Että lopettakaa se valittaminen työpaikoilla!
Oli työ miten hanurista vaan, niin pitäkää se omana tietonanne... toiset siirtyvät kelan rahoilta tekemään työtä, niin kyllä siinä vaiheessa on iloinen, että jää jotain kuukaudessa käteenkin.
Sitten kuulet miten isot miehet valittaa kuinka hanurista työt on..kyllä jotain on pielessä..jos ei maistu, niin lopettakaa..kyllä sieltä kelan tuilta on monta tulossa ilomielin ottamaan valittajan työt vastaan.
Olkaa iloisia, että teillä on töitä.
Oli työ miten hanurista vaan, niin pitäkää se omana tietonanne... toiset siirtyvät kelan rahoilta tekemään työtä, niin kyllä siinä vaiheessa on iloinen, että jää jotain kuukaudessa käteenkin.
Sitten kuulet miten isot miehet valittaa kuinka hanurista työt on..kyllä jotain on pielessä..jos ei maistu, niin lopettakaa..kyllä sieltä kelan tuilta on monta tulossa ilomielin ottamaan valittajan työt vastaan.
Olkaa iloisia, että teillä on töitä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Entä jos vihaan työtä niin paljon että joka aamu miettii köysikiikkua kun töihin joutuu lähtä? Mutta pakko vain käydä töissä kun kelan rahoilla ei elä...
Vaikka monesti yrittää piettää turhautumisen omana tietona niin välillä se vain purkautuu ulospäin. Tässä sitten lasket päiviä eläkkeeseen (30vuotta vielä) ettei tarvis kitua enää.
Ja ei, nykypäivänä ei vain vaihdeta työpaikkaa vaikka iteltäkin 3 tutkintoa löytyy.
Kyllä sitä työpaikkaa voi vaihtaa.
Esim. Monella varastolla tarvitaan työtekijöitä, samoin mm. terminaaleissa ja vastaavissa.
Kaupat hakevat jatkuvasti myyjiä.. tuleeko tässä sitten eteen se, että olet liian hyvä sinne tutkintojesi kanssa? Pitää valita haluaako tehdä stressaamatonta työtä pienemmällä palkalla, vai stressaavaa suuremmalla..
Ei tarvitse kantaa töitä kotiin, eikä miettiä yhtään mitään..
Niin no olen tässä 2vuotta etsinyt muita töitä tuloksetta mutta ei mihinkään pääse... Tieten joku kaupan kassa mut se nyt vähiten kiinnostaa.
Niin siis jokainen tutkinto on vain eri alan perustutkinto. Liukuhihnamaista duunarin vuorotyötä tässä tehdään ja käteen jää 1600€ kuussa
Jossain menee se raja, kun valittaminenkaan ei enää auta, ja alkaa saada työstä niin pahoja fyysisiä tai henkisiä oireita, että siinä ei palkka paljoa paina. Kun et haluaisi herätä ollenkaan, ja illat kuluvat vain stressiin seuraavasta päivästä. Ei se ole elämää. Minä tulen hyvin toimeen tällä ansiosidonnaisella kun en asu yksin. Uusi työ on toki kiikarissa koko ajan. Onneksi lähdin ajoissa niin olen vielä työkykyinen.
Sitten lääkäriin hakemaan sitä todistusta masennuksesta ja lääkkeet käyttöön, perään sairaslomalle.
Ymmärrät varmaan itsekkin, että tuo ei ole kenellekkään normaali ajattelutapa..
Sinullakin on vaihtoehto vaihtaa töihin , missä ei tarvitse työpäivän jälkeen miettiä töihin liittyviä asioita.
Mutta mene nyt ensimmäisenä sinne lääkärille noiden ajatusten kanssa.
Mitä turhaan kun en enää ole tuon paineen alla. Syynä oli itselleni täysin epäsopiva tehtävä. Ei tosin ollut kyse mistään "ajattelutavasta", vaan seurauksista, joihin en voinut vaikuttaa. Juuri siinä kohtaa oli syytä viheltää peli poikki omalta osalta, kun jatkuva paha olo. Kun ei mikään tsemppaaminen toimi. Toki, jos olisin edes vähäsen tykännyt siitä työstä edes rahan takii, olisin hankkinut kaiken mahdollisen ammattiavun. Mutta jopa nyt työttömänä koen, että en menettänyt yhtään mitään.
Olen muuten aikoinaan ollut varastolla töissä ja tiedän mistä puhut, mutta sinulla on vähän realiteetit hukassa. Varastollakin halutaan ihme kyllä mahdollisimman sitoutuneita ihmisiä töihin. Jos sinne hakee liian korkealla koulutuksella tai laajalla työkokemuksella, ei oteta todesta. "Kun se kuitenkin lähtee heti paremman paikan tullen pois, niin mitä turhaan perehdyttää". Toki on sellaisia pätkätöitäkin, joissa sillä ei sinänsä pitäisi olla merkitystä. Mutta jotenkin tuntuu, että siitä huolimatta työnantaja haluaa henkilön, jota voi pitää lassossa "varmuuden vuoksi".
Sitten on myös niitä kusipäätyönantajia, jotka katsovat, että puoli vuotta "hanttihommissa" pyyhkii henkilön koko historian ja osaamisen pois. Siksikin meille ns koulutetummille on tärkeää pieni taktikointi ja harkinta, mihin ryhtyy. Vaikka se kuinka lusmulta ja epärehdiltä kuulostaisi. Sinänsä pidin kyllä varastotyöstä kovasti, eikä palkkakaan ollut lisineen aivan huono verrattuna työn yksinkertaisuuteen ja toimihenkilöiden verrattain surkeisiin palkkoihin ja stressin määrään. Varmasti ensi vuoden puolella alan noitakin paikkoja katsella, kaipaahan sitä jo tekemistä.