Kirkonmenoa vai menoa?

Sanan.saaja.ja.tuoja

Raamatun valossa meidän pitää ymmärtää, että KOKO maailma kaikkine uskontoineen on pahan vallasssa. Nyt tuo piilossa ollut totuus alkaa näkyä Suomessakin. Mutta se on pelkästään myönteinen asia.

Ehkä nykyiset Ruotsin kirkon "Herra -sanan poistamiset" pitäisi ajatella siis myös myönteiseltä kantilta, että ON OIKEIN KIRKON LOPETTAA JEESUKSESTA HERRANA PUHUMINEN, koska Jeesus ei koskaan ole ollut kirkon herra. Siellä ovat ohjaksissa muut herrat, kirkkoherrat, kirkon herrat. Suomen kirkon korkein johto on myös ilmoittanut, että heillä on sama jumala, kuin muslimeilla. Sehän on aivan totta. Kirkko on siis tässä asiassa rehellisesti ilmoittanut totuuden, että heillä ei ole samaa Jumalaa kuin meillä uskoon tulleilla.
Kirkon toiminta ei koskaan ole ollut Jumalasta. Siksi on kiitoksen aihe, että nyt lopettavat siellä valehtelun, että Raamatun Jumala muka olisi kirkon Jumala. Heillä ei todellisesti ole Jumalaa!

Rukoilkaa kiittäen Jumalaa siitä, että kirkko kaatuu!

11

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joo, no prosentin vuosivauhdilla on menty ja mennään vastakin. 20 vuoden päästä näemme oikeasti kirkon tuhon. Kun vain puolet kansasta on jäseninä tuskin saavat pitää verotusoikeuttaan.

    • Seurakunta.toimii

      Kirkon menoa se nyt on. Kiitos Jumalalle!

    • Kertokaa.nyt.kokonaan

      Mitä? En ymmärrä? Onko Ruotsin kirkossa meneillään jotakin Herra-sanan poistoa? Vai mitä tämä oikeesti on?

    • Martti.Luther

      Kirkot palaa ja papit kuolee.

    • ainaerinimim

      No jopa oli aloitus. Meinaat siis että ev.lut.kirkon piirissä ei ole uskovia?
      Jo on jutut. Kristitty jos todella olet niin kannattaa miettiä mitä kirjoittaa.

      • Herättelevä

        No mitä ne siellä tekee?! Niiden kuuluisi olla Kristuksen yhteydessä / piirissä, rakentamassa Hänen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävällä tavalla eläviä ja toimivia / vaikuttavia, Hänen APOSOLISIA (Pyhiä) seurakuntiaan / sitä pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa, jokaista Hänen, Hänelle uskolloista ja kuuliaista jäsentään myöden, YHTÄ olevasti ja kaikessa YHTÄ pitävästi, Totuudessa YKSI mielisesti, keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpitoyhteydessä elävästi ja yhteistyössä toimivasti / vaikuttavasti. Niin että alkaisi ne Raamatun UT mukaisen, kaikille hyväksi Kristillisyyde,n tunnusmerkit ilmenemään ja täyttymään, ihan käytännön arkielämässä, elämällä, sanoilla ja teoilla osoittautumaan / todistautumaan. Joista kaikki voisivat tunnistaa Kristuksen Jeesuksen Oikeasti ja Oikein seuraajikseen.


    • No meno se on sekin mitä noi lespopiispat tuo kirkkoon. Ja kohta rukoilevat . Olio joka olet taivaassa pyhä olkoon sun nimeäsi ,, vai onko ? Vai rukoiletko henkilö joka olet taivaassa samanlainen kuin me , Pyhitetty olkoon sun nimesi...

    • Huomioivana

      Hyvä aloitus.

    • Kirkko.ei.ole.Jumalan

      Rohkea veto, ettei kirkon nykyiset suuntauykset olekaan pahoja, koska tuovat esiin sen oikean olemuksen:

      "Ehkä nykyiset Ruotsin kirkon "Herra -sanan poistamiset" pitäisi ajatella siis myös myönteiseltä kantilta, että ON OIKEIN KIRKON LOPETTAA JEESUKSESTA HERRANA PUHUMINEN, koska Jeesus ei koskaan ole ollut kirkon herra. Siellä ovat ohjaksissa muut herrat, kirkkoherrat, kirkon herrat. Suomen kirkon korkein johto on myös ilmoittanut, että heillä on sama jumala, kuin muslimeilla. Sehän on aivan totta. Kirkko on siis tässä asiassa rehellisesti ilmoittanut totuuden, että heillä ei ole samaa Jumalaa kuin meillä uskoon tulleilla.
      Kirkon toiminta ei koskaan ole ollut Jumalasta. Siksi on kiitoksen aihe, että nyt lopettavat siellä valehtelun, että Raamatun Jumala muka olisi kirkon Jumala. Heillä ei todellisesti ole Jumalaa!"

    • tietotuusjaelämä

      Kukaan ei oikeasti tarvitse kirkkoa. On tietenkin ihmisiä joiden tunne-elämä pitää kirkollisista rituaaleista joilla sinällään ei ole hengellistä merkitystä. Ne ovat kirkon omia keksintöjä, kuten ruumiinsiunaus, avioliittoon vihkiminen, vauvakaste, rippi ja konfirmaatio, sekä monta muuta. Ne ovat epäraamatullisia tapoja joita harrastaa juuri kirkko.

      • PetollisuusPaljastuu

        Olet oikeassa! Homojen kirkollinen vihkiminen on LoppuLaukaisu!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      81
      4492
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      122
      4167
    3. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      45
      4142
    4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      172
      3323
    5. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      60
      2633
    6. 179
      2585
    7. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2577
    8. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      35
      2572
    9. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      68
      2459
    10. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      43
      2132
    Aihe