Hyvää oloa ja jouluiloa!

Parempaanpyritään

Aamulla sanottiin radiossa, että me suomalaiset olemme Euroopan onnellisin kansa! Sitä ihmeteltiin, että miksi se ei näy meissä?Yhdeksi syyksi arveltiin, että emme halua näyttää sitä, koska se tuo esille sen paheen: kateuden. Mikä meihin on tullut, miksi haluamme levittää pahaa mieltä, eikä rakentaa sopua. Meillä kuitenkin on niin paljon aihetta kiitokseen, maailmassa on niin paljon pahaa, joka päivä ainakin uutiset tuovat olohuoneisiin mitä kauheimpia uutisia. Voisimme olla pieni kylä esimerkkinä muille, joo kyllä veroprosentti nousee meillä, jospa me saamme siten lisää kiitoksen aihetta, saisimme lapsille sen terveen koulun! Sen myötä terveitä aikuisia, ei meistä kukaan varmasti halua, että lapset saavat kotikylän perintönä sairastumisen opinahjossaan. Joka puolella ympäri Suomen tuntuu olevan näitä homeongelmia,miksiköhän? Ei nämä asiat ratkea toisia syyttelemällä yhdessä pitää katsoa tulevaisuuteen, jokainen meistä voi tehdä omaa ja toisen eloa ja oloa paremmaksi. Pian on joulu käsillä, Kotilapissa oli jo alustava viesti, että saamme taas elävän joulukalenterin käyttöömme! Kiitos Jutan, että on jaksanut sen koota ja kiitos kaikille jotka sitä toteuttavat!Totuushan on , että jostakin kun luopuu, voi saada ehkä jotakin hyvää tilalle. Ei tehdä enää päivistämme pahempia, vaan yritetään tehdä jokainen niistä parempia!

3

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kommarit-juhlii

      Vihreät ja vasemmisto takapiruina

      Kaupunginhallituksen päätös syntyi erikoisella tavalla. Se lisättiin apulaispormestari Sanna Vesikansan (vihr.) esittämänä ja Paavo Arhinmäen (vas.) kannattamana kaupunginvaltuutettu Veronika Honkasalon (vas.) aloiteeseen, joka koski paperittomien tilanteen edistämisestä.

      Paperittomien ilmaispalvelut menivät kaupunginhallituksessa läpi äänin 8-7.

      Ilmaispalveluja vastaan äänestivät kaupunginhallituksessa Terhi Koulumies (kok.), Pia Pakarinen (kok.), Jaana Pelkonen (kok.), Mika Raatikainen (ps.), Wille Rydman (kok.), Tomi Sevander (sd.) ja Jan Vapaavuori (kok.).

      Ilmaispalveluiden puolesta äänestivät Paavo Arhinmäki (vas.), Veronika Honkasalo (vas.), Maria Ohisalo (vihr.), Marcus Rantala (rkp.), Nasima Razmyar (sd.), Anni Sinnemäki (vihr.), Reetta Vanhanen (vihr.) ja Sanna Vesikansa (vihr.).

      Helsingin kaupunginvaltuustossa käsitellään tänään kaupunginhallituksen esitystä laajentaa laittomasti maassa olevien oikeutta maksuttomiin palveluihin ja toimeentuloon.

      Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Mari Rantanen listasi palvelut, joita Helsinki tarjoaa jatkossa maksutta laittomasti maassa oleville henkilöille, jos esitys menee läpi. Veronmaksajien piikkiin ovat menossa:

      – lääkkeet

      – majoitus

      – ruoka

      – sairauksien hoito ja seuranta

      – rokotukset

      – hammashoito

      – pidempikestoinen majoitus raskaana oleville ja pienten lasten perheille

      – apu löytää väyliä pois paperittomuudesta

      – oikeudellinen neuvonta

      – mielenterveyspalvelut

      – toimeentulotuki

      Lisäksi kaupunginhallitus esittää, että edellä mainittuja palveluja tulee mainostaa kaupungin internet-sivuilla monilla kielillä mm. arabiaksi, somaliksi, bulgariaksi ja romaniaksi. Kaupungin henkilökunnan tulee myös tarjota palveluja aktiivisesti.

    • EtelänHetelmät

      Kun miehet pääsevät käymään aurinkolomilla niin palaavat hymyt korvissa. Sitten jaksavat taas paremmin sitä vaimon nalkutustakin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      2738
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1832
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1729
    4. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      52
      1685
    5. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      119
      1653
    6. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      1623
    7. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      70
      1429
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1235
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1168
    10. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1127
    Aihe