Olipa kerran keskustelupalstalla mörökölli, tai kaksi. Mörökölli rakasti keskustelupalstaa erityisen paljon. Mörököllille keskustelupalsta oli parasta mitä hänelle ikinä oli sattunut. Eräänä talvisena aamuna mörökölli huomasi omituisen ja ihastuttavan otuksen, jonka mörököllin oli ehdottomasti saatava. Tuo ihastuttava otus kutsui itseään naiseksi ja oli täysin mörököllin tavoittamattomissa. Mörökölli oli vihainen ja pettynyt, miksi tuo olento ei ollut mörököllin. Mörökölli huomasi, että keskustelupalsta säteili otuksen lähettyvillä ja heillä oli hauskaa yhdessä. Mörökölli oli entistä vihaisempi ja katkera otukselle joka oli vienyt hänen parhaansa. Mörökölli oli niin mustasukkainen palstalle, että hän alkoi nimittelemään ja mustamaalaamaan olentoa.
Mörökölli yritti ja yritti, mutta ei saanut palstan huomiota pois olennosta. Mörökölli sai aivan loistavan idean jolla hän saisi palstan takaisin itselleen. Mörökölli kehitti itsellensä jakautuneen persoonallisuushäiriön. Mörökölkillä oli niin monta persoonallisuutta, että hän lopulta unohti palstan, mutta ei kyennyt unohtamaan olentoa. Mörökökkin kaikki jakautuneet persoonat nimittelivät olentoa samoilla nimityksillä ja kulkivat mörököllin omia polkujaan.
Mörökölli oli niin paatunut itsestään ja persoonistaan joita kutsui hyväksi ystävikseen, että hän langetti itsellensä ikuisen kirouksen. Vielä tänäkin päivänä mörökölli kulkee omia polkujaan jakautumalla eri persooniksi, lyhyeksi viini boheemiksi rahoitusalalta, yh-olennoille kelpaavasta menestyvästä miehestä, olennoista häpäisyartikkeleita linkkaavasta, keittämisen haluisesta ja monesta muusta variaatiosta. Mörököllin kirous ei pääty koskaan vaan hän joutuu ikuisesti kasvattamaan persoonallisuuksiaan ja laittamaan kaikkea negatiivista olentoon liittyen.
Sen pituinen se, hyvää yötä.
Iltasatu tai ehkä ei niinkään
20
419
Vastaukset
- mörö.ei.köllinyt
Mörökölli taitaa vain kertoa totuuksia molotantoista, Hyvää yötä ja jänniä eli kosteita unia.
- tahtoo.molotantan
Molotantta hymyilee mörököllille. Mörökölli = se haluu mua. Molotantta hymyilee toiselle = saastainen molotantta on nussinut kaikkia. :D
- tantta.kölli
tahtoo.molotantan kirjoitti:
Molotantta hymyilee mörököllille. Mörökölli = se haluu mua. Molotantta hymyilee toiselle = saastainen molotantta on nussinut kaikkia. :D
Molotantta hymyilee mörököllille = "jospa se ei olisi spermaämpäri" (toiveajattelua, on se)
Kaikki vähänkään minkään näköiset naiset on jännämiesten ja komeiden entisiä hoitoja, koska ei näille pinnallisille ja tyhmille ämmille muu kelpaa.
- itsetietää
Kuulostaa siltä että möröllä on ollut vähän köllimistä itsensä kanssa :). Ei se huonoa tee kellekään. Hyvin mörö itsensä tajuaa. Sitten vaan soveltamaan..
- no.trollolloo
Eehehehe. Oravanpyörä on kyllä nähtävissä. Ensin aloittaa yksi nimimerkki ja loput tulee aisuri valkoritarina perässä. Ei tainnu silti tulla sitä tinsaa (lat. rectum). Manginat jää saamatta vaikka ritarointi on kova.
- bvcacf
Kuka on tarinan mörökölli ja olento?
- tarinanopetus
Mörökölli on palstan keittäjä eli naisasialooseri. Purkaa olonsa palstalla tekeytyen erihenkilöiksi koska ei saanut koskaan naista.
Ei mörököllillä ole koskaan tullut mieleen, että tuommoset olennot saa puolelleen hyvällä eikä pahalla?
