Pomo käskee minun tehdä kahden tunnin tarkkuudella suunnitelman siitä, mitä aion tehdä tulevalla viikolla?
Minun mielestäni tuollainen vaatimus ei ole normaalia. Jossakin muualla haisee mätä kuin minun housuissa.
Työpaikkakiusaamista vai hiostamista?
5
249
Vastaukset 5
- PieniPiruVasempaan
Direktio-oikeus antaa työnantajan määrätä mihin työaika käytetään. Se käytetään suunnitelman tekemiseen, jos niin määrätään.
Monissa töissä täytyy suunnitella tekemisiä eikä se ole mikään ongelma.
Esimies on vastuussa omille esimiehilleen oman tekemisensä lisäksi siitä, mitä hänen alaiset tekevät. Jos suunnitelma ei ole asianmukainen, esimiehesi velvollisuus on saattaa se kuntoon ja tarvittaessa opastaa miten suunnitelmat tehdään.
En ymmärrä, miksi suunnitelman tekeminen voisi olla ongelma, ihan tavallista työtä. - fokdiusiue8473hdd4dfd
Eikös se suunnittelu ole sen nilkin hommaa, duunari vain toteuttaa sitä sitten.
Yrittää siirtää oman hommansakin duunarille, sellaisia paskojahan ne ovat, nosta kytkintä.- juristiOTM
työnantajan kuuluu käskeä, mitä tehdään. Sehän on sitä direktio-oikeutta. Ei alaisen kuulu suunnitella, mitä tehdään.
Työnjohdon alaisella on yleensä jokseenkin selkeä käsitys tehtäviensä laadusta ja työsuorituksistaan.
Suunnitelman vaatiminen työntekijän tekemisten suhteen ei ole millään tavalla ristiriidassa lain taikka moraalin kanssa.
Mikä siinä siinä suunnitelman laatimisessa risoo? Pitääkö se muka laatia omalla ajalla?- kyrpäottassa
Jos teet kokoajan töitä etkä sluibaile niin vetäisin kuokkaan esimiestä. Mutta jos hakkaat tattiin työajalla kokoajan niin ihan asiallista toimintaa pomolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 161896
- 81734
- 57731
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?45628- 46613
- 60562
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71546Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35525- 26521