On jännä, että Nordea Pankin tavoitteena on olla houkutteleva työnantaja. Mutta todellisuudessa työntekijän asema pankin sisällä on todella huono - huonompi, kuin muissa pankeissa. Kaikki toimii niin, kuin entisessä Neuvostoliitossa: uskotellaan, että asiat ovat kunnossa, mutta todellisuus on toinen - ja ongelmista ei saa edes keskustella. Äskeinen Nordean lakko oli yksi osoitus homman toimimattomuudesta. Johto ja työntekijät eivät ole kunnolla keskusteluyhteydessä, koska johtoa kiinnostaa vain rahanteko ilman moraalia, ilman oikeudenmukaisuutta, laadusta, tasosta, asiakkaista ja henkilökunnasta välittämättä. Talon sisällä yritetään mm. painostaa ihmisiä ylitöihin ilman ylityökorvausta. Ja lakon aikana työntantajapuoli syytti työntekijöitä sopimusrikkomuksesta - vaikka työntantaja ei suostu maksamaan edes sopimusten mukaisia ylityökorvauksia - ainoastaan uhkailemaan, että mikäli ylitöihin ei tulla siitä aiheutuu ikävyyksiaä. Työt on organisoitu niin huonosti, että työt ovat rästiytyneet jo vuosien ajan - niitä ei ehditä tehdä. Ja vaikka entisetkin työt ovat rästissä, henkilökuntaa vähennnetään - sitä kun on liikaa - osakkeenomistajat eivät saa tarpeeksi voittoja. Moraali on kadonnut; sekä työntekijöiltä että asiakkailta yritetään saada jokainen ropo osakkeenomistajille. Ja kaikkihan tietävät, että suurin omistaja on Ruotsin valtio.
Sivusta homma seuranneena ja työntekijöiden juttuja kuunnellessa on tullu sellainen ajatus mieleen, että kun kukaan ei välitä Pankissa työn laadusta, asiakkaista tai henkilökunnasta - niin kuinka pitkää tämä kupla voi toimi räjähtämättä. En siis osta Nordean osakkeita tai sijoita varojani Nordeaan.
Sivusta homma seuranneena ja työntekijöiden juttuja kuunnellessa on tullu sellainen ajatus mieleen, että kun kukaan ei välitä Pankissa työn laadusta, asiakkaista tai henkilökunnasta - niin kuinka pitkää tämä kupla voi toimi räjähtämättä. En siis osta Nordean osakkeita tai sijoita varojani Nordeaan.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.