Lähes 15 v työttömyys? Ja jos ikää lähempänä 55.Työkkäristä vaan sanotaan että sulla työhistoriaa jäljellä paljon.
Olet niin nuori.
Olet niin nuori.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Kyllä tulisi mieleen, että olen tainnut ryssiä jossakin kohdassa raskaasti.
- eikös sulla ole vielä noin, 65 ikävuoteen asti sitä työaikaa ?
Ja noin 65-70 iässä pääset eläkkeelle.
Joten jos vaan palkka töitä riittää, niin veroillasi maksat vielä monen politikon korkeat palkat !
Ja laajan korruptoituneen pakolais turismin ja kalliin pakolais bisneksen kuluja.
Eräskin henkilö aikoo olla presidentti vielä 75-vuotiaana. Ei ole 55 vuotta mikään syy luovuttaa.
Työkkärissä sanottiin toivottavasti, että sinulla on työikää paljon jäljellä. Työhistoriasi ei mihinkään vähene, ellei sitten muisti mene ja arkistot jossain mullistuksessa katoa.
Toisaalta virkailija saattoi tarkoittaa, että juuri työhistoria teillä onkin jäljellä, tulevaisuutta ei niinkään. Voitte siis aina katsoa taaksepäin ja ihailla menneisyytenne saavutuksia.
Mitä, jos menisist töihin, niin ei tarvitse tuotakaan pohtia?
Mitä se hysteerinen työttömyysdenialisti taas märisee?
No, lähinnä naurattaa. Itsellä 26 vuoden työttömyys ja ikää 47.
Eläkkeelle ei pääse vaikka useampi pitkäaikainen sairaus. Diabetes, nivelrikko ja astma ei kuulemma riitä eläkkeen saamiseen. Ei ammattia ja nyt lähes viiskymppisenä pitäisi muka koulunpenkille mennä:D
Et sitten ole ehtinyt itsellesi 26 vuodessa ammattia hankkia?
Kyllä se riitti mulle. Turha vittuilla asiasta.
Näin 50 vuotiaana ei voisi enää paskaakaan kiinnostaa työelämä ja onneksi sinne ei enää ikäisini edes haluta, työhistoriaa on yli 20 vuotta ja on niin nähtyä että oikein puistattaa nykymeno työmailla ja palkat ovat tietenkin entistäkin surkeammat sekä vuokrafirmojen tulo vahvasti tähänkin saumaan tarkoittaa sitä että pitäkää tunkkinne, orjaksi en ole syntynyt enkkä orjaksi myöskään ryhdy.
Nuoret järjestäytykää tätä mielisairasta työelämää vastaan ja perustakaa joku vapauspuolue mikä ajaa vain työttömien ja duunarien asiaa niin voitto olisi taattu koska meitä pienipalkkaisia ja syrjäytettyjä entisä duunareita on maassa varmasti 2 miljoonaa henkilö, tälle on jo suuri tilaus.
Mitä 2 miljoonaa tekee maassa, jossa on 5,5 miljoonaa ihmistä? Jo 100 vuotta sitten yritettiin vallankumousta, kun melkein puolet porukasta oli takana... ja huonosti kävi.
Miettikää nuoret sitä, mitä annettavaa teillä on sille kansan toiselle puolikkaalle. Sitten luultavasti myös saatte siltä jotakin.
Höpö höpö ei työpaikkoja synnyenää lisää vaan ne vanhatkin työpaikat häviävät kokoajan kovaa vauhtia.
Joku kapina on kyllä tulossa kun rikkaat eivät luo kuin suojiksia toisilleen ja kansaa vaan kupataan entistäkin enemmin.
1 miljjoona köyhyysrajan alapuolella elävää ja toiset 1-2 miljoonaa pienipalkkaisissa paskahommissa eivät ole väärässä että Suomi tarvitsee uuden suunnan.
Olisi jo aikakin revanssille...
Jos jokin taho kuppaa kansaa, se ovat työttömät. Heistä ei ole oikein mitään hyötyä. Rikkaat sentään antavat lähes aina vastineeksi jotakin, kun rikastuvat.
Tällä hetkellä työttömyys on muuten laskussa. Laman pohjallakaan ei työttömäksi päätynyt kuin kymmenesosa aivan heikointa ainesta. Houraillun massatyöttömyyden syntyä jouduttaneen odottamaan kuin jo 150 vuotta sitten uumoiltua maailmanlaajuista vallankumousta.
