 vuotta kestävää ajanjaksoa.

      Nyt ollaan tiukentamassa Trafin perseiden toimesta katsastusta, jotta ihmisille tulisi mahdollisimman kalliiksi ja vaikeaksi katsastaa autonsa. Olenkin alkanut miettimään siirtymistä abeen, eli 3 pyöräiseen koppimopoon, ei katsastusta, ei autoveroa, ja edukkaat vakuutukset, niin valtio menettää mahdollisimman paljon täsäkin. Minua ei kiinnosta pätkääkään, jos taakseni kertyy jonoja, mihinkäs tässä kiire valmiissa maailmassa muutenkaan.

      • Yujkkjj

        Oapua on ongelmasi!
        Joka ketään ei voi kiinostaa......


    • exgahvari

      ja nykyhallitus jatkaa apinointia vai sanonko suoraan että täyttä sikailua .. .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      263
      3291
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      20
      1819
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1489
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      81
      1334
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1028
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      974
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      61
      788
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      736
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      60
      658
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      50
      626
    Aihe