Joku otti kiinni lapsen kyynärpäästä uimahallissa

HämmentynytÄiti

Yhdeksänvuotias tyttäreni sukelsi kohti altaan portaita. Portaiden vieressä altaan päädyssä värjötteli vedessä ulkomaalaisilta vaikuttaneita nuorehkoja miehiä. Kun lapsi ui heidän ohitseen päästäkseen tikkaille, yksi miehistä tarttui tytärtäni kyynärpäästä ja veti hänet pintaan ja lähemmäs itseään. Odotin lastani altaan laidalla ja huomasin tilanteen. Let her go, sanoin miehelle englanniksi. Kun mies huomasi minut, hän laski otteensa irti. Tytär koki tilanteen hieman outona ja tungettelevana, mutta ei ehtinyt pahasti säikähtää. Mihinkään muualle kuin kyynärpäähän ei koskettu. Miten tilanne teidän mielestä pitäisi tulkita? Oliko kyseessä väärintulkittu auttamisyritys? Tapahtuuko tuollaista usein Leppävaaran uimahallissa? Tulisiko vastaavasta kertoa uimavalvojalle? En tiedä miksi mies teki niin, koska yhteistä kieltä ei ollut. Vaikka mitään sen kummempaa ei tapahtunut, asia jäi hieman askarruttamaan minua.

6

1468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 123d123d123d

      he eivät koe sitä epänormaaliksi ottaa tuntemaatomaan naiseen fyysistä kontaktia

    • Hohhoijjjaa

      Miksi olettaa pahinta? Ehkä se näytti siltä, että tyttö tarvitsi apua

    • tyiiytiyt

      Aloitusviesti on taas jonkun häiriintyneen persun trolli.

      • HämmentynytÄiti

        En ole persu, enkä ole häiriintynyt. Tyttäreni osaa uida ja sukeltaa hyvin. Tyttö koki tilanteen, jossa vieras mies veti hänet lähelleen yllättäin kesken uinnin epämiellyttävänä ja outona. Siten tyttö olisi tilanteen kokenut myös silloin, jos kyseessä olisi ollut suomalainen mies.
        Tytön reagointi ei mielestäni tee myöskään yhdeksänvuotiaasta tyttärestäni häiriintynyttä, saatika persua. Olemme käyneet uimassa ennen tapahtumaa ja myös tapahtuneen jälkeen. Tätä tapausta lukuunottamatta mitään erikoista ei ole uintireissuilla meille tapahtunut, vaikka uskoakseni ulkomaalaisen oloisia uimareita on todennäköisesti silloinkin ollut uimassa.


      • ins_allah

        Ehkä viime aikojen uutisoiduista tapahtumista johtuen monet voivat jopa ylireagoida?
        Monissa kulttuureissa ei ole tavallista, että ihmiset ovat vähissä vaatteissa samoissa tiloissa, yhteissaunominen olisi heille varmaan järkytys?
        Luultavasti (tai toivottavasti?) mies kuvitteli pelastavansa hukkuvan pikkutytön?

        Itsekin äitinä olen joutunut reagoimaan, kun joku tuntematon mies tarttuu lapseeni kiinni. Etelänmatkoilla vähän vastaavaa on tapahtunut; nuoret miehet "avuliaina" koskettelivat lapsiani mielestäni turhan läheisesti monissa tilanteissa.
        Monissa maissa lapsia huomioidaan ihan eri tavalla kuin täällä.


    • uimarikuivari

      Jos yrittävät vain sopeutua maahan maan tavoilla? Siellähän sitä uimahallissa istuu aina saunoissa ja terapia-altaissa rivi eläkeläissetämiehiä lapsia tiiraamassa. Saunassa pyytävät vähän pesemään selkää jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      363
      3772
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1393
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1257
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1044
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      13
      861
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      58
      857
    7. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      840
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      829
    9. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      11
      827
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      821
    Aihe