Hyvää oloa ja jouluiloa!

Parempaanpyritään

Aamulla sanottiin radiossa, että me suomalaiset olemme Euroopan onnellisin kansa! Sitä ihmeteltiin, että miksi se ei näy meissä?Yhdeksi syyksi arveltiin, että emme halua näyttää sitä, koska se tuo esille sen paheen: kateuden. Mikä meihin on tullut, miksi haluamme levittää pahaa mieltä, eikä rakentaa sopua. Meillä kuitenkin on niin paljon aihetta kiitokseen, maailmassa on niin paljon pahaa, joka päivä ainakin uutiset tuovat olohuoneisiin mitä kauheimpia uutisia. Voisimme olla pieni kylä esimerkkinä muille, joo kyllä veroprosentti nousee meillä, jospa me saamme siten lisää kiitoksen aihetta, saisimme lapsille sen terveen koulun! Sen myötä terveitä aikuisia, ei meistä kukaan varmasti halua, että lapset saavat kotikylän perintönä sairastumisen opinahjossaan. Joka puolella ympäri Suomen tuntuu olevan näitä homeongelmia,miksiköhän? Ei nämä asiat ratkea toisia syyttelemällä yhdessä pitää katsoa tulevaisuuteen, jokainen meistä voi tehdä omaa ja toisen eloa ja oloa paremmaksi. Pian on joulu käsillä, Kotilapissa oli jo alustava viesti, että saamme taas elävän joulukalenterin käyttöömme! Kiitos Jutan, että on jaksanut sen koota ja kiitos kaikille jotka sitä toteuttavat!Totuushan on , että jostakin kun luopuu, voi saada ehkä jotakin hyvää tilalle. Ei tehdä enää päivistämme pahempia, vaan yritetään tehdä jokainen niistä parempia!

3

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kommarit-juhlii

      Vihreät ja vasemmisto takapiruina

      Kaupunginhallituksen päätös syntyi erikoisella tavalla. Se lisättiin apulaispormestari Sanna Vesikansan (vihr.) esittämänä ja Paavo Arhinmäen (vas.) kannattamana kaupunginvaltuutettu Veronika Honkasalon (vas.) aloiteeseen, joka koski paperittomien tilanteen edistämisestä.

      Paperittomien ilmaispalvelut menivät kaupunginhallituksessa läpi äänin 8-7.

      Ilmaispalveluja vastaan äänestivät kaupunginhallituksessa Terhi Koulumies (kok.), Pia Pakarinen (kok.), Jaana Pelkonen (kok.), Mika Raatikainen (ps.), Wille Rydman (kok.), Tomi Sevander (sd.) ja Jan Vapaavuori (kok.).

      Ilmaispalveluiden puolesta äänestivät Paavo Arhinmäki (vas.), Veronika Honkasalo (vas.), Maria Ohisalo (vihr.), Marcus Rantala (rkp.), Nasima Razmyar (sd.), Anni Sinnemäki (vihr.), Reetta Vanhanen (vihr.) ja Sanna Vesikansa (vihr.).

      Helsingin kaupunginvaltuustossa käsitellään tänään kaupunginhallituksen esitystä laajentaa laittomasti maassa olevien oikeutta maksuttomiin palveluihin ja toimeentuloon.

      Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Mari Rantanen listasi palvelut, joita Helsinki tarjoaa jatkossa maksutta laittomasti maassa oleville henkilöille, jos esitys menee läpi. Veronmaksajien piikkiin ovat menossa:

      – lääkkeet

      – majoitus

      – ruoka

      – sairauksien hoito ja seuranta

      – rokotukset

      – hammashoito

      – pidempikestoinen majoitus raskaana oleville ja pienten lasten perheille

      – apu löytää väyliä pois paperittomuudesta

      – oikeudellinen neuvonta

      – mielenterveyspalvelut

      – toimeentulotuki

      Lisäksi kaupunginhallitus esittää, että edellä mainittuja palveluja tulee mainostaa kaupungin internet-sivuilla monilla kielillä mm. arabiaksi, somaliksi, bulgariaksi ja romaniaksi. Kaupungin henkilökunnan tulee myös tarjota palveluja aktiivisesti.

    • EtelänHetelmät

      Kun miehet pääsevät käymään aurinkolomilla niin palaavat hymyt korvissa. Sitten jaksavat taas paremmin sitä vaimon nalkutustakin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      71
      1548
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      114
      1014
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      50
      844
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      821
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      760
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      746
    7. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      737
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      72
      724
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      719
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      697
    Aihe