Työttömyys välillä nousee ja välillä laskee, mutta märisemisesi ei muuta miksikään automaation voittokulkua. Pitkällä tähtäimellä ihmistyön tarve vähenee, eikä sitä ainakaan auta se, että työeläkemaksujen kautta joudutaan elättämään kaltaistasi täysin hyödytöntä, mitääntekemätöntä ja haisevaa ihmisjätettä.
Automaation+voittokulku+on+vain+säälittävän+hidas.+Koneet+alkoivat+viedä+työpaikkoja+jo+1700-luvulla,+mutta+silti+tälläkin+hetkellä+on+monissa+automatisaation+huipulla+olevissa+valtioissa+olematon+työttömyys,+esimerkiksi+Yhdysvalloissa+hieman+yli+4+%+ja+Saksassa+jopa+alle+4+%.
Jos+et+kirjoita+tieteiskirjallisuutta+satojen+vuosien+päässä+olevasta+tulevaisuudesta,+hupsu+raivosi+on+aivan+turhaa.+Muut+asiat+vaikuttavat+paljon+enemmän+työttömyyteen.
Eikö olekin jännää, kaikkien muutosten työpaikkoja vievä vaikutus osuu voimakkaimmin niihin maihin (ja toki myös yksilöihin) jotka eivät syystä taika toisesta kyseisiin muutoksiin kykene sopeutumaan. Sitä voikin miettiä kaikessa rauhassa, kun voi elellä minun työeläkemaksuilla eivätkä työnteon saati työn hakemisen kiireet paina.
pitäis hirttää ja laittaa kerää koiran paskoja ja roskia kaduilta. Olen kyllä itsekin työtön, mutta väliäkö tuolla.
Jos on noin monta vuotta ollut työttömänä niin pitäisi olla mahiksia ja Työttömyyseläkeeseen. Se olisi yhdeltä luukulta asumistuen kanssa n. 1000 € / kk joten ei tarvitse hakea erikseen toimeentulotukea.
Eläkeikää on nostettu, ja nyt pitää työskennellä yli 65 ikävuoteen asti !!
vain rikkaat pääsee enää omalle eläkkeelle, ja milloin vain haluavat.
Köyhän osa on työskennellä loppuun asti.
Sitten esimerkkinä, sankari vanha kuten danny tai pres niinistö panee vanhanakin nuoria naisia. Ja näin osoittaa peniksellä esimerkkiä, kuinka vanha rikas voin panna hautaan asti.
Vanhalta rikkaalta jää yli ahnehdittua rahaa niin paljon, että myös se vanhana siitetty jälkikasvu elää koko elämänsä rikkaana.
Köyhien eläkeikää nostetaan, ja siten vakuutus yhtiöiden ahneus bisnes ei kärsi.
Ongelmana vakuutusyhtiöiden bisneksille ovat nuoret eläkeikäiset. Ne elävät liian kauan.
Työttömyyselkeelle pääsee pitkän työttömyyden jälkeen. Mulla on tuttuja jotka ovat päässeet. Se on saman kaltainen kuin sairaseläke jolle pääsee ennen eläkeikää. Vahuuseläkkeelle ei pääse ennen 65-67 vuoden ikää oli rikas tai ei. Ja työkyvyttömyyseläkkeelle on vaikea päästä koska se vaatii ensin 300 päivän sairasloman ja pitää olla tyyliin skitsofreenikko, tms. Ja yksityisellä jos käy niin psykoanalyysi jolla skitsofrenia, tms. todetaan maksaa niin paljon, että siihen ei työttömällä ole varaa puhumattakaan siitä että B-lausunto jolla saa 3 kk saikkua kerralla maksaa yksityisellä yli 100 €. Ja kunnalliselle on vaikea päästä ja pääsee yleensä vain lääkärin lähetteellä.
Nuoret eläkelläiset eivät ole vakuutusyhtiöiden riesa, koska ne yleensä ovat olleet työttömiä koko ikänsä ja työeläkettä ei ole kertynyt. Ne ovat KELA:n kuluerä ja näin ollen veron maksajienkin.
Minulle sanottiin työkkärissä että en pääse enää töihin eikä ne auta työn saamisessa. Olen vasta 42 vuotta, ihan terve kaikin puolin.Olen ollut työtön 10 vuotta, ne sanoi että olen ollut liian kauan työtön ettei minulle ole käyttöä työmarkkinoilla.
