Miten muilla kasvaa karvat tuolla? Aikaisemmin ja teininä alapääkarvoitus pysyi aisoissa; ei tursoillut yli pikkuhousujen tai uimapuvun reunojen. Nyt päälle kolmekymppisenä tuntuu, että karvat karkaa sekä kolmion reunoilta pikkarien rajan yli että sitten häpyhuulista reisiin päin, jotka jäävät ihan ulkopuolelle uikkareista esim. En ole paljoa toljotellut muitten naisten karvoja, joten en tiedä miten ne menee.
Mutta käykö kaikille niin, että karvat rupeavat tursottamaan sopimattomasti iän myötä? Koska aiemmin tosiaan ei ollut mitään ongelmaa, karvat pysyivät piilossa. Nykyään täytyisi trimmailla niitä, jos aikoo uikkareissa esiintyä.
Mutta tämä on uusi ongelma minulle, eikä karvat saa mielestäni näkyä julkisilla paikoilla, vaikka muuten kannatan luonnollisuutta - liian vihjailevaa. Mutta häiritsevää, kun karvoja kasvaa siis myös häpyhuulien ulkopuolella reisissä, eikä niitä saa piiloon. Mutta miten muilla siis nuo karvat?
Joskus teininä sheivailin huvikseni, kun se ei ollut vielä muotia, nyt suosin luonnollista lookkia, mutta ärsyttävää, kun joutuisi nyt trimmailemaan vähän väliä.
Bikinialueen karvat
1
736
Vastaukset
- gdgdssgdsgsgsgd
Karvojen kasvussa on jokin geeneihin kätketty koodi. Monet mainostavat, että alapään karvat suojelevat alapäätä. Itse uskon, että ne ovat pelkästään symboli sukukypsyydestä ja iästä. Eihän vauvoilla kasva karvaa, ja he vaippa-alueelleen suojaa tarvitsevat. Pikkulapsella niitä ei ole, teini-ikäisellä on. Karvat eivät siis kerro, kuka on kypsä ja täysi-ikäinen, vaan kuka on sukukypsä. Kovin iäkkäänä karvat ovat jo alapäästäkin selkeästi vähenneet.
Karvat ovat kauneimmillaan ja parhaimmillaan joskus päälle parikymppisenä, sitten alkaa taantuma. Karvat saattavat haalentua, karkeutua, pidentyä ja rehottaa muutenkin entistä hallitsemattomammin. Karvojen kasvun muutos ei johdu mistään, mitä on itse tehnyt, vaan siitä, että on saanut lisää ikää. Moni luulee esim. raskauksien aiheuttaneen karvankasvua anaalialueelle, mutta kyllä karvoitus leviää synnyttämättömälläkin.
Voit siistiä karvoja vaikka saksilla, se ei aiheuta kutinaa, eikä vaikuta karvankasvuun millään lailla. Kovin hankalat reisien puolella kasvavat karvat voi nyppäistä pinseteillä irti.
Itse poistan alapään karvani kokonaan, olen poistanut kauan ja aion poistaa siihen asti, kun olen sen verran "mummo", että se näyttää naurettavalta, tai ihoni ei sitä enää kestä. Nyt (40 ) karvoja kasvaa hieman reisien sisäpuolelle ja pakaravakoon jonkin verran peräaukon taaksekin. Niitä nypin joskus peilin ja akrobaattitaiteilun avulla pinseteillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921796- 851262
- 1101123
- 72975
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56838- 47751
- 36742
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673