Hyvää oloa ja jouluiloa!

Parempaanpyritään

Aamulla sanottiin radiossa, että me suomalaiset olemme Euroopan onnellisin kansa! Sitä ihmeteltiin, että miksi se ei näy meissä?Yhdeksi syyksi arveltiin, että emme halua näyttää sitä, koska se tuo esille sen paheen: kateuden. Mikä meihin on tullut, miksi haluamme levittää pahaa mieltä, eikä rakentaa sopua. Meillä kuitenkin on niin paljon aihetta kiitokseen, maailmassa on niin paljon pahaa, joka päivä ainakin uutiset tuovat olohuoneisiin mitä kauheimpia uutisia. Voisimme olla pieni kylä esimerkkinä muille, joo kyllä veroprosentti nousee meillä, jospa me saamme siten lisää kiitoksen aihetta, saisimme lapsille sen terveen koulun! Sen myötä terveitä aikuisia, ei meistä kukaan varmasti halua, että lapset saavat kotikylän perintönä sairastumisen opinahjossaan. Joka puolella ympäri Suomen tuntuu olevan näitä homeongelmia,miksiköhän? Ei nämä asiat ratkea toisia syyttelemällä yhdessä pitää katsoa tulevaisuuteen, jokainen meistä voi tehdä omaa ja toisen eloa ja oloa paremmaksi. Pian on joulu käsillä, Kotilapissa oli jo alustava viesti, että saamme taas elävän joulukalenterin käyttöömme! Kiitos Jutan, että on jaksanut sen koota ja kiitos kaikille jotka sitä toteuttavat!Totuushan on , että jostakin kun luopuu, voi saada ehkä jotakin hyvää tilalle. Ei tehdä enää päivistämme pahempia, vaan yritetään tehdä jokainen niistä parempia!

3

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kommarit-juhlii

      Vihreät ja vasemmisto takapiruina

      Kaupunginhallituksen päätös syntyi erikoisella tavalla. Se lisättiin apulaispormestari Sanna Vesikansan (vihr.) esittämänä ja Paavo Arhinmäen (vas.) kannattamana kaupunginvaltuutettu Veronika Honkasalon (vas.) aloiteeseen, joka koski paperittomien tilanteen edistämisestä.

      Paperittomien ilmaispalvelut menivät kaupunginhallituksessa läpi äänin 8-7.

      Ilmaispalveluja vastaan äänestivät kaupunginhallituksessa Terhi Koulumies (kok.), Pia Pakarinen (kok.), Jaana Pelkonen (kok.), Mika Raatikainen (ps.), Wille Rydman (kok.), Tomi Sevander (sd.) ja Jan Vapaavuori (kok.).

      Ilmaispalveluiden puolesta äänestivät Paavo Arhinmäki (vas.), Veronika Honkasalo (vas.), Maria Ohisalo (vihr.), Marcus Rantala (rkp.), Nasima Razmyar (sd.), Anni Sinnemäki (vihr.), Reetta Vanhanen (vihr.) ja Sanna Vesikansa (vihr.).

      Helsingin kaupunginvaltuustossa käsitellään tänään kaupunginhallituksen esitystä laajentaa laittomasti maassa olevien oikeutta maksuttomiin palveluihin ja toimeentuloon.

      Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Mari Rantanen listasi palvelut, joita Helsinki tarjoaa jatkossa maksutta laittomasti maassa oleville henkilöille, jos esitys menee läpi. Veronmaksajien piikkiin ovat menossa:

      – lääkkeet

      – majoitus

      – ruoka

      – sairauksien hoito ja seuranta

      – rokotukset

      – hammashoito

      – pidempikestoinen majoitus raskaana oleville ja pienten lasten perheille

      – apu löytää väyliä pois paperittomuudesta

      – oikeudellinen neuvonta

      – mielenterveyspalvelut

      – toimeentulotuki

      Lisäksi kaupunginhallitus esittää, että edellä mainittuja palveluja tulee mainostaa kaupungin internet-sivuilla monilla kielillä mm. arabiaksi, somaliksi, bulgariaksi ja romaniaksi. Kaupungin henkilökunnan tulee myös tarjota palveluja aktiivisesti.

    • EtelänHetelmät

      Kun miehet pääsevät käymään aurinkolomilla niin palaavat hymyt korvissa. Sitten jaksavat taas paremmin sitä vaimon nalkutustakin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      212
      4050
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2563
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2275
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1278
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      883
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      57
      844
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      44
      802
    Aihe