Bikinialueen karvat

Pörrökkä

Miten muilla kasvaa karvat tuolla? Aikaisemmin ja teininä alapääkarvoitus pysyi aisoissa; ei tursoillut yli pikkuhousujen tai uimapuvun reunojen. Nyt päälle kolmekymppisenä tuntuu, että karvat karkaa sekä kolmion reunoilta pikkarien rajan yli että sitten häpyhuulista reisiin päin, jotka jäävät ihan ulkopuolelle uikkareista esim. En ole paljoa toljotellut muitten naisten karvoja, joten en tiedä miten ne menee.
Mutta käykö kaikille niin, että karvat rupeavat tursottamaan sopimattomasti iän myötä? Koska aiemmin tosiaan ei ollut mitään ongelmaa, karvat pysyivät piilossa. Nykyään täytyisi trimmailla niitä, jos aikoo uikkareissa esiintyä.
Mutta tämä on uusi ongelma minulle, eikä karvat saa mielestäni näkyä julkisilla paikoilla, vaikka muuten kannatan luonnollisuutta - liian vihjailevaa. Mutta häiritsevää, kun karvoja kasvaa siis myös häpyhuulien ulkopuolella reisissä, eikä niitä saa piiloon. Mutta miten muilla siis nuo karvat?
Joskus teininä sheivailin huvikseni, kun se ei ollut vielä muotia, nyt suosin luonnollista lookkia, mutta ärsyttävää, kun joutuisi nyt trimmailemaan vähän väliä.

1

883

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdgdssgdsgsgsgd

      Karvojen kasvussa on jokin geeneihin kätketty koodi. Monet mainostavat, että alapään karvat suojelevat alapäätä. Itse uskon, että ne ovat pelkästään symboli sukukypsyydestä ja iästä. Eihän vauvoilla kasva karvaa, ja he vaippa-alueelleen suojaa tarvitsevat. Pikkulapsella niitä ei ole, teini-ikäisellä on. Karvat eivät siis kerro, kuka on kypsä ja täysi-ikäinen, vaan kuka on sukukypsä. Kovin iäkkäänä karvat ovat jo alapäästäkin selkeästi vähenneet.

      Karvat ovat kauneimmillaan ja parhaimmillaan joskus päälle parikymppisenä, sitten alkaa taantuma. Karvat saattavat haalentua, karkeutua, pidentyä ja rehottaa muutenkin entistä hallitsemattomammin. Karvojen kasvun muutos ei johdu mistään, mitä on itse tehnyt, vaan siitä, että on saanut lisää ikää. Moni luulee esim. raskauksien aiheuttaneen karvankasvua anaalialueelle, mutta kyllä karvoitus leviää synnyttämättömälläkin.

      Voit siistiä karvoja vaikka saksilla, se ei aiheuta kutinaa, eikä vaikuta karvankasvuun millään lailla. Kovin hankalat reisien puolella kasvavat karvat voi nyppäistä pinseteillä irti.

      Itse poistan alapään karvani kokonaan, olen poistanut kauan ja aion poistaa siihen asti, kun olen sen verran "mummo", että se näyttää naurettavalta, tai ihoni ei sitä enää kestä. Nyt (40 ) karvoja kasvaa hieman reisien sisäpuolelle ja pakaravakoon jonkin verran peräaukon taaksekin. Niitä nypin joskus peilin ja akrobaattitaiteilun avulla pinseteillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      186
      1603
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1362
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1058
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      909
    5. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      10
      810
    6. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      783
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      656
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      105
      637
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      631
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      577
    Aihe