Klamydia(analyysia huumorilla ja vakavasti)

JUHAVAIKEASTIHAHMOTETT

Perusmiesten - ja naisten musaa takuulla, joskin allekirjoittanu ei kuulu ihan perustyyppeihi, jonka takia on parempi etten mene koskaan bändin keikoille, ettei tule turpiin hahaa.
Mieluummin sitä autistisena kuuntelee musaa kotona.
Taatusti tunteita herättävä bändi, mutta joo kriitikot ei rakasta bändiä liiemmin.
Ehkä hieman vetäneet arvosteluitaan metsään.
Mainettaan fiksumpi bändi sanoituspuolella.
Onkoha niillä arvostelijoilla pirkkanauha otsalla hieman liian tiukalla?
Onko tarpeeksi mietitty sanoituksia?
Mulla oli kerran Klamydian teepaita kaupassa ja joku vanha mummo katsoi pitkään. Oli lähellä pokka pettää totaalisesti.
Klamydia suoltaa paljon musaa, kuulemma paskaa kriitikoiden mielestä.
Taatusti mielikuvia tulee millaisia ovat suurin osa Klamydian kuuntelijoista.
Joitaki juntteja, renttuja, juoppoja, maalaisjuntteja, maanviljelijöitä ja perustyyppejä, ehkä perussuomalaiset arvot omaavia poliittisesti.
Suattaapi bändii kuunnella joku natsimielinen, mutta viimeistään natsimielinen lopettaa Klamydian kuuntelun, jos perehtyy 100% tarkkuudella bändin lyriikkoihin. Silloin natsi puree sormensa verille, tallaa lujaa jalkaa maahan ja etsii pian jonku viattoman ihmisen, joka pitää hakata.
Klamy on jopa etevää lyyrisesti paikoin. Jopa todella kovanluokan filosofista musaa.
Punk -asenne on, niin sanoissa kuin sävelmissä, tosin hardcorefanien mielestä Klamyn musa on menny vuosi vuodelta lähemmän iskelmää . Mahdollisesti osittain joo, mutta välillä aina yllättävät mukavasti minutkin punkmaisilla biiseillään. Yksi esimerkki on mm pelasta-biisi, joka on tätä uudempaa 2010-luvun Klamydia-osastoa. Samoin biisi yksi laki potkii kivasti persuuksille ja on jopa rankka. Sanoisin näin, että Klamya pitäs kuunnella myös älykkäiden ihmisten, sillä jotenki nyt älykkäät ottaneet bändin hampaisiin, milloin tulee natsivertauksia jne .
Klamy-bändi ei taatusti ole natsibändi. Vesku on livenäki monta kertaa haukkunu natsit ja entisen IKL-puolueen maanrakoon.
Klamydia-yhtye iskee suoneen adrenaliina. Jos kuuntelee Klamya, tuskin masentuu ellei kuuntele liikaa niitä hieman synkempiä ralleja. Klamydia-yhtyettä voisi suositella jonku sairauden parantamiseksi. Kuten Yrjänä sano joskus minulle CMX;n sivuilla, todennäköisesti olet kuitenki tyyppi, joka sauvakävelee sauvat takana, kun kuuntelet meijän musaa, vaikka ootki urheilutyyppiä, niin oli kyllä hauska vastaus Yrkältä.
Huumori pelasi. Mutta Klamydia osaa kritisoida, osaa harjottaa huumoria, mutta niissä huumoribiiseissäkin voi olla jokin idea, itseasiassa aika usein onkin jokin idea, voi olla jokin kritiikki . Paras perse-biisi on esim kritiikki yhteiskunnassa vallalla olevaa ulkonäkökeskeisyyttä kohtaan, toki voi tuon biisin sanoituksen ottaa ihan seksuaalisestikin vastaan.

0

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

        Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
        Maailman menoa
        219
        6242
      2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

        ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
        Maailman menoa
        180
        5812
      3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

        Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
        Maailman menoa
        15
        5424
      4. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

        Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
        Maailman menoa
        251
        4321
      5. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

        No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
        Maailman menoa
        72
        4075
      6. 264
        3884
      7. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

        Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
        Maailman menoa
        139
        3452
      8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

        Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
        Maailman menoa
        128
        3279
      9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

        Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
        Maailman menoa
        21
        2986
      10. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

        sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
        Maailman menoa
        2
        2449
      Aihe