Paskapuhetta työkkärisi tädiltä/sedältä. Kouluttaudu vaikka hoitoalalle. Mieshoitsuille on kysyntää. Jos ei ole omanoloinen ala ati käy liian raskaaksi niin tee pelkkää keikkaa.
Mummot eivät maailmasta lopu.
Jos asut maalla miten olisi metsäala. Kaikki metsät hakataan paskaksi ainakin tämän hallituksen aikana ja koneväki vanhenee.
"Jos asut maalla miten olisi metsäala. Kaikki metsät hakataan paskaksi ainakin tämän hallituksen aikana ja koneväki vanhenee. "
Itse kouluttauduin metsäalalle hiljattain ja ei suoraan metsäkoulu todistuksen kanssa pääse hommiin. Hyvin lyhyitä pätkiä (viikko tai kaksi) keväisin saa istutushommaa mutta ei muuta.
Ajokonetta osaan ajaa hyvin, mutta töihin ei pääse. Kun työnantaja vaatii kokemusta siitä huolimatta vaikka osaisin ajaa.. yrittäjäksi en ala kun on liian paljon kilpailua.
Työhistoria on se mikä on takana. Tulevaisuus on historiaa vasta sitten kun se on eletty.
Ei TE toimisto voi kenellekään tulevaa historiaa luvata.
Olen ollut 20 vuotta työtön. Ei minua kukaan töihin ota vaikka haluaisin.
miksi ei ottaisi töihin, jos siis olisi tarvetta....
se työpaikka pula ongelma ei ole yksilön ongelma, vaan se että ei ole niitä rehellsiä palkka-työ-paikkoja....
Paskemmalta+kuin+nyt+kun+työttömänä+ollut+10v,+koska+ikä+ei+ole+vielä+tuon+verran.+Tosin+enpä+aijo+enään+hakea+töitä+tai+yrittää+yhtään+mitään+tämän+yhteiskunnan+eteen.+9e+päivä+paikkoja+tarjotaan+pilvin+pimein+mutta+ei+muuta.+Eiköhän+aika+tasota+nämä+asiat+joskus+että+kaikilla+on+yhtä+kurjaa+kuin+intiassa+kerran+halutaan+kilpailuttaa+sinne+missä+halvimmalla+saadaan+paskanvittua+välittämättä+siitä+hyvinvoinnista+mikä+on+saatu.+Senkus+teette+mitä+lystäätte+Suomellanne.+Nostan+tukia+ettei+tarvitse+tehä+rikoksia.++Sitähän+tässä+perinpohjin+halutaan+isossa+mittakaavassa.+Että+mahdollisimman+paljon+menee+työssäkäyviltä+rahaa+siihen+että+tahallaan+työttömyyttä+pidettäessä+saadaan+työssäkäyvätkin+putoamaan+tänne+paskan+sekaan+älyttömillä+veroilla+kun+sillä+aikaa+herrat+kiertää+veroja+maksaen+1,6%+miljardeistaan+sillä+aikaan+kun+saavat+miljoonia+työllistämistukiin+ja+vaikka+mihin.+Ei+siinä,+pitäkää+paska+maanne+ja+lakinne+kun+kerran+ainoa+asia+mitä+tässä+paska+maassa+saadaan+aikaan+on+kansallisomaisuuden+myynti+ja+veroparatiisikikkailut+samaan+aikaan+kun+työttömiä+ruoskitaan+ja+työssäkävyiä+verotetaan+aina+vain+hurjemmin.+Pitäkää+paskanne.+Tuet+kun+loppuu+niin+alkaa+pauke,+että+se+on+joko+tai.+Loppu+mielenkiinto+tähän+paskaan+kusipäiden+saatananpalvojien+sadistien+maailmaan.
Joo kyllä näin on että rikollisuus alkaa nostaa päätään kun rikkaat kusettavat ihmisiä ja moni putoaa suoraan työelämästä työmarkkinatuelle ja sitämyöden tienä hevonpaska aktiivitoimiin mitkä eivät ole kuin ihmisten sortamista ja kukaan ei sitä kautta saa normaalia työpaikkaa koskaan kun olet keski-ikäinen tai sitten muuten jo köyhyydessä elävä ihminen niin saa toivonsa heittää samantien roskikseen ja alkaa pohtimaan että miten helpoiten tämän elämän kulkee ja onko edes mitään menetettävää jos vaihtaa elämänkulun harmaalle alueelle.
Vankilakin on parempi kuin asunnottomuus...