Ei mörököllillä ole koskaan tullut mieleen, että tuommoset olennot saa puolelleen hyvällä eikä pahalla?
- tantta.kölin.alta
Ei mörökölli ole täällä naisia iskemässä vaan palauttamassa heitä maanpinnalle.
- tyhmätt
tantta.kölin.alta kirjoitti:
Ei mörökölli ole täällä naisia iskemässä vaan palauttamassa heitä maanpinnalle.
Eihän nää idiootit sitä tajua. Kääntävät asiat itselleen parhain päin.
tantta.kölin.alta kirjoitti:
Ei mörökölli ole täällä naisia iskemässä vaan palauttamassa heitä maanpinnalle.
Ei tarvi ollakkaan, ihan vaan yleisesti iskee missä vaan tai toimii missä vaan, niin sama ohje toimittaa hyvin asiansa. Hyvällä pääsee pidemmälle ja hyvät sitä osaa arvostaa, pahuus pahuudella palkitsee.
tyhmätt kirjoitti:
Eihän nää idiootit sitä tajua. Kääntävät asiat itselleen parhain päin.
Idiootti nimenomaan ei ymmärrä, että hyvällä ei pahalla.
- tajuaako.tantta
monnom kirjoitti:
Idiootti nimenomaan ei ymmärrä, että hyvällä ei pahalla.
Kuka on yrittänyt pahalla ja missä? Niitä naisia joita isketään yritetään hyvällä tietysti.Kukaan ei yritä pahalla kiinnostavaa naista.
tajuaako.tantta kirjoitti:
Kuka on yrittänyt pahalla ja missä? Niitä naisia joita isketään yritetään hyvällä tietysti.Kukaan ei yritä pahalla kiinnostavaa naista.
Kerro toki lisää, tästä. Kuka on olento , jota nimitellään? Onko sadun nainen yksi nainen vai naiset?
"Mörökölli oli entistä vihaisempi ja katkera otukselle joka oli vienyt hänen parhaansa. Mörökölli oli niin mustasukkainen palstalle, että hän alkoi nimittelemään ja mustamaalaamaan olentoa.”
Onko Mörökölli ihan varma, että hänen hyvänsä on huomattu ja varmasti mennyt perille?
Kyllä tantta ymmärtää aika paljon, enemmän kuin tantattelija taitaa tajutakaan.- tantta.vääristelee
monnom kirjoitti:
Kerro toki lisää, tästä. Kuka on olento , jota nimitellään? Onko sadun nainen yksi nainen vai naiset?
"Mörökölli oli entistä vihaisempi ja katkera otukselle joka oli vienyt hänen parhaansa. Mörökölli oli niin mustasukkainen palstalle, että hän alkoi nimittelemään ja mustamaalaamaan olentoa.”
Onko Mörökölli ihan varma, että hänen hyvänsä on huomattu ja varmasti mennyt perille?
Kyllä tantta ymmärtää aika paljon, enemmän kuin tantattelija taitaa tajutakaan.Se on jonkun tantan vääristelyä.
- totuustästäsadusta
Mollaavat Mörököllit ei saa ihastuttavia olentoja THE END.
- no.they.not
The Amen.
- ValdemarAA
Mörökölli ei voi saada tuota naista.Tilanteen voi ymmärtää ja jatkaa elämää normaalisti.Tarinan hahmo kuitenkin jää kateuden vangiksi ja paha olo jatkuu ja purkautuu vihana.Mörökölli kärsii ja haluaa muiden kärsivän.
Näin ymmärsin tarinan,tulkintani voi olla oikeansuuntainen tai oma käsitykseni siitä sillä olen vasta viime aikoina käynyt palstalla.
Kirjoittaja on …………..(en löydä kuvaavaa sanaa päästäni) ja ilmeisesti kykenee tarkkailemaan maailmaa ja elämää mielenkintoisesta näkökulmasta ilman tavanomaista ihmismielen rajoitteneisuutta.
Nyt otan lisää kaljaa!!
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83734124Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2523111Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy722553Kuka lääketeollisuuden lahjoma "professori" on tämän takana
Lääkäri Ari Miettinen on otettu kiinni poliisin toimesta. Ari on avoimesti tuonut esiin lääketeollisuuden bisneksen vast42164Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har251650Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1821570Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään691565Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j171190Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.501093- 611042