Paljonko huippupikaluistelijalla on sädettä terässä ja terotetaanko yleensä käsipelillä?
Paljonkó säde
yle
41882
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tuo käytetty kaarevuus on jonkinverran yksilökohtainen, mutta sanoisin että r on n. 21-25m, joillakin jopa 27m. Luistimet teroitetaan aina "käsipelillä" asianmukaisessa teroituspenkissä. Tuo kaarevuus on aika loiva joten se muuttuu hyvin helposti ja huomaamatta teroitettaessa. Eli se on syytä ajoittain tarkistaa. Muotoilua on aika vaikea tehdä pelkästään hiomakiven ja kaarretulkin avulla, joten se tehdäänkin yleensä muotoilukoneella. Muotoilukoneen jäljiltäkin luistin kuitenkin vielä aina teroitetaan käsipeleillä.
Huippuluistelijat teroittavat aina luistimensa itse, tietääpähän sitten ketä syyttää jos kaarre menee ns. pitkäksi eli patjoihin/penkkaan.
Mielenkiintoista tietoa. Aika isoja on säteet. Jääpallossa on joillain vähä sama sädemeininki ja käsinterotus mutta säteet on luokkaa 6-10m.
Paljon maksaa muotoilukone ja voiko sillä tehä pelkkää normaalia suoraa osaa.
Nuo pikaluistinten muotoilukoneet eivät ole aivan jokamiehen laitteita. Niitä ei kovin monta edes ole Suomessa. Nykyisin muutamat luisteluvälineitä myyvät liikkeet (esim Cycle Center Helsingissä) toimittavat luistimia muotoiltavaksi. Asianharrastajat ainakin tekojääpaikkakunnilla yleensä tietävät noista muotoilijoista.
Viimeisten huhujen mukaan nyt olisi saatavissa myös jotakin matkalaukkumallista muotoilukonetta joiden hinnat ovat muutaman kiloeuron luokkaa.
Pikaluistinten muotoilu sinänsä on jo haastavaa; terä on pitkä ja yleensä 0.9 -1,1 mm leveä. Lämpeneminen hyvin herkästi muuttaa terän muotoa joten haluttua tulosta ei ehkä terän jäähdyttyä olekaan saavutettu.
Harrastelijatasolla onneksi riittää usein silmämääräinenkin muotoilu. Eli kun terät panee vastaikkain siten että ne niiden kosketuskohta on terän keskellä molempiin päihin pitäisi jäädä n. 2mm rako. Lisäksi kun kosketuskohtaa kuljettaa terän päästä päähän pitäisi kosketuskohdan kulkea tasaisesti (= kaari on pyöreä).
Ai niin, useimmat kilpaluistelijat taivuttavat luistimensa hieman myös sivusuunnassa kaarteen suuntaisesti.
Short Track terien kaarevuussäde on n. 8-9 m molemmissa suunnissa.
Tuo 6-10 m tuntuisi noin aika sopivalta jääpalloilijoille kun katsoo minkä laajuisia käännöksiä he pelissä tekevät.
Olisko jääkiekkoluistimissa vielä tiukemmat säteet?
Muotoilukoneet on varmasti kalliita vehkeitä ja luulen että muotoilu on varmaan viisainta tehdä koneella.
Lämpeneminen ei ole jääpallossa ilmeisesti iso ongelma kun terä luultavasti paksumpi uskoisin näin en jaksa tarkistaa.
Meinasinkin kysyä tosta sivusuuntaan taivutuksesta kiva tietää. Se ei kyllä jääpallossa ole oikein optimaalinen vaihtoehto.
Jääkiekossa en usko kenenkää käyttävän sädettä eikä käsinteroitusta. Vaan käytössä perinteinen suora osa ja sitten vielä urateroitus jotka mahdollistavat nopeammat käännökset ja lähdöt johtuen pelin tyylistä. Mittojen vaihdellessa välillä 2-8cm(nimenomaan cm).Otakar Janeckyllä kuulemma oli suoraa 10cm.