ÅSK ja AU yhteen-mitä tästä hyötyy jäsenet ?

PiikkiVaiVinsta

Turkulaiset uimaseurat puuhaavat kovaa vauhtia yhdistymistä. Ihmettelen suuresti, mitä tällä tavoitellaan ? ÅSK:n uusi toiminnanjohtaja hehkutti näin kesäkuussa antamassaan haastattelussa : "Tavoite on olla muutamassa vuodessa Suomen paras uintiseura. Mitä se tarkoittaa? Meidän mielestämme se tarkoittaa uinnin Kalevan maljan voittoa", Laine sanoo. 3.6.2017. Lokakuussa olikin jo eri ääni kellossa. Edellinen yritys taisi jo kaatua alkumetreillä tulevan seuran nimeen liittyen. Toivottavasti jäsenet ovat hereillä, sillä meillä mahdollisuus vaikuttaa vahvasti lopputulokseen.
Yrittävätkö seurojen hallitukset "savustaa" ei-pidetyt henkilöt ulos tällä keinoin ?
Nyt kaikilla on ollut varaa valita kahdesta seurasta, jatkossa sitä ei enää olisi.
Nouseeko kurssi- ,valmennus- ja muut maksut ?

6

2451

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uimahallinkantaasiakas

      Yksi iso seura on aina parempi kuin kaksi pienenpää. Mielestäni kaikilla paikkakunnilla pitäisi tehdä sama kuin espoossa eli pakottaa seurat yhteen. Åsk ja au ovat kumpikin niin suuria seuroja että niistä tulisi todellakin suomen paras seura. Nimeksi voisi tulla mielikuvituksellinen Turun uimaseura.

    • ÅSKAU

      Kyllä Turkuun mahtuu kaksi uintiseuraa. Toivottavasti järki voittaa tässäkin tapauksessa eli jatketaan vanhaan malliin.

    • setämies47

      No on siinä vielä Kaarina ja Raisio vaihtoehtoina. Toista se on pienemmillä paikkakunnilla.

      • Uintikatiivinen

        Eli Kaarina on vaihtoehto, ei Raisio todellakaan!


    • Tämä projekti on yksittäisten ihmisten päähänpinttymä, jonka he haluavat viedä läpi vaikka harmaan kiven välittämättä lopputuloksesta. Näkihän sen yhdistymisinfossakin: työryhmä ei pystynyt vastamaan esitettyihin kysymyksiin. Vaikuttaa, että laittavat kädet ristiin ja hyppäävät mustaan aukkoon toivoen, että käy hyvin. Suurta ihmetystä aiheutti, että Aui:n puheenjohtajaa ei nähty paikalla lainkaaan. Hänhän kuitenkin on ollut ajamassa tätä asiaa jopa lehden palstalla. On Aui:n jäsenistön aliarvioimista, ettei pj edes tule paikalle. Tosin tämä ei suuresti yllätä. Eikä se ulkopuolinen konsulttikaan tuonut mitään lisäarvoa.

      Ja juuri kuten edellä todettiin, eipä olisi sen jälkeen samassa kaupungissa enää vaihtoehtoja. Vaihtoehtoa ovat jäsenet perheineen tarvinneet vuosien varrella. Niin tästä eteenpäinkin.

    • VähänVäsynytVanhempi

      Aitoa vaihtoehtoa ei löydy ainakaan Raisiosta. Sinne ei kenenkään kannata mennä ainakaan paremman seuran toivossa, jos seurat Turussa yhdistyvät.
      Jäsenet, jotka kannattavat yhdistymistä, toivovat uudelta seuralta tasapuolisempaa kohtelua, valtarakenteiden ja keskittymien purkautumista, yhtenäisiä sääntöjä jotka ovat kaikille samat. Ne jotka vastustavat yhdistymistä ovat niitä joiden asiat ova paremmin kuin hyvin. Oikeastaan yksi se ja sama yhdistyvätkö seurat, pääasia että jokainen ratkaisuja tehdessään ajattelisi asiaa puhtaasti uimareiden eduksi - ei oman kunnianhimon, oman lapsen edun, oman työpaikan turvaamisen jne. kannalta. Räikeää minusta on se, että voimakkaasti yhdistymistä vastustavat aivopesevät 15 nuoret äänestämään oman mielipiteensä mukaisesti eikä vaihtoehtoja tutkita avoimin mielin.

      Ongelmana on asian käsittely suljettujen ovien takana pienellä piirillä. Taisi konsultille tulla yllätyksenä, ettei seuran jäsenet olleet sunnitelmista tietoisia tai ei heiltä oltu kysytty. Yhteistyön voisi aloittaa ja tiivistää ja yhdistyminen voisi tapahtua mahdollisesti sitä kautta luonnollisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      382
      5257
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      1815
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      354
      1793
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      115
      1029
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      994
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      27
      897
    7. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      51
      747
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      65
      735
    9. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      54
      698
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      35
      668
    Aihe