Onko järkeä hankkia 26 tuumainen maastopyörä

maantieltä_metsään

Olen ajatellut hankkia käytettynä tai jopa uutena (vielä löytyy)maastoajoon, metsäpoluille. Olen täysi aloittelija. Maantietä olen ajellut mutta vaihteeksi voisi kokeilla jotain muuta.
Syyt:
1. Epämuodikkaita joten edullisia
2. Huollan itse ja osat halpoja
3. Pyörästä saa kevyemmän
4. Ketterämpi poluilla?
5. Niillä on hyvin pärjätty viimeiset 20 vuotta
6. Pienempi vanne kestää rytkettä paremmin

Olen käynyt hakemassa vähän tuntumaa vanhalla jäykällä 26-tuumaisellä enkä keksi rengaskoosta mitään vikaa tuohon käyttöön. Enemmänkin tuntuu että isompi rengaskoko tekisi menosta kankeampaa. Jos tarkoitus olisi ajaa hyväkuntoisia hiekkateitä tai yleiskäyttöistä ajoa hankkisin silloin 29 tuumaisen.
Mitäs olette mieltä, olenko hakoteillä?

6

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hakoteiden.vauhtihirmu

      Varmaan tärkeintä on että runkokoko on sopiva että hyvä ajoasento niin tulisi käytyä useammin lenkillä. Ihan hyvin voi ajella 26 maastopyörällä jos löytää sopivan.

    • Pomppukeppi

      Jos pääasiallisena tarkoituksena on vain harrastaa edullisesti niin 26" maastureita saa todellakin varsin edullisesti. Tosin niihin on vähitellen vaikeampaa saada hyvälaatuisia vanteita ja joustokeuloja jos niitä sattuu tulevaisuudessa tarvitsemaan.
      Ketterää pyörää haluavan kannattaisi kääntyä kyllä ennemmin 27,5" renkailla varustettun pyörän suuntaan. Eikä se 29" ole sekään nykyään erityisen kankea kun niiden geometria on osattu suunnitella paremmin. Ja ne rullaavat esteiden yli niin paljon paremmin kuin 26" renkaat että se kyllä on iso etu.
      Mutta kuten sanoin, jos haluaa vain harrastaa edullisesti niin 26" on edelleen ihan ok vaihtoehto.

    • Siis_häh

      26 tuumanen tulee enään tänäpäivänä kyseeseen fatbikessä. Toki 26X4.8 renkaan ulkohalkaisija on suurempi kuin esin 29 maastureissa. Normi 26 on melekosen juntti. Siis häh?

    • Kyse on pitkälti muotiseikasta, yhtä hyvin ne toimii kuin ennenkin. Sama on voimansiirron kanssa 3x9 toimii edelleen mutta niitä saa halvalla koska uusissa on 1x11. Ylläpidon kannalta vanha tekniikka on jopa parempi koska osia saa edukkaasti.

      Mutta se on fakta iso renkaskoko rullaa paremmin ja alussa oudon vahvaan hyrrävoimaan kyllä tottuu nopeasti.

    • maantieltä_metsään

      No nyt kävi niin että ostin sittenkin 29 tuumaisen ja vieläpä tunnetulta laatumerkiltä. Kuten sanoin , olen täysi aloittelija ja mitä nyt olen ehtinyt ajelemaan en keksi mitä tuo 29 tekisi omassa käytössä huonommin kuin tuo 26 tuumainen. Ei se kankeammalta tunnu. Keksin kyllä mitä se tekee paremmin ja kyllä se rullaa, ero on selkeä tuohon vanhaan 26-tuumaiseen. Ajan melko helppoja polkuja joten eiköhän tuo hyvä minulle ole.
      Hydrauliset levyjarrut on hyvät mutta tuppaavat ujeltamaan märällä kelillä jarruttaessa . Olisikohan palojen vaihdosta apua ?

    • Jos pyörä on uusi, niin palojen asettuminen levyihin ottaa aikansa. Ei muuta kuin kovaa ajoa vaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      51
      10073
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      116
      5765
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      63
      4488
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      141
      3077
    5. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      265
      2887
    6. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      145
      2777
    7. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      47
      2682
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      30
      2041
    9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1747
    10. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1609
    Aihe